Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 273
   Za mesiac: 5168
   Celkom: 435471

noimage
ND na postrekovače
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-04-04
Predám platoÅák
Predám platoňák
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-06-08
pneu Barum 8,3 - 24 na zetor
pneu Barum 8,3 - 24 na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-02-14

Ceny ošípaných pôjdu hore, žiaľ, neskoro PDF Tlačiť Email
Začiatkom minulého roku, kedy ceny ošípaných klesli až na či pod 30 korún za kilogram živej hmotnosti, chovatelia hovorili, že rok 2007 bude pre toto odvetvie zlomový. Ukázalo sa, že mali pravdu. Žiaľ, situácia sa vyvinula v neprospech prvovýrobcov. BRATISLAVA, Dnes možno takmer s istotou povedať, že chovu ošípaných zostane verných len pár domácich chovateľov, ktorých podiel na celkovej produkcii bude zanedbateľný. Prevahu získajú, ak ju už aj nemajú, dánski či iní zahraniční chovatelia. Tí „vďaka“ dlhoročnej kríze v sektore bravčového mäsa za pomerne lacný peniaz kupovali a kupujú farmy od krachujúcich slovenských chovateľov.

Najlepšie budú tento negatívny vývoj dokumentovať čísla. Kým napríklad ešte v roku 2002 sme mali 130-tisíc prasníc, v súčasnosti ich je len okolo 60-tisíc.

„Mnohé však svedčí o tom, že počty prasníc klesnú na 50-tisíc. To už môžeme označiť za veľmi kritický stav, pretože to by znamenalo pokrytie celkovej potreby bravčového mäsa z domácich zdrojov len na 45 - 48 percent,“ konštatuje Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných - družstvo.

Príčiny takejto výraznej degresie stavov ošípaných sú všeobecne známe: prebytok bravčoviny na európskom trhu neumožňuje zvýšenie realizačných cien jatočných ošípaných, kým ceny vstupov, predovšetkým krmív, neustále stúpajú.

Andrej Imrich však pripomína ešte jeden dôležitý faktor, na ktorý doplácajú naši chovatelia, a to posilňovanie koruny voči euru. „V dôsledku toho prišli chovatelia v minulom roku zhruba o 650 miliónov korún,“ dodal A. Imrich.

O uvedenej strate možno hovoriť preto, lebo kým v cenách ošípaných sa kurzový posun prejavil naplno, tak v cenách vstupov, ktoré znášajú chovatelia, sa už neprejavil vôbec. Ceny vstupov sa stále pohybujú iba jedným smerom, smerom nahor. Napríklad cena kŕmnych zmesí pre výkrm ošípaných vzrástla len za posledných šesť až sedem mesiacov o vyše 30 percent - zo zhruba 6-tisíc na približne 8-tisíc korún za tonu. Kŕmne zmesi pre ciciaky stoja dokonca 25- až 30-tisíc korún za tonu.

„Na to, aby sme ošípanú vykŕmili do jatočnej zrelosti, potrebujeme okolo 300 kilogramov kŕmnych zmesí. Takže len náklady na krmivo predstavujú v súčasnosti zhruba 3-tisíc korún. A keďže nákupná cena sa pohybuje len na úrovni 35 - 36 korún za kilogram, na každej ošípanej aj chovateľ s dobrými úžitkovými parametrami prerába približne tisíc korún,“ pripomína A. Imrich.

Jeho slová potvrdzuje Gejza Blaas, riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Podľa G. Blaasa by sa súčasné ceny ošípaných museli zvýšiť asi o 35 percent, aby pokryli aspoň výrobné náklady.

Otázne však je, kedy a či vôbec k takémuto nárastu dôjde. Viacero faktov však svedčí o tom, že ceny ošípaných by sa mali zvýšiť. Veď ak budeme na vyše 50 percent odkázaní na import bravčoviny, tak sotva možno predpokladať, že dovoz bude taký lacný ako doteraz. Hoci pravda je aj to, že na Slovensko sa dovážajú predovšetkým krkovička, pliecko a výrobné mäso, teda tie sortimenty, o ktoré v západnej Európe nie je záujem a tak sú tamojší mäsospracovatelia radi, že sa ich vôbec zbavia.


Ceny by sa mali zvýšiť

Optimizmus v radoch chovateľov môže vyvolávať tiež skutočnosť, že k výraznému poklesu stavov ošípaných dochádza aj v susednej Českej republike, odkiaľ sa k nám dováža značné množstvo bravčoviny. No a hlavne, v rámci celej Európskej únie už začína byť mierny nedostatok ošípaných, a to aj vďaka tomu, že EK nedávno o tri mesiace predĺžila podporu súkromného skladovania mäsa. Okrem toho, k zotaveniu cien by mala prispieť i blížiaca sa Veľká noc, ako aj očakávaný nárast spotreby bravčoviny v čase konania sa Olympijských hier v Číne. Príklad Majstrovstiev sveta 2006 v Nemecku majú ešte mnohí v živej pamäti.

Podľa G. Blaasa sa ceny ošípaných začnú zotavovať vtedy, keď výroba a zásoby na európskom trhu a dovozy z tretích krajín nebudú stačiť pokrývať domáci dopyt. „V priebehu tohto roka sa očakáva zotavenie cien. Naznačujú to aj ceny opčných kontraktov uzatváraných na burzách. Podľa niektorých odhadov by k tomu malo dôjsť už v apríli, kým podľa iných až v druhom polroku,“ uviedol G. Blaas.


Dočkajú sa podpory?

V tomto roku by teda priemerná cena ošípaných mala byť vyššia ako to bolo vlani, no chovatelia sa napriek tomu snažia, aby im z ťažkej situácie pomohol aj štát. V najbližších dňoch by mali na túto tému rokovať aj s ministerkou pôdohospodárstva, pričom podľa našich informácií by chceli, aby sa ošípané podporili z prostriedkov určených na doplatok k priamym platbám.

A nie je vylúčené, že chovatelia s týmto návrhom uspejú. Ministerka totiž na nedávnom stretnutí s poľnohospodármi, ktoré sa konalo v Prievidzi, uviedla, že „chovateľom ošípaných je potrebné pomôcť podobným spôsobom, ako chovateľom hovädzieho dobytka.“

Gejza Blaas si však myslí, že chovatelia ošípaných môžu v podstate počítať len s nástrojmi nepriamej podpory, ktoré pozná spoločná organizácia trhu (podpora súkromného skladovania, exportné náhrady), respektíve s podporami v oblasti zlepšovania technológie, životného prostredia a pohody zvierat, zlepšovania genofondu, či veterinárnych opatrení.


Zmiernenie rizík

„Avšak aktuálna situácia, ktorá panuje v sektore ošípaných v celej Európe, taktiež naznačuje, že treba uvažovať o zavedení nástrojov na zmiernenie rizík, ktoré spočívajú v anomáliách vznikajúcich na trhu a ktoré majú katastrofálne dosahy na ekonomiku a príjmy poľnohospodárov,“ dodal Gejza Blaas.
Roman Lettrich
(Roľnícke noviny, č. 10, 7. marca 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Mähdrescher Versand
Zetor traktor, Zetor trekker, Zetor traktori,

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten