Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 261
   Za mesiac: 5156
   Celkom: 435459

predam starsi kombajn class
predam starsi kombajn class
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-01-02
noimage
Predám ZETOR 10145 TURBO
( / Mechanizácia)
2015-05-29
noimage
predam SLNECNICU CIERNU
( / Rastlinná výroba)
2008-12-21

Živočíšna výroba je v úzadí PDF Tlačiť Email
Zmenené minuloročné podmienky na slovenskom trhu ovplyvnili aj hospodárenie na Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) Kolíňany. Po znížení stavu oviec a ošípaných sa budú zameriavať najmä na chov hovädzieho dobytka.

V súčasnosti sa vo VPP Kolíňany - na farme oviec a ošípaných v Žiranoch bahnia ovce zo sezónneho pripúšťania. K základnému stádu, ktoré tvorí 430 bahníc, zatiaľ pribudlo sto jahniatok. Časť z nich je určená na export do Talianska, ďalšie si ponechajú pre vlastnú reprodukciu. Keďže farma má uznaný šľachtiteľsko - experimentálny chov, produkujú aj aukčné barančeky.

„Pred desiatimi rokmi sme začali s chovom zameraným na mäsovú úžitkovosť. Krížili sme naše merinky s baranmi francúzskeho mäsového plemena Ille de France. Kríženie trvá dodnes a už máme stopercentné jedince plemena Ille de France a 87,5- aj 75-percentné krížence,“ hovorí Ing. Milan Poliaček, vedúci farmy oviec v Žiranoch.


Nízka cena vlny aj mäsa

Dodáva, že napriek tomu, že na Slovensku sa stavy oviec na mäso zvyšujú, problémom je vyprodukované plemenné jahničky odpredať za prijateľnú cenu. Vlna má veľmi nízku cenu (20 Sk/kg), aj cena jahňaciny klesla (100 Sk/kg).

„Ročne získame od ovce jedno jahňa, ktoré realizujeme ako veľkonočné alebo vianočné, v hmotnosti asi 15 kilogramov. Ani predaj odchovaných aukčných barančekov či priama podpora z ministerstva pôdohospodárstva (tristo korún na bahnicu), nedokážu zabezpečiť rentabilitu chovu. Stavy oviec preto plánujeme znížiť,“ hovorí Ing. Poliaček a podotýka, že lepšie sú na tom chovatelia oviec s kombinovanou úžitkovosťou.

Najvýhodnejšie sa zdá realizovať mliečne produkty oviec, a to aj prostredníctvom rozvíjania agroturistických aktivít.


Neunesú stratové komodity

Podľa Ing. Petra Brezovského, PhD., riaditeľa VPP SPU v Kolíňanoch, súčasné nastavenie ekonomických nástrojov nepraje živočíšnej výrobe. „Paradoxne, lepšie sa majú tí, ktorí realizujú iba rastlinnú výrobu, pretože vývoj na trhu ukázal značný rast cien rastlinných komodít. Z jednej strany je to pre poľnohospodárske podniky pozitívne, na druhej strane, zvýšené náklady na krmivá ešte viac zhoršujú ekonomické výsledky v živočíšnej výrobe.

Kým nebude z centra, z ministerstva pôdohospodárstva, zmenená ekonomická politika, musíme pristúpiť k útlmovým programom. Týka sa to najmä chovu oviec a ošípaných, kde nízke nákupné ceny sú pre nás neúnosné.“ Zároveň dodáva, že ak sa spomenuté problémy, ako aj vysoké ceny za kŕmne obilie a dovoz lacného mäsa zo zahraničia, dlhodobo nebudú riešiť, môže sa stať, že živočíšna výroba v slovenských rukách nebude produkovať.

Na farme v Žiranoch vlani vybudovali nové kapacity pre chov ošípaných a investovali do nových technológií. V súčasnosti po znížení stavu chovajú 72 prasníc.


Kam nasmerujú investície?

Na hospodárskom dvore v Oponiciach VPP chová 530 dojníc. V chove hovädzieho dobytka budú pokračovať. „Plánujeme využiť Program rozvoja vidieka a nasmerovať investície do technológií v živočíšnej výrobe, najmä do hovädzieho dobytka, v záujme zlepšenia životných podmienok zvierat a ochrany životného prostredia.

Uskutočňujeme vzdušný odchov teliat, chceme dobudovať hnojiská, žumpy a zlepšiť welfare zvierat, ktorý pozitívne ovplyvňuje úžitkovosť. Pokiaľ v súčasnosti dosahujeme úžitkovosť holštajnského plemena na úrovni 7 800 litrov, tak po spomenutých investíciách by sme sa chceli dostať na úroveň 9- až 10- tisíc litrov, a to v horizonte do troch rokov.

Plánujeme tiež investovať do mechanizácie rastlinnej výroby a orientovať sa na produkciu plodín s vyššou pridanou hodnotou. Týka sa to najmä osív, ale i ďalších špeciálnych plodín,“ uzatvára Ing. Brezovský.
Renáta Chosraviová
(Roľnícke noviny, č. 7, 15. februára 2008)

  

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >trattore,  videos showing john deer utility tractor and john deere industrial
Zetor 8145

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten