Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 303
   Dnes: 223
   Za mesiac: 5224
   Celkom: 444701

noimage
Repka olejná
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-09-13
diely na super 50
diely na super 50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-07
noimage
Záujem o kúpu farmy
(Živočíšna výroba / Iné)
2014-04-16

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 14.3.2008 PDF Tlačiť Email
Ovocné dreviny

V najteplejších lokalitách Slovenska už začína pučanie ovocných stromov. Z toho dôvodu sa blížia prvé jarné ošetrenia proti niektorým škodlivým organizmom. Vo vlhkých rokoch býva pomerne hodne rozšírená monilióza kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá škodí najviac na marhuliach, ale aj na čerešniach a višniach. Toto ochorenie sa nápadne prejavuje hlavne v čase dozrievania plodov ich hnitím.

Z poškodených plodov huba preniká do konárikov, odkiaľ sa šíri ďalej smerom dovnútra koruny a spôsobuje jej presychanie. Menej časté býva poškodenie kvetov v čase kvitnutia, kedy huba spôsobuje usychanie kvetov a následne stratu na úrode. Ochranou proti tejto chorobe je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Veľkou chybou je, keď ešte v jarnom období visia na stromoch suché plody z vlaňajšej úrody. Väčšinou takéto plody visia na suchých vetvičkách, ktoré sú už do značnej hĺbky poškodené a preto ich treba odstrániť až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách v miestach pravidelných výskytov a za daždivého počasia. Medzi náchylné odrody marhúľ patrí napr. Bredská, Rakovského, menej náchylná je Bergeron, náchylné višne sú Favorit, Morela pozdní a menej náchylná je Meteor Korai. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené Baycor 25 WP, Horizon 250 EW, Ornament 250 EW, Signum a Sporgon 50 WP. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

S otepľovaním sa prebudili aj jadroviny, u ktorých je prvým ošetrením predjarný postrek, hlavne u jabloní. Presný termín závisí od nástupu jednotlivých rastových fáz vhodných na ošetrenie. Všeobecne platí, že predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, kedy sa už neočakáva príchod silnejších mrazov, ktoré v tomto roku už nebudú. Je dobré, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov, ktorí sú v predjarí v štádiu tesne pred liahnutím alebo na začiatku liahnutia z vajíčok. Pri dokonalom ošetrení sa dosahuje dostatočný účinok aj na vyliahnuté larvy. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10oC. Ošetruje sa od pokročilého „myšieho uška“ do fázy ružového kvetného púčika. Je to pomerne dlhé obdobie, preto by nemalo byť problémom nájsť vhodný čas na ošetrenie, pretože je dôležité na ochranu proti mnohým škodcom, napr. proti zimným vajíčkam roztočca ovocného, vajíčkam vošiek, méry jabloňovej, piadiviek, húseničkám púčikových a šupkových obaľovačov a larvám štítničky nebezpečnej a puklice slivkovej. Z povolených prípravkov sa používa Vektafid A, ktorý je najúčinnejší od pučania do objavenia sa kvetového púčika. V prípade, že ošetrenie vykonáme po oteplení nad 16oC aspoň v jednom dni, je ošetrenie účinné aj proti dospelcom kvetovky jabloňovej. Je vhodné použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny, čím sa zabezpečí vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.

zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva SR 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >JOHN DEERE MOVIE
zetor 6340 bfe-3 szántás szentpálon

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten