Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 268
   Za mesiac: 5163
   Celkom: 435466

noimage
predám pluh 7PHX-30
( / Mechanizácia)
2010-06-20
portál na zetor nový
portál na zetor nový
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-07-13
prístrojovka na zetor
prístrojovka na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-11

Chovatelia ošípaných už stratili trpezlivosť PDF Tlačiť Email
V chove ošípaných už vyše päť rokov pretrváva neutešený stav, spôsobený poklesom cien. Ich znižovanie sa síce po našom vstupe do EÚ nakrátko zastavilo, ale od roku 2006 ceny jatočných ošípaných opäť klesajú a dosahujú nové historické minimá. NITRA. „Uvedený pokles cien má niekoľko príčin. Jednou z nich je silnejúci kurz koruny voči euru. V dôsledku kurzových rozdielov prišli chovatelia ošípaných v minulom roku - v porovnaní s rokom 2006 - o viac ako 5 korún na každom kilograme živej hmotnosti. Silnejúca koruna teda znížila chovateľom tržby, ale nemala vplyv na dovozcov poľnohospodárskych vstupov. Ceny týchto produktov sa totiž neznížili,“ povedal Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku - družstvo.

Logickým vyústením tejto situácie je znižovanie stavov. To prebieha už od roku 2003. Vtedy sa chovu ošípaných vzdali zväčša chovatelia, ktorí mali do päťdesiat prasníc, nedokázali čeliť silnejúcej konkurencii a len veľmi ťažko dosahovali úžitkovosť vyspelých krajín EÚ.

V súčasnosti už likvidujú chovy aj tí, ktorí ešte pred niekoľkými rokmi investovali do nových technológií a dosahujú výsledky porovnateľné s najvyspelejšími štátmi. Tam však dostávajú chovatelia aj štedré podpory, vďaka ktorým dokážu „ustať“ aj súčasný celoeurópsky pokles cien.

Naši chovatelia ošípaných sa na podpory spoliehať nemôžu, preto im nezostáva iné, ako zanechať stratovú výrobu. Za posledných päť rokov tak urobila asi polovica subjektov pôsobiacich v tomto odvetví. Dôsledkom toho je, že nie sme sebestační vo výrobe bravčového mäsa. V súčasnosti sa dovoz bravčoviny pohybuje na úrovni 40 percent z celkovej spotreby tejto komodity. A tento podiel sa bude zvyšovať, pretože zastavenie poklesu stavov ošípaných v najbližšom období nie je reálne. Skôr naopak.

Chovatelia, ktorí ešte dúfali, že dôjde k zvýšeniu nákupných cien, už stratili trpezlivosť. Veľká časť najväčších producentov ošípaných plánuje v tomto roku radikálne znížiť stavy a niektorí svoje chovy zrušia. Už v tomto období sme svedkami príprav na tento krok, keď chovatelia prestali s pripúšťaním prasníc. Ceny jatočných ošípaných sa v súčasnosti pohybujú na úrovni 35 až 37 korún za kilogram živej hmotnosti, pritom na zabezpečenie aspoň minimálnej rentability by mali byť o 10 až 13 korún vyššie. K tejto úrovni sa však chovatelia nedokázali priblížiť už viac ako 16 mesiacov.

V prípade ošípaných sa stále nedarí dosiahnuť to, čo sa už podarilo u hovädzieho dobytka, keď sa priame platby naviazali na veľkú dobytčiu jednotku a zdá sa, že toto odvetvie má predpoklad vydať sa na cestu postupnej stabilizácie. Jedinou možnosťou, ako by sa mohol podporiť sektor ošípaných, je štátna pomoc.

„Chovatelia ošípaných sa však na tieto zdroje nemôžu spoliehať, pretože objem prostriedkov v tejto kapitole je obmedzený a podporiť chov ošípaných niekoľkými miliónmi korún nemá zmysel. Ak však chceme zabrániť úplnej likvidácii chovu ošípaných, musíme urýchlene hľadať spôsob, ako tomuto odvetviu výraznejšie pomôcť,“ konštatoval Ivan Oravec, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Pravdepodobne jediná cesta je hľadať spôsob, ako zvýšiť objem prostriedkov na štátnu pomoc. V krajnom prípade aj presunom časti prostriedkov z priamych platieb. Tento krok by však zrejme vyvolal značnú diskusiu. Veľkej časti roľníkov, ktorí už živočíšnu výrobu zrušili, obmedzili, alebo ju vôbec nemali, totiž súčasný systém priamych platieb na plochu vyhovuje. Avšak tí, ktorí sa ešte stále chovu ošípaných nevzdali, by uvedenú podporu určite privítali.
Juraj Huba
(Roľnícke noviny, č. 7, 15. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >john deere 6320
John Deere

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten