Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 259
   Za mesiac: 5154
   Celkom: 435457

Predám KOMATSU WB97S Utiliti
Predám KOMATSU WB97S Utiliti
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-12-15
Predám traktor
Predám traktor
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2007-12-03
noimage
PONUKAM
( / Rastlinná výroba)
2009-08-26

Na ošípané budeme asi už len spomínať... PDF Tlačiť Email
Chov ošípaných, ktorý bol vždy neodmysliteľnou súčasťou slovenského poľnohospodárstva, prestáva byť pre našich chovateľov - aj pre tých najväčších a najlepších -zaujímavý a tak húfne likvidujú svoje chovy. Ako vyplýva aj z našej ankety, môže za to dlhodobo nízka cena jatočných ošípaných, ktorá prakticky už od konca roka 2006 neprekročila úroveň výrobných nákladov. Igor GUBA, predseda, PŠD Krakovany, okres Piešťany:

„Súčasná situácia v sektore výroby bravčového mäsa je veľmi kritická, a preto väčšina chovateľov likviduje či redukuje svoje chovy. Kým v minulosti sme predávali okolo 500 prasničiek ročne, vlani ich bolo len osem.

My sme sa zatiaľ rozhodli pri chove ošípaných vydržať, a to predovšetkým preto, lebo sme do neho investovali desiatky miliónov korún. Veď napríklad v decembri minulého roku sme skolaudovali nový objekt na vykŕm ošípaných za 11 miliónov korún. Do žatvy to teda potiahneme, ale ak sa situácia nezmení k lepšiemu, tak budeme musieť pristúpiť minimálne k zníženiu stavov. Nemôžeme si predsa dovoliť dva roky vyrábať miliónové straty. Veď kým obilie by sme vedeli predať po 7-tisíc korún za tonu, tak „v ošípanej: ho predávame za 4-tisíc korún. A to ročne spotrebujeme asi 2-tisíc ton obilia.

Pritom naše úžitkové parametre - odstav 20 - 21 prasničiek a prírastky na úrovni 700 -750 gramov, ako aj zdravotný stav, kvalita zvierat i technologické vybavenie sú na výbornej úrovni. Avšak v situácii, keď napríklad kŕmne zmesi stoja minimálne 8 500 korún za tonu, nikto nemôže byť rentabilný pri cene ošípaných pod 45 korún za kilogram živej hmotnosti. Od začiatku tohto roka dosiahla priemerná cena ošípaných 35 - 36 korún.

Ešte však stále dúfam, že situácia sa postupne zmení k lepšiemu a že v lete by sa mohli ošípané predávať po 1,3 -1,4 eur za kilogram, ako to predikujú Dáni. Rovnako dúfam, že sa nám v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva a so súhlasom EÚ podarí nájsť spôsob, ako finančne podporiť toto odvetvie.

Avšak kým sa tak stane, mnoho chovateľov ošípaných zanikne a zvýši sa naša závislosť na dovoze bravčoviny. Pritom už teraz vyrobíme len polovicu z toho množstva, ktoré sa na Slovensku spotrebuje.“


Ivan GRÓF, riaditeľ, Hybrav Nitra, a. s.:

„Nie je to až tak dávno, čo sme mali 25-tisíc ošípaných, no nepriaznivá situácia na trhu nás donútila k tomu, že sme sa rozhodli chov ošípaných zrušiť. Začali sme s tým v máji minulého roku a zhruba do konca apríla už nebudeme mať ani jednu ošípanú a budeme sa venovať len chovu hydiny. Jednu farmu, kde sme chovali ošípané, sme už aj predali.

Za danej situácie, keď sa ceny vstupov, predovšetkým krmív, rapídne zvyšujú, kým ceny ošípaných klesajú, sme jednoducho nedokázali vyrábať ošípané tak, aby sme dosiahli aspoň vyrovnaný hospodársky výsledok.

Do modernizácie chovu sme pritom v minulosti investovali milióny korún a v rámci Slovenska sme dosahovali aj nadpriemerné úžitkové parametre - dvadsať odstavených prasiatok od jednej prasnice za rok, konverziu krmiva okolo troch kilogramov na kilogram prírastku a 700 - 750 gramové prírastky vo výkrme ošípaných.“


Peter LELKES, predseda, PD Sokolce, okres Komárno:

„Možno povedať, že ošípané máme len preto, že sme na investície do ich chovu využili podporné prostriedky. Nelikvidujeme teda chov ošípaných úplne, ale len znižujeme stavy. V prípade prasníc klesneme z 1700 na 750 kusov a adekvátne tomu sa zníži aj počet ošípaných vo výkrme, ktorých sme mali okolo 10-tisíc.

Najhoršie na tom je, že k tomuto kroku sme nepristúpili preto, že dosahujeme zlé výsledky - naše úžitkové parametre sú na európskej úrovni, ale len preto, lebo cena jatočných ošípaných sa pohybuje dlhodobo a výrazne pod úrovňou výrobných nákladov.

Takýto nerovnovážny stav sa bez pomoci štátu jednoducho nedá po ekonomickej stránke udržať. A nám sa tej pomoci, na rozdiel napríklad od Dánov, Poliakov či Francúzov, nedostáva. Slovenskí chovatelia teda jeden za druhým postupne zanikajú a ošípané tu budú zrejme chovať iba Dáni, ktorý k nám s podporou štátu prenášajú vlastné ekologické problémy.“


Vladimír HARMADY, riaditeľ, Agrokombinát, a. s., Veľké Bierovce, okres Trenčín:

„My sme ešte donedávna chovali 1 400 - 1 500 prasníc a ročne sme vyprodukovali 2 500 - 3 000 ton ošípaných v živom.

Avšak za danej situácie, keď ceny vstupov sú stále vyššie a vyššie, kým ceny ošípaných klesajú či stagnujú, nemáme reálnu šancu prežiť. Zvlášť ak nemáme žiadnu poľnohospodársku pôdu. Majitelia sa teda rozhodli chov ošípaných úplne zlikvidovať a od začiatku roka už prasnice nepripúšťame.

Je smutné a stojí to aj za zamyslenie, že musia končiť aj takí chovatelia, ktorí dosahujú nadpriemerné výrobné parametre a ktorí investovali milióny korún do modernizácie svojich chovov. A určite to pocíti aj ekonomika štátu, lebo sa opäť prehĺbi záporné saldo zahraničného obchodu.“
Roman Lettrich
(Roľnícke noviny, č. 8, 22. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >john deere
Aydın Galeri Çorum ZETOR Traktörleri yetkili bayii

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten