Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 260
   Za mesiac: 5155
   Celkom: 435458

noimage
PARADAJKOVÝ KONCENTRÁT
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2008-04-13
noimage
kupim kukuricu a krmnu psenicu
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2009-10-06
Predaj nahradnych dielov na LKT
Predaj nahradnych dielov na LKT
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-12-12

Platia daň za to, že sa im trochu darí PDF Tlačiť Email
Poľnohospodári sa už tradične predjarnými prácami zásobujú osivom, priemyselnými hnojivami a chemickými ochrannými prostriedkami. Teraz ich to však stojí podstatne viac ako pred rokom. BRATISLAVA. Súkromne hospodáriaci roľník Ján Jeleň z Novej Dediny v okrese Levice bude na jar siať jačmeň na 170 hektároch. Osivo má už nachystané. V tomto roku ale siahol hlbšie do vrecka. Tona stála 16 490 korún bez DPH. Pred rokom sa za rovnakú odrodu aj stupeň množenia platilo 12 460 korún.

Čaká tiež na faktúru za priemyselné hnojivo. Je zmierený s tým, že to bude o 40 percent viac ako vlani. „Čo už, asi je to trhová cena, za akú sa hnojivo predáva aj inde,“ konštatuje J. Jeleň.


Zdraželi najmä hnojivá

Chémiu nakúpi, až keď bude zrejmý stav burín po zime. Podľa jeho informácií by však aspoň chemické prípravky nemali významnejšie zdražieť. „V priemere možno o 5 percent. Taký je aspoň prísľub od distribútorov,“ nádeja sa J. Jeleň.

Na výrazné zdraženie hnojív poukazuje aj Jozef Mészáros, riaditeľ Agro-divízie Selice v okrese Šaľa. Napĺňajú sa podľa neho predpoklady, že po zvýšení cien agrárnych komodít zvýšia ceny aj dodávatelia vstupov.

„Zistili, že poľnohospodári sa nadýchli, takže im treba trochu kyslíka odčerpať. Najviac to poľnohospodár cíti práve pri nákupe hnojív,“ vraví J. Mészáros. Podstatne miernejšie podľa neho zdražela chémia a osivo, ktoré v prípade jačmeňa zasejú na vyše 600 hektároch.

O abnormálnych cenách hnojív hovorí tiež Tibor Lajtos, agronóm Poľnohospodárskeho družstva Sokolce v okrese Komárno. „Ceny hnojív vyskočili o 30 - 45 percent. Nevieme, koľko bude stáť chémia, lebo zatiaľ nemáme k dispozícii ani orientačné ceny, ale hovorí sa, že bude drahšia o 3 - 8 percent,“ povedal T. Lajtos.

Na margo jarín uviedol, že tona osiva jarného jačmeňa stojí 15- až 16-tisíc korún, kým vlani to bolo 11- až 12-tisíc korún za tonu. Podľa neho ceny vstupov kopírujú nárast nákupných cien.

„Predajcovia cítia, že poľnohospodári dostali viac peňazí,“ konštatuje T. Lajtos. Jačmeň zasejú na 1400 hektároch a osivo už majú nachystané. Výmeru jačmeňa zvýšia medziročne o 150 - 200 hektárov, a to na úkor kukurice. Súvisí to so silnejším tlakom kukuričiara koreňového, pre ktorý preventívne upravili osevný postup tak, aby na jednej parcele nesiali kukuricu po kukurici.

Osivo jačmeňa majú pripravené aj v sklade Podielnického družstva Skarabeus - Agro Velké Raškovce v okrese Michalovce. Ceny osiva sú vyššie, ale družstvo ako množiteľ obilia pre istú osivársku firmu dostal od nej lepšiu ponuku.

„Vlani sme kupovali jarný jačmeň za 11 800 korún a v tomto roku nám ho ponúkli za 16-tisíc korún,“ povedal predseda Tichomír Bučko.


Dotácie končia inde

Dostali aj ponuky na kukuricu na zrno, ktoré sa pohybujú od 2 490 do 3 290 korún za výsevnú jednotku na hektár v závislosti od FAO. „Je to vyššia cena ako vlani. Jednoducho, keď sa zvýšili naše predajné ceny, zvýšili si ich aj predajcovia osív, hnojív a chémie. Často však vyčkávajú so zverejnením cenníkov jeden na druhého, aby mohli podliezť konkurenciu,“ uviedol T. Bučko.

Vlani kupovali tonu liadku za 6 500 korún, teraz im ho núkajú za približne 7 500 korún. S objednávkou chémie ešte čakajú na to, ako prezimuje repka.

V Agropotravinárskom družstve Malčice (okres Michalovce zasejú jarný jačmeň na 340 hektároch. Osivo už majú pritom zabezpečené. „Vlani sme kupovali tonu osivového jačmeňa za 9 500 korún, teraz za 16 500 korún. Hnojivá sme vlani kupovali za 5 600 korún a teraz sa ceny šplhajú až k 10 tisícom korún. Sú to nenormálne veci, neviem si to vysvetliť. Prakticky oni dostanú naše dotácie,“ myslí si predseda František Uhal.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny, č. 8, 22. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >VALTRA + NEW HOLLAND TM 165
Claas 204, 208 Mega dominator

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten