Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 261
   Za mesiac: 5156
   Celkom: 435459

Obilný kombajn John Deer W650
Obilný kombajn John Deer W650
( / Rastlinná výroba)
2011-07-02
noimage
Oprava polnohosp.strojov
( / Mechanizácia)
2011-12-15
noimage
prasieta
(Živočíšna výroba / Zvieratá)
2011-01-21

Oneskorený, ale o to okázalejší začiatok... PDF Tlačiť Email
Roľníci, spracovatelia agrárnych produktov či lesníci sa už môžu uchádzať o podpory na svoje rozvojové projekty. Prvé výzvy na predkladanie žiadostí boli zverejnené pred pár dňami. BRATISLAVA, Začiatok dlho-očakávanej implementácie operačných programov - Program rozvoja vidieka a Rybné hospodárstvo SR - na roky 2007 až 2013 sa nezaobišiel bez okázalého ceremoniálu. Vedenie ministerstva pôdohospodárstva pri tejto príležitosti prezentovalo oba programy ako veľmi vydarené a poskytujúce príležitosť väčším aj menším subjektom.

„Pripravili sme jasné a prehľadné kritériá na posudzovanie projektov. Najmä v prípade poľnohospodárov a spracovateľov sme sa rozhodli, že hoci majú právo predložiť aj dva projekty, posudzovať budeme prvý v poradí, aby sme uspokojili čo najväčší počet žiadateľov. Tým, že škála podpory je od 3-tisíc do 3 miliónov eur, dávame šancu aj tomu, kto si potrebuje kúpiť len maličký traktor, ale aj tomu, kto si chce kompletne zrekonštruovať hospodársky dvor,“ povedal Ľubomír Miček, generálny riaditeľ Sekcie rozvoja vidieka MP SR. Už začiatkom februára boli zverejnené prvé výzvy na predkladanie projektov v rámci Programu rozvoja vidieka, ktoré sa týkajú modernizácie poľnohospodárskych podnikov, pridávania hodnoty do poľnohospodárskych produktov a produktov lesného hospodárstva a obnovy potenciálu lesného hospodárstva. Ďalšie by podľa ministerky Zdenky Kramplovej mali nasledovať v apríli. Netrpezlivo teraz čakajú na zverejnenie výzvy najmä obce do 500 obyvateľov, ktorých je asi 1800 a nespadajú do iných operačných programov.

„V prvom kole sa budeme snažiť využiť čo najviac prostriedkov na uspokojenie žiadateľov. Zlúčime troj- až štvorročný rozpočet,“ informoval Ľ. Miček.

Pre Program rozvoja vidieka je na obdobie siedmich rokov vyčlenených z verejných zdrojov vyše 2,5 miliardy eur. Na Os 1- Konkurencieschopnosť podnikov, je pripravených 853 mil. eur; na OS 2 - Životné prostredie pôjde 1,242 milióna eur; na OS 3 -Diverzifikačné činnosti na vidieku a podpora obcí je určených 358 mil. eur a na program Leader - miestna akčná skupina 74,5 mil. eur. Na technickú pomoc je vyčlenených ďalších 53 miliónov eur.

Pre Operačný program Rybné hospodárstvo sa ráta s verejnými výdavkami 18,9 mil. eur a s celkovou pomocou z Európskeho fondu pre rybné hospodárstvo vo výške 13,6 mil. eur.

„Je pravdepodobné, že dopyt - najmä zo strany poľnohospodárov a spracovateľov - bude prevyšovať finančné možnosti PRV. Už teraz je z rozpočtu programu vyčerpaných 24 percent z verejných prostriedkov alokovaných na rok 2007, čo predstavuje viac ako 2,9 miliardy korún,“ pripomenula Z. Kramplová. Náklady sú totiž podporovateľné spätne - už od 1. januára 2007.

Ministerka odmieta, že by schvaľovanie programov trvalo Slovensku pridlho. Poukazuje, že viac ako tretina programov krajín únie ešte nie je schválená a pokiaľ ide o rybné hospodárstvo, náš program bol v Bruseli schválený ako druhý v poradí.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny, č. 7, 15. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor
Claas 204, 208 Mega dominator

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten