Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Predám traktor Goldoni Star 3050
Predám traktor Goldoni Star 3050
( / Mechanizácia)
2010-10-13
noimage
Predám
( / Živočíšna výroba)
2009-04-09
kardany nové na Zetor
kardany nové na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-04-10

Regulácia reťazcov je zatiaľ v nedohľadne PDF Tlačiť Email
Ambiciózny návrh zákona o regulácii obchodných reťazcov, ktorý predložili poslanci za ČSSD, sa v českej vláde nestretol s pochopením. Novela, na tvorbe ktorej spolupracovala aj Potravinárska komora ČR, napriek tomu poputuje do Poslaneckej snemovne. BRNO. Návrh zákona počíta s tým, že obchodné reťazce s obratom vyšším než päť miliárd českých korún by museli povinne vypracovať etický kódex, v ktorom by definovali svoje štandardy v oblasti vzťahov s dodávateľmi. Ak by obchodníci tieto pravidlá porušili, hrozila by im pokuta až do výšky desiatich miliónov korún, respektíve do výšky desiatich percent z ich čistého ročného obratu. Dohľad nad dodržiavaním tohto zákona by mal Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže ČR.

„To, či a ako sa majú reťazce regulovať, je problém, o ktorom sa dlhodobo diskutuje. Chceme napísať vlastný návrh, ten poslanecký bol neakceptovateľný,“ povedal po rokovaní vlády pre agentúru ČTK premiér Miroslav Topolánek. Ako dodal, návrh zákona z pera koalície by mal vychádzať nielen z diskusií s Potravinárskou komorou, ale aj s ostatnými inštitúciami a hráčmi na trhu.

Postoj vlády schvaľuje aj minister poľnohospodárstva Petr Gandalovič, podľa ktorého môže tento poslanecký návrh zvýšiť ceny a poškodiť menších producentov potravín. Zhoduje sa so zástupcami obchodných reťazcov a tvrdí, že namiesto prijímania nových zákonov úplne postačí lepšie využívať tie súčasné, napríklad obchodný zákonník.

Predstavitelia Potravinárskej komory zasa tézu, že by schválenie zákona o regulácii obchodných reťazcov viedlo k zvyšovaniu cien, odmietajú, a popri tom pripomínajú výhody novely: „Odstránenie rôznych zalistovacích poplatkov či takzvaného regálneho môže umožniť dodávky od malých výrobcov, ktorí momentálne do obchodných reťazcov kvôli výške týchto poplatkov svoj tovar dodávať nemôžu. To by pre spotrebiteľa znamenalo širší sortiment výrobkov, a po odstránení tlaku na čo najnižšiu cenu aj zlepšenie kvality,“ pripomenula Dana Večeřová, hovorkyňa Potravinárskej komory.

Producenti potravín sa už dlhodobo sťažujú na neférové praktiky veľkých obchodných systémov, ktoré často až príliš stláčajú ceny výrobkov, mávajú dlhú dobu splatnosti a vyžadujú od svojich dodávateľov najrôznejšie poplatky. „Nie sú to len vzrastajúce dovozy mäsa najmä z krajín, v ktorých majú sídlo materské spoločnosti toho - ktorého reťazca. Sú to i tlaky na podnákladové ceny, s ktorými nemôžeme súhlasiť,“ zhrnul Jan Veleba, prezident Agrárnej komory.

Zároveň pripustil, že ak by poslanci zákon neschválili, poľnohospodári by sa mohli odhodlať k protestom formou blokády hraníc. „V Českej republike nie je možné pokojnou legislatívnou cestou tento problém vyriešiť,“ netajil svoje sklamanie.

„V čase, kedy Európsky parlament poslal Európskej komisii oficiálnu žiadosť o kontrolu zneužívania postavenia reťazcov na európskom trhu a následné riešenie situácie, je postoj českej vlády o to viac nepochopiteľný,“ dodala ešte Dana Večeřová.
Markéta Brunnerová
(Roľnícke noviny, č. 14, 4. apríla 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor 8011 tunig
1946 John Deere A

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten