Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 273
   Za mesiac: 5168
   Celkom: 435471

JatoÄné ošípané
Jatočné ošípané
(Živočíšna výroba / Zvieratá)
2012-11-19
noimage
SINAPIS ALBA
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2009-09-01
Predám zberací voz na seno HORAL a vleÄky
Predám zberací voz na seno HORAL a vlečky
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-08-03

Prvý med môže byť v apríli PDF Tlačiť Email
Mierna zima urýchľuje vegetáciu aj činorodosť včiel. Žiaľ, praje tiež množeniu ich úhlavného nepriateľa - klieštika. BRATISLAVA. Na začiatku marca sú včelstva v stave rozplodovania, akoby bol začiatok apríla. Jar prišla podobne ako vlani skôr. Včely lietali už v januári, kedy teploty vystúpili nad 10 stupňov Celzia. Začiatkom februára donosili prvý peľ. Skôr sa totiž začali vyvíjať aj lieska, jelša či vŕba. Prognózy počasia sú priaznivé tiež pre agát a repku.

Pomerne vysoké teploty v zime však umožnili, že sa v nížinných oblastiach dobre darí tiež škodcovi - klieštikovi. Bude mať o niekoľko generácií viac. Podmienky mu prajú druhý rok po sebe. Včelári sú teda v pozore.

„Už predchádzajúca zima bola teplá. Keď včelári na jeseň 2006 zle preliečili včelstvá proti klieštikovi, na jar 2007 mal dobrú štartovaciu pozíciu. Darilo sa repke aj agátu a veľké množstvo klieštika sa sústredilo na bohatom včeľom plode. Keď to včelári nezachytili, neliečili včelstva kyselinou mravčou alebo včas nenasadili gabony, tak na jeseň minulého roku niektoré včelstva kolabovali,“ povedal Ľudovít Gal, predseda Slovenského zväzu včelárov.

Podľa Jána Melega, dlhoročného včelára zo Štefanovičovej (okres Nitra), ktorý sa stará o 70 včelstiev, treba problém s klieštikom riešiť už v lete. „Len jesenné a zimné liečenie v nížinných oblastiach nestačí. Dôkazom je minulý rok, kedy mnohé včely, ktoré mali prežiť zimu, neboli dosť vitálne a v jeseni uhynuli,“ dodal J. Meleg.

Obaja sú však presvedčení, že včelári, ktorí svoje včelstva riadne podnecovali a liečili, ich teraz majú v poriadku.

„Niektorí včelári sa aj hanbia priznať, o koľko im klesli počty včelstiev, ale všetko ukážu jarné prehliadky. V zmysle nariadenia Ministerstva pôdohospodárstva SR k opatreniam na registráciu včelstiev sa budú zberať údaje k 15. aprílu 2008. Už teraz však možno konštatovať, že včelstva, ktoré boli v dobrej kondícii na jeseň, prežili zimu bez problémov,“ uviedol Ľ. Gál.

Zväz pripravuje pre včelárov aj odborné školenia, aby boli na klieštika lepšie pripravení. „Musíme sa prispôsobiť globálnym klimatickým zmenám, ktoré prinášajú aj väčší tlak klieštika. Včelári by preto mali byť odborne lepšie pripravení. Ale to nie je náš problém. V Českej republike sa sťažujú ešte viac a pritom sme ich považovali za špičku v ochrane včelstiev pred klieštikom,“ uviedol Ľ. Gál.

Čo robiť v tomto období? „Teraz treba včelstva len prezrieť, skontrolovať, či majú dostatok zásob, utepliť ich a nechať v pokoji,“ odporúča J. Meleg.

A kedy sa možno tešiť na prvý tohtoročný med? Ak bude pokračovať rozvoj ovocných stromov a repky doterajším tempom, tak podľa Ľ. Gala bude prvý med už koncom apríla.
Peter Fillo
(Roľnícke noviny, č. 11, 14. marca 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor 8011 tunig
john deere 6320

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten