Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Predam ošípané
(Živočíšna výroba / Zvieratá)
2009-10-11
predam starsi kombajn class
predam starsi kombajn class
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-01-02
noimage
Kupim-psenicu
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2009-09-23

Vyhrali sme prvú bitku o Tokaj PDF Tlačiť Email
Po neúspešnom ukončení bilaterálnych rokovaní s Maďarskou republikou sme včera v Bruseli vyhrali prvú bitku o značku Tokaj! Zámerom Maďarska bolo odňať právo Slovensku na používanie názvu Tokaj, ako aj jeho odvodených názvov Tokajský/Tokajská. Po rokovaniach s Európskou komisiou však bolo pre Slovensko uznané používanie názvu Tokajská vinohradnícka oblasť, ktorý bol uvedený v Prístupovej zmluve a našim vstupom do EÚ sa stal súčasťou práva Európskeho spoločenstva.

Gentlemanská dohoda, ktorú následne podpísal bývalý minister Simon so svojím vtedajším maďarským partnerom Némethom, nemôže byť nadradená právu ES. V tejto súvislosti sa otvára niekoľko otázok, na ktoré by vedel odpovedať asi len exminister pôdohospodárstva Simon:
Prečo exminister Simon podpísal v júni 2004 dohodu jednostranne nevýhodnú pre Slovensko, keď v tom čase bola už uznaná Tokajská oblasť?
Prečo by mala byť na základe tejto dohody obmedzená slovenská vinohradnícka oblasť Tokaj na výmeru 565,2 ha?
Na základe čoho bola stanovená táto výmera?
Prečo v Maďarsku je „Tokaji borvidék“ vymedzená katastrálnymi územiami 27 obcí a na Slovensku má byť presne vymedzená iba hektármi, ktoré Maďari považujú za oprávnené?
Prečo majú byť na Slovensku vylúčené niektoré obce zo zoznamu, keď boli zahrnuté v platnej slovenskej legislatíve od roku 1959?

Slovensku pri vyjednávaní s Maďarskom táto gentlemanská dohoda výrazne sťažila vyjednávaciu pozíciu, ale napriek silnému tlaku od maďarských producentov, sme nepodľahli.

V súvislosti so zápisom tejto unikátnej oblasti do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO sa otvára ďalšia otázka na exministra Simona:
Prečo boli vymenené v roku 2003 Slovenské pralesy za Slovenský Tokaj, keď v tom čase bola posledná príležitosť rozširovať existujúce zápisy UNESCO?

Veľa otázok, na ktoré sa ťažko hľadali bývalému ministrovi Jureňovi, ako aj súčasnej ministerke Kramplovej odpovede. Po odchode exministra pôdohospodárstva Simona nezostala na ministerstve žiadna dokumentácia k tejto otázke.

Slovensko je však aj naďalej ochotné hľadať dohodu s Maďarskou republikou v záujme ochrany týchto unikátnych a svetovo známych vín, ako aj v záujme dosiahnutia dlhodobej stability tohto regiónu. Prioritou pre Slovensko vždy bola a bude kvalita jedinečných a nenapodobiteľných Tokajských vín s cieľom prehĺbiť ich slávu doma i v zahraničí.

Medzivládna dohoda medzi obomi krajinami má šancu len vtedy, ak bude vyvážená a nebude jednostranne nevýhodná. Považujeme naše požiadavky za oprávnené, nakoľko sme sa plne zosúladili v oblasti legislatívy a kontrolných systémov s Maďarskom. Slovensko nikdy nespochybnilo vymedzenie oblasti na maďarskej strane, aj keď má k tomu potrebné historické argumenty.

Rokovania s Maďarskom budú aj naďalej pokračovať. Myslíme si, že sme už len malý krok od dohody a prešli sme veľmi dlhú cestu, aby sme sa vrátili späť. Je teraz však na maďarskej strane, aby ukázala určitú flexibilitu. Slovensko ju ukázalo viackrát. Po včerajších rokovaniach sme v lepšej pozícii, nakoľko Komisia včera priznala Slovensku právo používať názov Tokajská vinohradnícka oblasť. Táto oblasť nám bola uznaná už v rámci prístupových rokovaní a stala sa súčasťou Prístupovej zmluvy v roku 2003 a tým aj legislatívy Európskeho spoločenstva (nariadenie č. 1493/1999 o spoločnej organizácii trhu s vínom).

Slovensko je pripravené postupovať spoločne s Maďarskom proti každému kto zneužíva značku Tokaj.
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Nathan tracteur
Zetor Crystal 8011 ciągnący pug Raberwerk

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten