Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

predné nápravy na Zetor 2011, 3011
predné nápravy na Zetor 2011, 3011
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-07-15
ramená hydrauliky na Zetor používané 900mm
ramená hydrauliky na Zetor používané 900mm
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-19
prevodovka na zetor
prevodovka na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-10-07

Študenti agropodnikania SOŠ Kežmarok v Súťaži o mlieku najlepší v Prešovskom kraji
Mlieko má nezastupiteľné miesto v zdravej výžive človeka. Sprevádza ho od prvých chvíľ života. Obsahuje živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk, minerálne látky, najmä vápnik a fosfor, veľa vitamínov, mliečny cukor, stopové prvky nevyhnutné pre výživu a vývoj ľudského organizmu pre jeho normálnu látkovú výmenu.


S týmito nezastupiteľnými kvalitami mlieka sa stretávame ako konzumenti. Jeho cesta k nám je niekedy zložitá, avšak proces jeho výroby a spracovania je ešte zložitejší a náročnejší.
Všetky tieto aspekty rezonovali v koncom februára na Strednej odbornej škole v Kežmarku, ktorá už po desiatykrát privítala žiakov Prešovského kraja na krajskom kole Súťaže o mlieku.
Cieľom súťaže je rozvíjať tvorivé odborno-teoretické vedomosti budúcich absolventov o zložení, získavaní a spracovaní mlieka a praktické zručnosti v štyroch súťažných disciplínach. Prvú časť tvoril vedomostný test, pozostávajúci z tridsiatich otázok, ktorý bol dokonalou previerkou teoretických vedomostí súťažiacich. Druhá časť, praktická, prebiehala na farme PDP v Kežmarku, kde boli súťažiaci hodnotení zo zručností pri dojení dojacim strojom a dodržiavania zásad hygienického programu získavania mlieka. V degustačných skúškách ochutnávali a vizuálne posudzovali 5 druhov mliečnych výrobkov, stanovovali senzorické vlastnosti surového kravského mlieka, druhovo rozlišovali kravské, kozie, ovčie mlieko a zatrieďovali ho podľa znakov kvality.  A nakoniec v chemickom laboratóriu sa určovala správna merná hmotnosť mlieka, stanovovala kyslosť mlieka titračnou metódou a N–testom sa dokazovali produkty zápalu vemena v mlieku.
Po vyrovnanom priebehu, komisia na čele s Ing. Pregom, určila konečné poradie. Na prvých dvoch miestach skončili študenti agropodnikania zo Strednej odbornej školy Kežmarok – Jaroslav Kalafut a Marek Hrebeňár. Ďalšie dve miesta, znamenajúce tiež postup na celoslovenské kolo, obsadili žiaci SOU Kežmarok – Patrik Zavacký a Ján Kovalčík.
Všetci  štyria Kežmarčania budú reprezentovať Prešovský kraj a kežmarské školstvo na celoštátnej súťaži, ktorá sa uskutoční začiatkom apríla v Žiline. Veríme, že ich úspešné vystúpenie podporí kandidatúru SOŠ v Kežmarku na usporiadanie jubilejného desiateho celoštátneho kola v budúcom roku.

Mgr. Ján Angelovič

 

 

 

Ďalšie fotky:

      

 

 

 

 Stanoviská vyjadrené v článkoch sa nemusia zhodovať s názorom prevádzkovateľa servera polnohospodari.sk 

 
< PredchádzajúcaJohn Deere Museum
John Deere  wheelie!!!

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten