Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 260
   Za mesiac: 5155
   Celkom: 435458

Predaj medoviny
Predaj medoviny
(Rastlinná výroba / Iné)
2007-11-08
noimage
Predám facéliu
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-04-01
Predám buldozér
Predám buldozér
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-11-29

Vysoké ceny zrnín berú hydinárom krídla PDF Tlačiť Email
Rekordné ceny zrnín, ktoré sa na túto úroveň dostali po vlaňajšej žatve, určite potešili všetkých pestovateľov. Ale takýto vývoj má aj odvrátenú stranu, ktorou sú vysoké ceny krmív. A keďže ich nárast nie je primerane kompenzovaný rastom odbytových cien živočíšnych komodít, sme svedkami ďalšej redukcie chovov ošípaných, no a ako vyplýva z našej ankety, podobný osud hrozí aj chovu hydiny. Vojtech FABIÁN, konateľ, Hydina Súlovce, s. r. o., okres Topoľčany:

„Aktuálna situácia v chove brojlerových kurčiat je katastrofálna. Kým ceny kŕmnych zmesí neustále rastú - minulotýždňová ponuka od nášho dodávateľa znie na 12 500 až 13 000 korún za tonu zmesi - tak odbytové ceny kurčiat stagnujú. Momentálne ich predávame po 30 korún za kilogram. Avšak aby sme pri súčasných cenách vstupov boli aspoň na nule, museli by sme kurčatá predávať po 34 korún za kilogram. Napríklad na poslednom vyskladnenom turnuse sme prerobili až tri milióny korún.

To sa, samozrejme, nedá dlhšiu dobu ekonomicky utiahnuť a tak, ak sa v priebehu tohto týždňa so spracovateľom nedohodneme na zvýšení ceny, pristúpime k prerušeniu výroby. Za daných podmienok totiž spravíme oveľa menšiu stratu vtedy, keď haly zostanú prázdne a kurčatá vykrmovať nebudeme. Nerobíme to radi, pretože máme jednu z najmodernejších i najväčších prevádzok na výkrm brojlerov na Slovensku, do ktorej sme investovali milióny korún, ale ekonomika nás jednoducho nepustí.

Uvedená odbytová cena - 30 korún za kilogram - pritom podľa nás nemá ani opodstatnenie. Veď v Európe nie je výrazný prebytok hydiny ako je tomu v prípade ošípaných a okrem toho, napríklad v Čechách dostávajú chovatelia v prepočte o dve koruny za kilogram viac, pričom ceny vstupov sú tie isté. Naša nízka realizačná cena je teda podľa mňa výsledkom monopolizácie slovenského trhu s hydinovým mäsom.

Ako najväčší chovatelia brojlerov, s ročnou produkciou okolo 3,5 milióna kusov, sme pred časom nášmu odberateľovi navrhli, že by sme chceli ako akcionári vstúpiť do jeho bitúnku, ale nestretli sme sa s pochopením. Aj preto teraz uvažujeme nad vytvorením vlastnej, respektíve spoločnej spracovateľskej firmy.“

Ivan KANIANSKY, majiteľ, Navi, s. r. o., Prievidza:

„Súčasná situácia je pre chovateľov brojlerov mimoriadne zložitá a tak mnohí z nás rozmýšľajú nad tým, že prerušíme výrobu a počkáme, kým sa táto nepriaznivá situácia nezmení. Za jej hlavnú príčinu pritom považujem to, že kým ceny kŕmnych zmesí išli rýchlo a výrazne hore, tak ceny kurčiat sa prakticky nezmenili. A to hlavne v dôsledku politiky obchodných reťazcov. Asi naozaj budeme musieť skončiť, aby sa obchodníci takpovediac prebrali.

O našom ďalšom osude sa rozhodne na prelome februára a marca. Ak sa súčasná odbytová cena, t.j. 29,50 až 30 korún za kilogram, nezvýši, tak jednoducho výrobu prerušíme. Jeden turnus v našom prípade predstavuje zhruba 470-tisíc kurčiat, čo pri 3- až 4-korunovom rozdiele medzi nákladmi a realizačnou cenou predstavuje mnohomiliónovú stratu. Tá bude podstatne nižšia, ak nebudeme robiť nič.

Najlepšie možno našu situáciu dokumentovať číslami. Kým takto pred rokom sme mali náklady na vykŕm na úrovni 13,80 - 14,50 korún na kilogram živej hmotnosti, tak v súčasnosti je to až 20 korún. Okrem toho, kým pred rokom sme 1-dňové kurčatá kupovali po 8,50 koruny za kus, dnes už po 11 Sk. A na druhej strane, vlani sme kurčatá predávali po 26 korún za kilogram, teraz po 29,50 Sk.“

Ondrej GUMAN, riaditeľ, Novogal, a. s., Dvory nad Žitavou, okres Nové Zámky:

„Aj ja musím potvrdiť, že situácia vo výkrme hydiny je naozaj mimoriadne zložitá. Veď kým ceny krmív medziročne vzrástli o 25 až 40 percent, tak ceny kurčiat sa prakticky nezmenili. Zatiaľ však nepočítame s prerušením výroby. Skôr sa ešte snažíme nájsť rezervy v nákladoch.

Na druhej strane však musím priznať, že v porovnaní s niektorými inými chovateľmi máme výhodu v tom, že naše tržby za jatočné kurčatá, ktorých vyprodukujeme asi 3 600 ton ročne, predstavujú len okolo 30 percent z celkových tržieb. Zvyšok tvoria tržby za predaj konzumných vajec, ktorých ročne vyrobíme asi 140 miliónov. Tie predávame prostredníctvom odbytového združenia a ich aktuálna cena je, takpovediac, primeraná. Príjmy za vajíčka nám teda vykrývajú stratu asi 2,50 koruny na kilogram, ktorú vyrábame v chove jatočných kurčiat odvtedy, ako výrazne stúpli ceny krmív, teda prakticky od októbra.

Podľa mňa by sa však situácia mohla v nasledujúcom období zlepšiť, pretože náš dodávateľ zmesí nám už avizoval, že až do žatvy by sa ceny krmív zvyšovať nemali a na druhej strane, odbytové ceny kurčiat by sa postupne mohli dostať na vyššiu úroveň.“

Peter JANEK, konateľ, Janek, s. r. o., Púchov:

„My sme výrobu brojlerových kurčiat prerušili už na konci minulého roka. Teraz ich síce robíme, ale opäť vážne uvažujeme o tom, že pristúpime k prerušeniu výroby. Rozhodnutie padne v priebehu tohto týždňa, kedy budeme s odberateľom rokovať o cene. V dohode, ktorú sme s ním uzavreli, totiž máme uvedené, že na cene sa dohodujeme 14 dní pred samotnou dodávkou brojlerových kurčiat. Na jeden turnus pritom vyprodukujeme okolo 0,5 milióna kurčiat.

Určite však budeme trvať na zvýšení predajnej ceny, keďže ceny kŕmnych zmesí vzrástli za posledných 4-5 mesiacov o 25 až 35 percent a o 25 percent sú drahšie aj 1-dňové kurčatá. To znamená, že pod 33 Sk za kilogram živej hmotnosti sa jatočné kurčatá momentálne vyprodukovať jednoducho nedajú.

Našou výhodou je však to, že vyrábame aj konzumné slepačie vajcia - zhruba 40 miliónov ročne - a v ich prípade je situácia priaznivejšia ako u brojlerov. Nielen preto, že sa teraz, pred Veľkou nocou, predávajú za primeranú cenu, ale aj preto, lebo výroba vajec sa dá na istý čas korigovať znížením stavov nosníc a zníženou výrobou tak môžeme preklenúť obdobie nepriaznivej ceny vajec. Avšak kurčatá sa prekrmovať nedajú a pri ich vyskladnení rozhoduje doslova každá hodina.“
Roman Lettrich
(Roľnícke noviny, č. 9, 29. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >1,000s f tractor videos f new and vintag Frm Tractors nd Fa
valtra serie

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten