Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Kúpim slamu
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-07-06
zetor 8111
zetor 8111
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-06-15
noimage
Predám T815 Kontajnérovú
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2007-09-10

Tak málo ošípaných nemali osem desaťročí PDF Tlačiť Email
Výrazný nárast cien obilnín, ku ktorému došlo po vlaňajšej žatve, prehĺbil dlhodobú krízu v chove ošípaných a takpovediac urýchlil odchod mnohých chovateľov z tohto odvetvia. BRATISLAVA. Nielen u nás, ale aj v Českej republike sú na tom najhoršie veľkokapacitné podniky špecializované na chov ošípaných, ktoré nemajú rastlinnú výrobu a teda ani vlastné obilie a ani príjmy z dotácií.

„Takíto chovatelia však produkujú 40 až 50 percent z celkového objemu bravčového mäsa v ČR. Ak by tieto podniky ukončili činnosť, bola by to doslova katastrofa a znamenalo by to napríklad nárast cien bravčoviny nie o desiatky, ale o stovky percent,“ povedal Pavel Krejčík, riaditeľ odbytovej organizácie Centroodbyt.

Tá združuje desať odbytových organizácií a je akýmsi družstvom odbytových družstiev. Jeho hlavnou náplňou práce je predovšetkým monitoring a poskytovanie informácií pre prvovýrobcov. Zabezpečuje však aj obchod s červeným mäsom, pričom v minulom roku mal na českom trhu s bravčovinou 18,4-percentný podiel.

Pavel Krejčík ďalej uviedol, že znižovanie stavov ošípaných v ČR akceleruje od augusta 2007, pričom do konca roku klesli stavy ošípaných o 154-tisíc kusov, resp. o 5,5 percenta, z toho prasníc o 21-tisíc (o 9,5 percenta).

„Také nízke stavy prasníc ako teraz boli v Čechách naposledy v roku 1926. Nemožno sa teda diviť, že z vývozcu bravčoviny sa naša krajina stala čistým dovozcom. Z domácich zdrojov už nedokážeme pokryť ani 70 percent z celkovej potreby bravčoviny. V uplynulom roku sa záporné saldo zahraničného obchodu so živými ošípanými a bravčovým mäsom medziročne zhoršilo o pol miliardy korún a dosiahlo takmer päť miliárd korún. V roku 2007 sa do ČR doviezlo 130-ti-síc ton bravčoviny, čo bolo o 15-tisíc ton viac ako rok predtým. Z celkového objemu dovezeného mäsa pritom až 45,6 percenta tvorilo mäso nízkej kvality, ktoré možno nazvať aj mäsovým odpadom,“ konštatoval Pavel Krejčík.

Keďže masívna likvidácia chovov prispela k zvýšeniu ponuky, ceny ošípaných boli nízke aj v prvých týždňoch tohto roku. Situácia sa začala meniť len nedávno. „Ceny za jatočné ošípané stúpajú v celej Európe. Prispel k tomu najmä výrazný nárast dopytu pred veľkonočnými sviatkami a v najbližšom období by sa už mohli objaviť aj pozitívne signály blížiacich sa olympijských hier,“ hovorí P. Krejčík.

Zároveň dodáva, že k zvýšeniu cien ošípaných bude nasledujúcom období prispievať aj nedostatočná ponuka zvierat na trhu a tak do konca druhého štvrťroku 2008 možno očakávať stabilizáciu či mierny nárast cien, pričom potom by malo dôjsť k spevneniu cien skokom. „Podľa môjho názoru sa spotrebiteľské ceny bravčového mäsa v tomto roku zvýšia až o 20 percent,“ uviedol pre ČTK Ján Veleba, predseda Agrárnej komory.

Pavel Krejčík však pripomína, že ide len o odhady, pretože vývoj cien sa veľmi ťažko predpovedá. „Trh s bravčovinou sa totiž vyznačuje mnohými špecifikami. Je to napríklad vysoká miera rýchleho kolísania cien ošípaných, ktorá dosahuje až 40 percent. Podstatný vplyv na to má aj cena kŕmneho obilia, pretože v prípade ošípaných tvoria náklady na krmivo až 60 percent z celkových nákladov. Okrem toho nemožno zabúdať ani na vplyv chorôb, rôznych afér so skazeným mäsom či výkyvov počasia,“ zdôraznil P. Krejčík.

Ako ďalej dodal, situácia v chove ošípaných je síce kritická, ale nie beznádejná a stále jestvujú možnosti, ako zmeniť súčasný nepriaznivý pomer medzi nákladmi a výnosmi.

„Podľa nášho názoru by k zlepšeniu súčasných kritických realizačných cien ošípaných mohlo prispieť viacero opatrení. Jedným z nich je zvýšenie odstavu na jednu prasnicu, ale aj propagačné akcie na podporu zvýšenia konzumácie mäsa domácej proveniencie a zvýšenie exportu výrobkov z bravčového mäsa. Okrem toho by bolo potrebné realizovať zmeny v spracovateľskom priemysle, s cieľom znížiť výrobné náklady. No a, pravdaže, chovatelia by mali vstupovať do odbytových organizácií a tak zvyšovať svoj podiel na trhu,“ dodal Pavel Krejčík.
Roman Lettrich
(Roľnícke noviny, č. 13, 28. marca 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >



Zetor 7340 Turbo & Sip Tornado 70, turbina
BELARUS MTZ 50 TRACTOR MIX

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten