Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

MERLO P60.10 19000EUR
MERLO P60.10 19000EUR
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-10-28
noimage
NPK 16-16-16
(Rastlinná výroba / Agrochemikálie)
2009-12-17
predám NOVE spodne ramená hydrauliky Zetor
predám NOVE spodne ramená hydrauliky Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-05-06

Ovčie mlieko už tečie prúdom PDF Tlačiť Email
Jeden z našich najväčších chovateľov oviec - Roľnícke družstvo Terchová - predal pred veľkonočnými sviatkami sedemsto jahniat. TERCHOVÄ. Napriek tomu, že tohtoročná Veľká noc bola skôr ako po iné roky, priemerná hmotnosť predaných jahniat predstavovala 12 kilogramov. A to je na plemeno zošľachtená valaška, ktoré tu chovajú, dobrý výsledok.

Hneď po odvezení jahniat sa museli ovce začať dojiť, aby nestratili mlieko. „Máme okolo tisíc oviec. Dojíme ich v dojárni dvakrát denne, a to ráno o pol piatej a poobede tiež o takomto čase. Nadojíme okolo 500 litrov mlieka, ktoré predávame do Zázrivej,“ hovorí Zuzana Chovancova, vedúca chovu oviec na farme v Zlieni.

Zvedaví sme boli aj na samotné dojenie. O ovce sa starajú ôsmi chlapi, ktorým bačuje Kamil Chabada. Ovce sa musia najskôr prehnať z ovčincov do dojárne. K dojacím linkám sa už ovce tlačia samy, lebo vedia, že ich tam v násypniku čaká šrot. Chlapi obsluhujúci dojáreň ovečkám rýchlo násadia dojacie zariadenie a za 5 - 10 minút sú podojené a mlieko je odvedené do 1 200-litrovej nádrže.

Aj napriek vysokej mechanizácii celé dojenie trvá zhruba tri hodiny. Starostlivosť o ovce je mimoriadne náročná práca, do ktorej sa ľudia príliš nehrnú. Aj v terchovskom družstve by k ovciam potrebovali ďalších ľudí, no aj napriek zvýšeniu platov sa im len veľmi ťaží zháňajú.

V minulom týždni boli lúky v okolí Terchovej ešte pokryté snehovou pokrývkou. To znamená, že ovce budú zatvorené v ovčincoch ešte niekoľko týždňov, kým ich vyženú na zelenú pastvu.
Pavol Dúha
(Roľnícke noviny, č. 14, 4. apríla 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Power Zetor - MyVideo
Zetor 6718

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten