Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 234
   Dnes: 130
   Za mesiac: 3983
   Celkom: 360533

noimage
Balíkované seno - predaj
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2012-08-14
Sklá na Zetor nové
Sklá na Zetor nové
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2016-02-22
predná náprava na Zetor 6718
predná náprava na Zetor 6718
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-07-15

Ovčie mlieko už tečie prúdom PDF Tlačiť Email
Jeden z našich najväčších chovateľov oviec - Roľnícke družstvo Terchová - predal pred veľkonočnými sviatkami sedemsto jahniat. TERCHOVÄ. Napriek tomu, že tohtoročná Veľká noc bola skôr ako po iné roky, priemerná hmotnosť predaných jahniat predstavovala 12 kilogramov. A to je na plemeno zošľachtená valaška, ktoré tu chovajú, dobrý výsledok.

Hneď po odvezení jahniat sa museli ovce začať dojiť, aby nestratili mlieko. „Máme okolo tisíc oviec. Dojíme ich v dojárni dvakrát denne, a to ráno o pol piatej a poobede tiež o takomto čase. Nadojíme okolo 500 litrov mlieka, ktoré predávame do Zázrivej,“ hovorí Zuzana Chovancova, vedúca chovu oviec na farme v Zlieni.

Zvedaví sme boli aj na samotné dojenie. O ovce sa starajú ôsmi chlapi, ktorým bačuje Kamil Chabada. Ovce sa musia najskôr prehnať z ovčincov do dojárne. K dojacím linkám sa už ovce tlačia samy, lebo vedia, že ich tam v násypniku čaká šrot. Chlapi obsluhujúci dojáreň ovečkám rýchlo násadia dojacie zariadenie a za 5 - 10 minút sú podojené a mlieko je odvedené do 1 200-litrovej nádrže.

Aj napriek vysokej mechanizácii celé dojenie trvá zhruba tri hodiny. Starostlivosť o ovce je mimoriadne náročná práca, do ktorej sa ľudia príliš nehrnú. Aj v terchovskom družstve by k ovciam potrebovali ďalších ľudí, no aj napriek zvýšeniu platov sa im len veľmi ťaží zháňajú.

V minulom týždni boli lúky v okolí Terchovej ešte pokryté snehovou pokrývkou. To znamená, že ovce budú zatvorené v ovčincoch ešte niekoľko týždňov, kým ich vyženú na zelenú pastvu.
Pavol Dúha
(Roľnícke noviny, č. 14, 4. apríla 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >John Deere
Zetor Crystal 12045

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten