Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 261
   Za mesiac: 5156
   Celkom: 435459

katalógy náhradnych dielov na Zetor
katalógy náhradnych dielov na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-11-11
motor zetor 7201
motor zetor 7201
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-10-18
drapák na drevo
drapák na drevo
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-04-19

Skorý osev by mal byť výhodou PDF Tlačiť Email
Pekné počasie vylákalo do polí aj poľnohospodársku techniku. Najmä roľníci z juhu Slovenska už prihnojujú oziminy, pripravujú pôdu pod jariny a niekde začali aj siať. BRATISLAVA. Jarné práce sa v tomto roku rozbiehajú pomerne skoro, čo však najmä v prípade sejby jačmeňa zvyšuje predpoklad dobrej úrody.

Už pred týždňom začali siať v spoločnosti Agrostaar KB Kráľov Brod v okrese Galanta. Založili úrodu jačmeňa aj maku. „Využili sme pekné počasia a dúfame, že nám ešte vydrží,“ povedal začiatkom tohto týždňa agronóm József Kaprinai. Jačmeň každoročne sejú na 300 až 350 hektároch a do týchto výmer sa zmestili i teraz.

„Po skoršej sejbe boli vždy dobré úrody. Pravda, vlani sme začali siať tiež vo februári, ale práce prerušilo na tri týždne chladné mokré počasie a neskôr zaúčinkovalo sucho, takže úroda bola napokon slabšia,“ spomína J. Kaprinai, dúfajúc, že tentoraz to bude lepšie.

V tomto roku sa po prvý raz rozhodli zasiať aj mak. Plní úlohu náhradnej plodiny za cukrovú repu, ktorú prestali pestovať po zavretí cukrovaru v Dunajskej Strede. Na skúšku ho majú na 40 hektároch a potom zvážia, či sa to oplatí aj v budúcnosti. „Vlani bola pomerne dobrá cena maku - okolo 80-tisíc korún za tonu. Vypestované semeno sa chystáme predať do Českej republiky pre tamojšiu potravinársku výrobu, prípadne do iných krajín Európskej únie. Makovice predáme do Zentivy Hlohovec, kde sa využijú na farmaceutické účely,“ plánuje J. Kaprinai.

Na sejbu jačmeňa sa v úvode tohto týždňa chystali aj v Kameničnej, v okrese Komárno. Ako nám povedal Pavel Ambroš, konateľ tamojšej spoločnosti Balseed, začať by chceli koncom tohto alebo začiatkom budúceho týždňa. Zatiaľ totiž neboli všetky ich parcely dostatočne preschnuté, aby na nich mohli pripraviť pôdu pod sejbu.

„Parcely máme v dvoch lokalitách s odlišnými podmienkami. V katastri Kolárova sú pôdy ťažšie, kým v katastri Kameničnej sú ľahšie a tam sme už mohli začať s ich prípravou,“ uviedol P. Ambroš. Jarné práce odštartovali v úvode tohto týždňa nitratáciou pšeníc a repiek. Jačmeň sa chystajú zasiať na 245 hektároch. Sejbu by mali podľa predsedu zvládnuť za 4 - 5 dní. „Boli síce roky, kedy sme už o takomto čase mali zasiate, ale boli aj roky, kedy sme jačmeň siali až v marci. Teraz to bude v ideálnom termíne,“ myslí si P. Ambroš.

Osevný postup im každoročne umožní vysiať jačmeň na ploche 215 až 280 hektárov. Úrodu dodávajú do najväčšej slovenskej sladovne v Hurbanove. Realizačné ceny jačmeňa boli vlani dobré, ale uvedená sladovňa podľa pestovateľov celkom neprispôsobila svoje ceny tým trhovým. V tomto roku však sladovňa avizuje, že to urobí.

„Vlani bola cena 6 600 korún za tonu, ale v tomto roku by mala byť podľa predbežných vyjadrení sladovne o 400 až 600 korún vyššia, s tým, že konečnú cenu prispôsobia trhovým cenám,“ uviedol P. Ambroš.

V okrese Dunajská Streda, najmä na ľahších pôdach, sa sejba jačmeňa začala už uprostred predchádzajúceho týždňa. Postupne sa ruch na poliach zintenzívnil. V úvode tohto týždňa vyšli do chotára aj sejačky Poľnohospodárskeho družstva Jurova. Porasty jarného jačmeňa zakladajú na približne 300 hektároch.

Ceny jačmeňa sú momentálne dobré, ale jeho výmeru v Jurovej medziročne nezvyšovali. Za ťažiskové plodiny považujú skôr pšenicu a kukuricu, ktorých ceny sú tiež veľmi priaznivé. Pšenicu akurát prihnojili. Už predtým stihli dodať výživu ozimnému jačmeňu a repke.

„Do konca tohto týždňa by sme mali ukončiť aj sejbu jačmeňa,“ avizuje Pavel Výboch, predseda tohto družstva na Žitnom ostrove. Tabuľkový termín sejby predbehli o jeden či dva týždne, ale podľa neho je lepšie zasiať jačmeň o niečo skôr ako neskôr. „Neskoršie sejby sa nám skoro nikdy nevydarili, skoršie dávajú väčšiu nádej,“ konštatuje Pavel Výboch.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny, č. 9, 29. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >zetor 5211 i tur cz2.
Cold Start John Deere GT235

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten