Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  3 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 271
   Za mesiac: 5166
   Celkom: 435469

ZTS ND9
ZTS ND9
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-04-18
noimage
Predám kukuricu
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2010-05-21
rozvádzaÄ hydrauliky na Zetor
rozvádzač hydrauliky na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-04-10

Pribudla im ďalšia perla na náhrdelníku PDF Tlačiť Email
V poslednom období do nášho agropotravinárskeho trhu vstupuje čoraz viac silných investičných či strategických podnikateľských skupín, a to domácich i zahraničných. BRATISLAVA. Zrejme najväčším a najsilnejším hráčom na tomto trhu je spoločnosť Agrofert, ktorá patrí známemu podnikateľovi Andrejovi Babišovi. Agrofert pôsobí v slovenskom poľnohospodárstve prostredníctvom trinástich spoločností, ktoré poskytujú služby podnikom prvovýroby, nakupujú rastlinné komodity, predávajú hnojivá, pesticídy a osivá. Skupina podniká aj v oblasti spracovania hydiny a v mlynsko-pekárenskom odvetví. Do jej portfólia patria aj Duslo Šaľa a bratislavský Istrochem.

Najnovším prírastkom na „podnikateľskom náhrdelníku“ spoločnosti A. Babiša sa nedávno stala spoločnosť Belar. Tá je, respektíve bola, s celkovou kapacitou vyše 300-tisíc ton asi najväčším nákupcom a skladovateľom zrnín na Slovensku, ako aj jedným z najväčších výrobcov kŕmnych zmesí s ročnou produkciou na úrovni 100-tisíc ton. Okrem toho Belaru patrili aj dve spoločnosti zaoberajúce sa chovom jatočných kurčiat, ktoré ročne vyprodukujú asi 1,5 milióna brojlerov.

Skupinu Belar, ktorej tržby dosiahli v minulom roku 2,2 miliardy korún, viac ako desať rokov budoval Ľudovít Pósa. A aj vďaka viac než 0,5-miliardovým investíciám z nej vybudoval úspešnú firmu. Preto je možno pre niekoho aj prekvapením, prečo sa rozhodol tento podnik predať.

„K tomuto rozhodnutiu som dospel na základe analýzy trhu a rozvojových trendov v našom i európskom agropotravinárskom odvetví, pričom niektoré z nich som považoval za príliš rizikové a negatívne. Jedným z rozhodujúcich faktorov je napríklad to, že Európska komisia veľmi rýchlo mení svoje koncepcie, pričom nerozhodujú odborné štúdie a analýzy, ale politické záujmy, a tie sa nedajú predvídať,“ povedal Ľ. Pósa.

Zároveň dodáva, že je zástancom špecializácie jednotlivých podnikov, vyrábajúcich tovar vysokej úrovne, podnikajúcich na báze dlhodobých zmluvných vzťahov a ktoré si takpovediac nelezú navzájom do kapusty.

„Žiaľ, mimoriadne rýchlo postupujúca globalizácia, ale aj monopolizácia nášho agropotravinárskeho komplexu tejto mojej podnikateľskej filozofii neprajú. Ak by sme chceli byť úspešní, museli by sme investovať do celej potravinovej vertikály, čiže robiť niečo, čo nie je v súlade s mojím presvedčením. A možno najviac zo všetkého ma odrádzalo to, že u nás sa nedá stavať na dlhodobých vzťahoch, pretože pre mnohých sú zmluvy iba obyčajným zdrapom papiera,“ vysvetľuje Ľ. Pósa.

K jeho stiahnutiu sa z chlebového odvetvia prispelo podľa jeho slov aj to, že dochádza k rapídnemu poklesu stavov ošípaných. „Zostávajú tu už len Dáni, ktorí si však prakticky všetky vstupy zabezpečujú v zahraničí,“ dodával. Pósa.

Preto sa teda rozhodol z agropotravinárskeho odvetvia na istý čas odísť a chce sa venovať výlučne oblasti finančného investovania. Sumu, ktorú Agrofert zaplatil za Belar, pravdaže, konkretizovať nechcel, ale priznal, že dosiahli veľmi slušné zhodnotenie akcií.

Samozrejme, oslovili sme aj druhú stranu, teda kupujúceho. Majiteľa Agrofertu sme sa opýtali, prečo sa rozhodli pre kúpu Belaru a aké s ním majú ďalšie plány. Andrej Babiš nám však odpovedal, že k tejto transakcii sa vyjadria až po jej schválení a vysporiadaní.
Roman Turčan
(Roľnícke noviny, č. 10, 7. marca 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >ZETOR 5340
Wystawa w Sitnie

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten