Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 262
   Dnes: 257
   Za mesiac: 5120
   Celkom: 377068

noimage
ND na postrekovače
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-04-04
Pluh troják obracák
Pluh troják obracák
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-07-16
noimage
ZETOR 7245
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-11-29

Zemiaky - bariéra proti hladu PDF Tlačiť Email
Organizácia spojených národov chce v rozvojových krajinách zvýšiť povedomie o význame zemiakov ako základnej potraviny. Preto rok 2008 vyhlásila za Medzinárodný rok zemiakov. Táto plodina je totiž veľmi užitočná pri zabezpečovaní potravinovej bezpečnosti a pri znižovaní chudoby. NITRA. Tento krok by mal „zvýšiť povedomie o dôležitosti zemiakov ako potraviny v rozvojových krajinách,“ a upozorniť, že práve zemiaky sú jednou z možností, ako v tzv. treťom svete zlepšiť výživu a existenčné podmienky. Počas Medzinárodného roku zemiakov si má celý svet ešte viac uvedomiť, že zemiaky zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení takých svetových problémov, akými sú nedostatočná výživa ľudí, chudoba a ohrozenie životného prostredia. Zemiaky predstavujú základnú potravinu mnohých národov sveta. V nasledujúcich dvadsiatich rokoch sa počet obyvateľov Zeme bude zvyšovať pravdepodobne o vyše 100 miliónov ľudí ročne, pričom 95 percent z nich pripadne na rozvojové štáty, kde sa už teraz prejavujú zvýšené požiadavky na pôdu. Medzinárodné spoločenstvo bude musieť riešiť výzvu, akou je garancia potravinovej bezpečnosti pre súčasné a budúce generácie, a zároveň pritom musí chrániť aj prírodné zdroje. Zemiaky budú v tejto súvislosti dôležitým prvkom pri riešení daných úloh.

Zemiaky sú po kukurici, pšenici a ryži štvrtou najvýznamnejšou potravinovou plodinou. Pestujú sa však oveľa rýchlejšie, v horších klimatických podmienkach a potrebujú menej pôdy než ktorákoľvek zo základných potravinárskych plodín. Sú bohaté na škrob a na vitamín C, takže sú ideálnym zdrojom energie a zároveň aj životne dôležitého vitamínu. Preto vynikajúco slúžia v boji s podvýživou a s hypovitaminózou. Stredne veľký zemiak poskytuje polovicu z dennej odporúčanej dávky vitamínu C.

Nejestvuje plodina, ktorá by sa dala upraviť toľkými spôsobmi ako práve zemiak. Na internete sa údajne dá vyhľadať 172-tisíc strán receptov zo zemiakov - od koláčov cez knedle, polievky, šaláty, omáčky ale aj hlavné jedlá a pizzu až po hranolčeky. Nechýbajú medzi nimi ani naše pochúťky, ako sú zemiakové placky či halušky.

Kým v Európe sa spotreba zemiakov znižuje, v rozvojových krajinách sa za posledných 40 rokov zdvojnásobila. Napriek tomu menej ako štvrtina z celkovej svetovej spotreby zemiakov pripadá na Európu. Najväčším producentom zemiakov sa stala Čína, za ňou nasledujú India, Rusko, Európa a USA. V Číne a v Indii, teda v krajinách spájaných doposiaľ predovšetkým s ryžou, sa dopestuje tretina z celosvetovej produkcie zemiakov.
Patrícia Dolešová
(Roľnícke noviny, č. 15, 11. apríla 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Arion Video 002
Zetor 12145 Gorzów

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten