Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

ramená hydrauliky na Zetor používané 900mm
ramená hydrauliky na Zetor používané 900mm
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-09-25
nádrže na Zetor
nádrže na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-02-14
Predám traktor
Predám traktor
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-07-15

Ani zemiakari nemajú dôvod na radosť PDF Tlačiť Email
Ceny obilia, kukurice či repky už od žatvy prakticky stále stúpajú, ceny zemiakov, naopak, klesajú. Kým začiatkom októbra, teda v čase vrcholiaceho zberu, sa 25-kilogramové balenie neopraných zemiakov predávalo po šesť korún za kilogram, v súčasnosti len za necelých päť korún. BRATISLAVA, Ako nám povedal Viliam Bezák, predseda Zemiakarského zväzu Slovenska, s takýmto vývojom cien sa na jeseň nepočítalo. „Úroda zemiakov v Európskej únii - najmä v Poľsku, v Nemecku či v ČR - bola nakoniec vyššia, ako sa predpokladalo. Pod aktuálnu nízku cenu sa podpísalo aj to, že vlaňajšia úroda zemiakov v uvedených štátoch nebola kvalitná. Pestovatelia sa jej chcú teda čo najskôr zbaviť, čo potom znižuje cenu zemiakov. Tá súčasná sa v najbližšom čase udrží, prípadne môže ešte o niečo klesnúť,“ predpokladá V. Bezák.

Podľa neho sa „staré“ zemiaky budú v Európe predávať až do mája, pričom naši pestovatelia dokážu zásobovať tuzemský trh zhruba do začiatku apríla.

Pokiaľ ide o nasledujúcu sezónu, V. Bezák predpokladá, že na Slovensku sa pestovateľské plochy udržia na vlaňajšej úrovni, čo v prípade veľkopestovateľov predstavuje okolo 10-tisíc hektárov, ale v rámci spoločenstva by malo dôjsť k poklesu pestovateľských plôch.

„V porovnaní s cenami iných rastlinných komodít sú tohtoročné ceny zemiakov pre poľnohospodárov sklamaním a tak uprednostnia iné plodiny,“ myslí si šéf našich zemiakarov.

Pomalý je nielen odbyt konzumných zemiakov, ale aj sadby. Momentálne sa sadbové zemiaky predávajú po 12 -15 korún za kilogram, čo je o 3 - 4 koruny menej ako v minulom roku.

„Napriek istým komplikáciám s odbytom sadbových zemiakov predpokladám, že pestovateľské plochy nášho druhého chleba neklesnú. Ich hlavnými producentmi sú totiž stabilizované veľké podniky, ktoré do výroby zemiakov investovali nemalé prostriedky a výkyvy na trhu ich takpovediac nemôžu odradiť,“ konštatoval V. Bezák. Na vlaňajšej úrovni, to znamená okolo 1000 -1100 hektárov, sa podľa neho udržia aj pestovateľské plochy sadbových zemiakov. „V blízkej dobe môžeme túto hranicu považovať za maximum. Nie sú totiž vytvorené predpoklady na to, aby mohlo dôjsť k jej zvýšeniu,“ dodal V. Bezák.
Roman Turčan
(Roľnícke noviny, č. 7, 15. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >1,000s f tractor videos f new and vintag Frm Tractors nd Fa
Claas 204, 208 Mega dominator

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten