Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

CASE-IH MX 270
CASE-IH MX 270
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-06-06
Náhradné diely CATERPILLAR, JCB
Náhradné diely CATERPILLAR, JCB
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-02-26
filter na vzduch na zetor super 35 a 50
filter na vzduch na zetor super 35 a 50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-07-13

Zemiaky - bariéra proti hladu PDF Tlačiť Email
Organizácia spojených národov chce v rozvojových krajinách zvýšiť povedomie o význame zemiakov ako základnej potraviny. Preto rok 2008 vyhlásila za Medzinárodný rok zemiakov. Táto plodina je totiž veľmi užitočná pri zabezpečovaní potravinovej bezpečnosti a pri znižovaní chudoby. NITRA. Tento krok by mal „zvýšiť povedomie o dôležitosti zemiakov ako potraviny v rozvojových krajinách,“ a upozorniť, že práve zemiaky sú jednou z možností, ako v tzv. treťom svete zlepšiť výživu a existenčné podmienky. Počas Medzinárodného roku zemiakov si má celý svet ešte viac uvedomiť, že zemiaky zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení takých svetových problémov, akými sú nedostatočná výživa ľudí, chudoba a ohrozenie životného prostredia. Zemiaky predstavujú základnú potravinu mnohých národov sveta. V nasledujúcich dvadsiatich rokoch sa počet obyvateľov Zeme bude zvyšovať pravdepodobne o vyše 100 miliónov ľudí ročne, pričom 95 percent z nich pripadne na rozvojové štáty, kde sa už teraz prejavujú zvýšené požiadavky na pôdu. Medzinárodné spoločenstvo bude musieť riešiť výzvu, akou je garancia potravinovej bezpečnosti pre súčasné a budúce generácie, a zároveň pritom musí chrániť aj prírodné zdroje. Zemiaky budú v tejto súvislosti dôležitým prvkom pri riešení daných úloh.

Zemiaky sú po kukurici, pšenici a ryži štvrtou najvýznamnejšou potravinovou plodinou. Pestujú sa však oveľa rýchlejšie, v horších klimatických podmienkach a potrebujú menej pôdy než ktorákoľvek zo základných potravinárskych plodín. Sú bohaté na škrob a na vitamín C, takže sú ideálnym zdrojom energie a zároveň aj životne dôležitého vitamínu. Preto vynikajúco slúžia v boji s podvýživou a s hypovitaminózou. Stredne veľký zemiak poskytuje polovicu z dennej odporúčanej dávky vitamínu C.

Nejestvuje plodina, ktorá by sa dala upraviť toľkými spôsobmi ako práve zemiak. Na internete sa údajne dá vyhľadať 172-tisíc strán receptov zo zemiakov - od koláčov cez knedle, polievky, šaláty, omáčky ale aj hlavné jedlá a pizzu až po hranolčeky. Nechýbajú medzi nimi ani naše pochúťky, ako sú zemiakové placky či halušky.

Kým v Európe sa spotreba zemiakov znižuje, v rozvojových krajinách sa za posledných 40 rokov zdvojnásobila. Napriek tomu menej ako štvrtina z celkovej svetovej spotreby zemiakov pripadá na Európu. Najväčším producentom zemiakov sa stala Čína, za ňou nasledujú India, Rusko, Európa a USA. V Číne a v Indii, teda v krajinách spájaných doposiaľ predovšetkým s ryžou, sa dopestuje tretina z celosvetovej produkcie zemiakov.
Patrícia Dolešová
(Roľnícke noviny, č. 15, 11. apríla 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor 12145 Gorzów
valtra revo

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten