Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 234
   Dnes: 133
   Za mesiac: 3986
   Celkom: 360536

predám používané ramená na Zetor
predám používané ramená na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-05-06
noimage
Osivo
(Rastlinná výroba / Osivá)
2010-08-25
predám horal
predám horal
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-06-12

„Krížové plnenie“ nemusí byť pre roľníkov strašiakom PDF Tlačiť Email
Od budúceho roku už nebude „krížové plnenie“ iba strašiakom s možnou kontrolou jeho dodržania, ale pre všetkých poľnohospodárov uchádzajúcich sa o podpory z EÚ sa stane tvrdou realitou, podmieňujúcou ich vyplácanie. Bude preto dobré, ak si všetci roľníci osvoja zásady a podmienky krížového plnenia a dobre sa pripravia na ich dodržanie, respektíve na ich zrealizovanie pri podnikaní.

A prečo EÚ podmieňuje vyplácanie podpôr prísnym kritériám? Pretože reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky v roku 2003 síce oddelila vyplácanie podpôr od produkcie, ale na druhej strane dala väčšiu váhu na rozvoj vidieka, na zachovanie ekologicky zdravého životného prostredia, na ochranu a pohodu zvierat, na konzumáciu bezchybných potravín.

Krížové plnenie predstavuje súhrnné označenie zákonných požiadaviek, vzťahujúcich sa na dodržanie dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok, ktoré budú pre poľnohospodárov záväzné.

Kým v rámci jednotnej platby na plochu (SAPS) platili iba vo forme dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok, od budúceho roku, s uvažovaným postupným zavádzaním v rámci trojročného prechodného obdobia sa bude záväzne uplatňovať plné krížové plnenie.

Od roku 2009 sa to bude týkať ochrany životného prostredia, označovania a registrácie zvierat, od roku 2010 používania prípravkov na ochranu rastlín, bezpečnosti potravín, krmív, používania hormónov a liečiv pri nákazách zvierat a od roku 2011 ochrany zvierat.

Dodržiavanie systému krížového plnenia od uvedených termínov bude podmienkou pre vyplácanie priamych platieb.

I keď podrobné informácie o krížovom plnení sú zverejnené na webovej stránke Ministerstva pôdohospodárstva SR, nie všetci roľníci majú prístup na internet, preto sa v niekoľkých pokračovaniach pokúsime v stručnej forme priniesť aspoň základné informácie.
Podľa materiálu MP SR spracovala: Mária Klamarcsíková, Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska
(Roľnícke noviny, č. 16, 18. apríla 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Valtra
silage in mayo 08

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten