Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Predám Agro Tatru
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2007-09-10
chladiÄe na zetor
chladiče na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-10-07
noimage
Balíkované seno - predaj
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2012-08-14

Fond sa už začína plniť PDF Tlačiť Email
Od začiatku tohto roka odvádzajú nákupcovia mlieka poplatky do Mliečneho fondu, z ktorého by mala byť financovaná propagácia konzumácie mlieka. BRATISLAVA. Nákupcom mlieka už prišli prvé faktúry na úhradu poplatkov do Mliečneho fondu. Účtované sú za mesiac január. Faktúry dostalo 44 nákupcov, vrátane 14 odbytových združení. Fond založili Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenský mliekarenský zväz (SMZ) na financovanie informačných a propagačných aktivít na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku.

Odvetvová dohoda, ktorú zväzy podpísali koncom minulého roka, oprávňuje SMZ mesačne fakturovať nákupcom poplatok 0,02 koruny za každý nakúpený kilogram mlieka. Následne má nákupca právo prefakturovať 0,01 koruny za každý kilogram nakúpeného mlieka prvovýrobcovi, od ktorého mlieko kúpil.

Výber poplatkov za dané obdobie sa deje s mesačným posunom z dôvodu uzatvárania štatistiky a mesiac trvá lehota splatnosti. Takže posúdiť, ako nákupcovia mlieka plnia povinnosť, bude podľa Zuzany Nouzovskej, generálnej sekretárky SMZ, po prvýkrát možné až koncom marca. Keďže výber poplatkov je zakotvený v odvetvovej dohode, vzťahuje sa na všetkých aktívnych nákupcov a neplnenie povinnosti bude vymáhané súdnou cestou.

V správnej rade Mliečneho fondu, do ktorého by sa ročne malo vyzbierať 19,5 milióna korún, majú pomerné zastúpenie oba zväzy. Tie už predložili do Bruselu aj projekt na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov v SR, o ktorom má EK rozhodnúť do júna 2008. Realizácia projektu je plánovaná na roky 2009 až 2011, pričom 20 percentami prispejú práve predkladatelia z Mliečneho fondu, ďalšími 30 percentami štát a 50 percentami EÚ.
Peter Kráľ
(Roľnícke noviny, č. 12, 20. marca 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Jeep 0 John Deere 1
trattore,  videos showing john deer utility tractor and john deere industrial

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten