Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  10 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 13
   Za mesiac: 5987
   Celkom: 377935

Predam traktor
Predam traktor
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-06-13
noimage
Predam korinder.
( / Rastlinná výroba)
2008-02-07
lišta do ramien na zetor a na iné
lišta do ramien na zetor a na iné
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2016-01-31

Ani zemiakari nemajú dôvod na radosť PDF Tlačiť Email
Ceny obilia, kukurice či repky už od žatvy prakticky stále stúpajú, ceny zemiakov, naopak, klesajú. Kým začiatkom októbra, teda v čase vrcholiaceho zberu, sa 25-kilogramové balenie neopraných zemiakov predávalo po šesť korún za kilogram, v súčasnosti len za necelých päť korún. BRATISLAVA, Ako nám povedal Viliam Bezák, predseda Zemiakarského zväzu Slovenska, s takýmto vývojom cien sa na jeseň nepočítalo. „Úroda zemiakov v Európskej únii - najmä v Poľsku, v Nemecku či v ČR - bola nakoniec vyššia, ako sa predpokladalo. Pod aktuálnu nízku cenu sa podpísalo aj to, že vlaňajšia úroda zemiakov v uvedených štátoch nebola kvalitná. Pestovatelia sa jej chcú teda čo najskôr zbaviť, čo potom znižuje cenu zemiakov. Tá súčasná sa v najbližšom čase udrží, prípadne môže ešte o niečo klesnúť,“ predpokladá V. Bezák.

Podľa neho sa „staré“ zemiaky budú v Európe predávať až do mája, pričom naši pestovatelia dokážu zásobovať tuzemský trh zhruba do začiatku apríla.

Pokiaľ ide o nasledujúcu sezónu, V. Bezák predpokladá, že na Slovensku sa pestovateľské plochy udržia na vlaňajšej úrovni, čo v prípade veľkopestovateľov predstavuje okolo 10-tisíc hektárov, ale v rámci spoločenstva by malo dôjsť k poklesu pestovateľských plôch.

„V porovnaní s cenami iných rastlinných komodít sú tohtoročné ceny zemiakov pre poľnohospodárov sklamaním a tak uprednostnia iné plodiny,“ myslí si šéf našich zemiakarov.

Pomalý je nielen odbyt konzumných zemiakov, ale aj sadby. Momentálne sa sadbové zemiaky predávajú po 12 -15 korún za kilogram, čo je o 3 - 4 koruny menej ako v minulom roku.

„Napriek istým komplikáciám s odbytom sadbových zemiakov predpokladám, že pestovateľské plochy nášho druhého chleba neklesnú. Ich hlavnými producentmi sú totiž stabilizované veľké podniky, ktoré do výroby zemiakov investovali nemalé prostriedky a výkyvy na trhu ich takpovediac nemôžu odradiť,“ konštatoval V. Bezák. Na vlaňajšej úrovni, to znamená okolo 1000 -1100 hektárov, sa podľa neho udržia aj pestovateľské plochy sadbových zemiakov. „V blízkej dobe môžeme túto hranicu považovať za maximum. Nie sú totiž vytvorené predpoklady na to, aby mohlo dôjsť k jej zvýšeniu,“ dodal V. Bezák.
Roman Turčan
(Roľnícke noviny, č. 7, 15. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >zetor 3011 diesel
massey

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten