Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  9 Hostí

   Návštevy včera: 285
   Dnes: 14
   Za mesiac: 5988
   Celkom: 377936

RôZNE STROJE NA PREDAJ!!!
RôZNE STROJE NA PREDAJ!!!
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-06-08
nakladac 750
nakladac 750
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-10-15
MERLO P30.9_3000kg/9m
MERLO P30.9_3000kg/9m
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2008-07-22

O čerstvé drobné ovocie u nás nie je záujem PDF Tlačiť Email
Spoločnosť Agromix Sedliská patrí medzi tie spoločnosti stredného Zemplína, ktoré využívajú potenciál tamojšej pôdy a umu ľudí. Medzi jej výrobné činností patrí zmiešané hospodárstvo a pestovanie ovocia. V ostatnom období sa spoločnosť zaradila do systému integrovanej produkcie ovocia a v budúcom období sa chcú špecializovať na ekologickú výrobu. SEDLISKÁ. Ovocný sad s výmerou 25 hektárov tvoria jablone, broskyne, marhule, višne a slivky. Jeho súčasťou sú aj plantáže drobného ovocia - čiernych a červených ríbezlí a malín. Všetky práce, ktoré sa týkajú sadu riadi Marianna Kucharská, mladá absolventka SPU v Nitre.

„Počas roka mám jedného stáleho pracovníka, ktorý obsluhuje traktor a podieľa sa aj na údržbe a ošetrovaní sadu. S rezom stromčekov si musím poradiť sama a zatiaľ sa mi to darí. Mám k tejto práci blízky vzťah. Počas sezóny pozývame na zber, najmä drobného ovocia, ľudí z okolitých dedín, ktorí si ho môžu pozberať formou ovocie za ovocie, prípadne za určitý podiel. V ostatných rokoch nám ani takýto ústretový krok nepomáha, pretože v okolí je veľa záhradiek a ľudia majú dosť vlastného ovocia. Aj napriek tomu je to najlepší spôsob, ako zachrániť úrodu,“ hovorí M. Kuchárska.

Situácia na slovenskom trhu s ovocím nie je pre jeho pestovateľov priaznivá. Najmä v čase, kedy ponúkajú na trh čerstvé drobné ovocie. Pre spracovateľov z regiónu nie je príťažlivé.


Nechcú čerstvé ovocie

„Spracovatelia drobného ovocia dnes pred čerstvým ovocím uprednostňujú výkup modifikovaného, napoly spracovaného drobného ovocia. Práve také im vo veľkom množstve dodávajú poľskí pestovatelia. Často aj za dumpingovú cenu, ku ktorej sa z ekonomických dôvodov nemôžeme ani priblížiť. Preto sa na pretras dostáva otázka, či má vôbec význam drobné ovocie pestovať. My vidíme východisko vo výsadbe ďalšieho, minimálne päťhektárového sadu jabloní osvedčených rezistentných odrôd,“ prezrádza M. Kuchárska.


Chýbajú veľkí odberatelia

Spoločnosť Agromix má dve predajne ovocia, ale tie situáciu nedokážu zachrániť, sú na hranici ekonomickej efektivity. Ak niet veľkých odberateľov, spoločnosť na produkciu dopláca. Do štruktúry ovocinárskych firiem zasahujú aj podmienky, ktoré stanovila Európska únia a ktoré sú rozhodujúce pre priznanie dotácií. Tu platí to okrídlené: dostaneš to, ale urobíš to!

S veľkým ovocím sa im však darí presadiť aj na zahraničných trhoch a dodávajú ho aj do veľkých obchodných reťazcov.


Dali sa na ekológiu

„V súlade so svetovým trendom sme sa dali na pestovanie ekologického ovocia. S týmto spôsobom pestovania veľa skúseností ešte nemáme, ale veríme si. Avšak aj keď ho dopestujeme vo výbornej kvalite, o čom sme presvedčení, nemáme záruku, že ho niekto kúpi za zodpovedajúcu cenu. Slovenský trh s ovocím je nevyspytateľný a keď bude pokračovať trend s uprednostňovaním zahraničného ovocia pred domácim, nebude to žiadna výhra. Súčasná situácia na Slovensku je nepriaznivá nielen pre nás, ale aj pre ďalších väčších producentov ovocia v regióne,“ dodáva Marianna Kuchárska.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 15, 11. apríla 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Valtra T190 + Kuhn plough
John Deere 8400 beim Grubbern

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten