Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Predám traktor Zetor 8011
Predám traktor Zetor 8011
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-05-25
noimage
KUPA
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-07-04
LKT predaj novych nahradnych dielov
LKT predaj novych nahradnych dielov
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2010-01-26

Chcú bioelektráreň, ale aj mladých roľníkov PDF Tlačiť Email
Poľnohospodárske družstvo Vinohrady Choňkovce, hospodáriace na juhovýchodnom výbežku Vihorlatských vrchov, sa už dlhé roky snaží hospodáriť tak, aby využilo všetok potenciál, ktorý mu chotár poskytuje. CHOŇKOVCE. Choňkovské družstvo obhospodaruje 4 100 hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá je z veľkej časti zaradená do horších prírodných podmienok, a zamestnáva 240 ľudí. Má silnú živočíšnu výrobu - 2 500 kusov hovädzieho dobytka a 6 000 ošípaných - a menšiu výmeru kvalitných vinohradov. V tomto roku Choňkovčania nastupujú na cestu, ktorá je v regióne zatiaľ ojedinelá - chcú postaviť bioelektráreň.

Tento zámer už na prvý pohľad pôsobí ako výsledok reálneho gazdovského pohľadu na to, ako čo najlepšie zužitkovať to, čo vzniká v prevádzkach družstva, teda maštaľný hnoj, hnojovicu, slamu a ďalší biologický odpad.

„Rozhodli sme sa pre výstavbu bioelektrárne, v ktorej chceme spracovať vedľajšie produkty rastlinnej a živočíšnej výroby. Pri jej prevádzke vznikajú takmer nulové emisie oxidu siričitého. Sú tu minimálne problémy s nakladaním popola a pritom ide o využitie nadbytočnej pôdy a jej produktov. O „potravu“ pre elektráreň nemáme obavy. Sme schopní pripraviť potenciál aj pre dve bioelektrárne. Hnoj môžeme spracovať bez skladovania a dvor ostane čistý. Má to teda aj nemalý ekologický aspekt. Okrem toho ušetríme aj na elektrickej energii a teple,“ prezrádza motívy výstavby bioelektrárne Ján Petro, predseda PD Vinohrady Choňkovce v okrese Sobrance.


Jedna sa im máli

Prvá bioelektráreň má stáť v areáli hospodárskeho dvora v Choňkovciach. Ďalšia by mala stáť na hospodárskom dvore v obci Záhor, vzdialenej od sídla družstva asi 20 kilometrov. Práve v Záhore majú Choňkovčania rozhodujúce hospodárske objekty živočíšnej výroby. Už dnes rokujú s ďalšími potenciálnymi partnermi, ktorí by chceli vstúpiť do tohto projektu.

„Predpokladáme, že v jednej elektrárni ročne vyrobíme 4,5 milióna kW energie, z ktorej sami spotrebujeme sotva štvrtinu a preto prebytok môžeme finančne zhodnotiť. Náklady na výstavbu bioelektrárne by síce mali dosiahnuť až 65 miliónov korún, ale ide o dobrú investíciu,“ hovorí s optimizmom Ján Petro.

Pokiaľ ide o budúcnosť družstva, už taký optimista nie je. Má na to svoje dôvody. V Choňkovciach majú na slovenské pomery nadštandardné platy, zamestnancom poskytujú rôzne sociálne výhody a predsa im ľudia odchádzajú za hranice. Na družstve ostávajú pomaly len pamätníci.


Obavy o budúcnosť

„Budujeme bioelektráreň za desiatky miliónov korún, nakupujeme nové traktory i kombajny, ale máme obavy, že modernú techniku nebude mať kto ovládať. Poľnohospodárske učňovské školstvo je na pokraji krachu. Mladí ľudia sa k nám nehrnú, pretože o prácu na družstve nie je záujem. Neprichádzajú ani absolventi vysokých škôl. V spoločnosti stále vládne nezdravá klíma voči poľnohospodárstvu. Východisko vidím v tom, že do procesu návratu slovenského poľnohospodárstva na pozíciu, ktorá mu právom patrí, sa urýchlene zapoja vláda, parlament, vyššie územné celky i samosprávne organizácie,“ dodáva Ján Petro.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 14, 4. apríla 2008) 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor 7745 + Unia TUR 4+1
ZETOR 7745 Horal

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten