Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 207
   Dnes: 262
   Za mesiac: 5704
   Celkom: 402250

Z7745
Z7745
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2008-05-05
lišta do ramien
lišta do ramien
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-07-07
postrekovac kertitox
postrekovac kertitox
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-06-15

Roľníci museli siahnuť hlbšie do vrecka PDF Tlačiť Email
Zemplínskych poľnohospodárov skorší príchod jari neprekvapil. Kvôli slabej snehovej nádielke má pôda menej vlahy, a preto sa snažia využiť každú vhodnú chvíľu na sejbu jarín. Jarné vetry totiž veľmi rýchlo vysušujú pôdu a nepomáhajú jej ani občasné snehové prehánky. MICHALOVCE. Východniari však nezabúdajú ani na chemické ošetrenie a hnojenie ozimín, ktoré je jedným zo základných predpokladov dobrej úrody. Roľníci sú spokojní aj so stavom ozimín. Nenaplnili sa teda obavy, že nedostatok snehu môže spôsobiť vymrznutie porastov, pretože mrazy počas tohtoročnej zimy neprekročili očakávané štandardy. Podľa pamätníkov poľnohospodárom pomohla prítomnosť rieky Ondava, ktorá „pohltila“ mrazy a pomohla ochrániť oziminy pred ich následkami.

„Oziminy, teda repka a pšenica, nám prezimovali dobre. Stihli sme už zasiať i jarný jačmeň (na 160 hektároch) a hrach (na 35 hektároch), ako aj prihnojiť takmer celú výmeru ozimín. V tomto roku sme kvôli tomu museli hlbšie siahnuť do kasy. Vzhľadom na to, že ceny poľnohospodárskych komodít sa vlani vyšplhali vyššie ako po iné roky, predvídali sme, že ich budú kopírovať aj ceny chemických ochranných prostriedkov a hnojív. Prekvapilo nás však to, že ceny hnojív išli do nekresťanských výšok. Museli sme za ne zaplatiť až o 40 percent viac než vlani. Ostáva nám len veriť, že zvýšené investície sa prejavia aj na úrode“, hovorí Juraj Soták, predseda PD Nižný Hrušov v okrese Vranov nad Topľou.

O dvadsať kilometrov severnejšie, pod Slanskými vrchmi, skorší príchod jari tamojší poľnohospodári predpokladali podľa vývoja počasia. Polia ožili už začiatkom marca a časť plánovaných jarných plodín je už pod zemou. Okrem toho roľníci stihli tiež prihnojiť oziminy.

„Repka a pšenica prezimovali dobre. Porasty sú v dobrej kondícii. Zasiali sme už aj 200 hektárov jarného jačmeňa a zostáva nám zasiať ešte okolo 20 hektárov. Uvažujeme tiež o sejbe jarnej pšenice a hrach zasejeme koncom marca. Vlahy je v pôde málo, a preto chceme využiť každú kvapku vody,“ hovorí Ján Kravec, predseda VOD Vechec v okrese Vranov nad Topľou.

Vechčanský predseda sa netají tým, že nárast cien chémie a hlavne hnojív manažment družstva prekvapil. Nie však natoľko, aby neboli pripravení. Predpokladali, že turbulencie okolo cien poľnohospodárskych produktov sa prejavia aj v tomto roku, ale nie až tak drasticky.

„Pomohlo nám to, že ceny chémie a hnojív sme mali s našim dodávateľom zmluvne dojednané a preto sme si ich nakúpili za prijateľné ceny v poslednom kvartáli minulého roka. Dostatočne sme sa predzásobili, preto sme tohtoročné zvýšenie cien zvlášť dramaticky nepocítili,“ dodáva Ján Kravec.
Štefam Varašník
(Roľnícke noviny, č. 13, 28. marca 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >same tractor 2 deutz same
John Deere 6330 con kverneland 5

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten