Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 261
   Za mesiac: 5156
   Celkom: 435459

kardany nové
kardany nové
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-18
Obilný kombajn John Deer W650
Obilný kombajn John Deer W650
( / Rastlinná výroba)
2011-07-02
obmedzovacie skrutky na Zetor
obmedzovacie skrutky na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-07-15

Hľadajú kormidelníka vlajkovej lode PDF Tlačiť Email
Príspevková organizácia Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra sa v úvode tohto roka premenila na štátny podnik. Bude táto zmena znamenať aj výmenu vo vedení tejto úspešnej firmy? BRATISLAVA. V súvislosti so zmenou organizačnej formy Agrokomplexu - Výstavníctvo Nitra vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR výberové konanie na funkciu riaditeľa nového štátneho podniku. Firmu, ktorá prinášala štátu každoročne miliónové zisky a pritom financovala aj nákladnú prevádzku poľnohospodárskeho múzea so skanzenom, vedie už dlhé roky Ladislav Švihel.

Ten v tomto roku dovŕši 70 rokov. Kolegovia a priatelia chystajú jubilantovi koncom marca vernisáž výstavy jeho maliarskej tvorby aj pamätnú publikáciu o jeho živote, diele, tvorbe a manažérskych i ľudských hodnotách. Darčekom bude tiež slávnostný koncert, ktorý L. Švihelovi venujú sólisti opery SND, ľudových piesní a ďalší priatelia - umelci.

Bude to symbolická bodka za jeho pôsobením v Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra?

Ministerstvo pôdohospodárstva ako jeho zriaďovateľ v súčasnosti organizuje výberové konanie na miesto riaditeľa podniku. Zatiaľ tají, koľko uchádzačov sa im prihlásilo, a či je medzi nimi aj L. Švihel.

Ten na priamu otázku odpovedal kulantne: „Chcem si už aj oddýchnuť, veď mám 70 rokov. Agrokomplexu som však venoval 36 rokov zo svojho života a je to tak trochu moje dieťa. Verím, že tento podnik pôjde úspešne ďalej bez ohľadu na to, či tu budem, alebo nie. Želám si hlavne, aby ho viedli ľudia, ktorí zabezpečia kontinuitu.“

Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra funguje bez finančnej podpory štátu. Naopak, zo zisku po zdanení ešte prispieva do štátnej kasy, čo aj bolo motívom pre jeho premenu na štátny podnik. Prívlastok príspevková organizácia bol až paradoxný. Používať napríklad spojenie dojná krava by však bolo aj v prípade Agrokomplexu dehonestujúce. Z dobre vybudovanej organizácie má zatiaľ úžitok štát. Je len prirodzené, že sa objavujú úvahy, či zriadenie štátneho podniku nie je medzistupňom k privatizácii. Relevantnú odpoveď však ponúkne až budúcnosť.

Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra už dávno nie je zamerané len na poľnohospodárstvo. Podiel tohto segmentu na aktivitách firmy klesol na tretinu.

„Keby sme robili len poľnohospodárske podujatia, asi by sme neprežili. Nemožno ustrnúť, firmu treba stále vylepšovať, hľadať nové aktivity. Celý život som sa snažil budovať podnik, nie ho rozkradnúť,“ zdôraznil L. Švihel s charizmou rodolúba.

Srdcom mladý sedemdesiatnik podľa vlastných slov viedol striedmy život, nefajčí a nehýri po putikách. Napokon, ani by veľmi nezapadol medzi hodujúcich manažérov. Plat mu aj po všetkých rokoch služby zakotvil na úrovni 42-tisíc korún.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny, č. 9, 29. februára 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >John Deere 6330 con kverneland 5
1939 John Deere BR tractor pull

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten