Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 303
   Dnes: 224
   Za mesiac: 5225
   Celkom: 444702

Predám bager FIAT HITACHI
Predám bager FIAT HITACHI
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-07-23
CASE-IH MXM 190
CASE-IH MXM 190
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-06-06
noimage
motor na zetor 69
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2008-11-07

Brusel odsúhlasil Tokajskú vinohradnícku oblasť PDF Tlačiť Email
Rada ministrov pre všeobecné záležitosti EÚ dňa 29. apríla 2008 schválila nariadenie o spoločnej organizácii trhu s vínom. V prílohe tohto nariadenia bola definitívne uznaná Tokajská vinohradnícka oblasť na Slovensku. Zámerom Maďarska bolo odňať právo Slovensku na používanie názvu Tokaj, ako aj jeho odvodených názvov Tokajský/Tokajská/Tokajské. Po rokovaniach s Európskou komisiou však bolo pre Slovensko uznané používanie názvu Tokajská vinohradnícka oblasť, ktorý bol uvedený v Prístupovej zmluve z roku 2003 a našim vstupom do EÚ sa stal súčasťou práva Európskeho spoločenstva.

Lenže problém Tokaja zrazu vyhranila gentlemanská dohoda, ktorú v roku 2004 podpísal bývalý minister Zsolt Simon so svojím vtedajším maďarským partnerom Némethom ako jednostranne nevýhodnú pre Slovensko. Bez akéhokoľvek preukázania v nej bola obmedzená slovenská vinohradnícka oblasť Tokaj z výmery 908,77 ha na výmeru 565,2 ha.

Kým v Maďarsku je tokajská oblasť vymedzená katastrálnymi územiami 27 obcí, na Slovensku je v dohode vymedzená iba hektármi, ktoré Maďari pokladajú za oprávnené. Zároveň boli na Slovensku zo zoznamu vylúčené viaceré obce, aj keď boli právoplatne zahrnuté v slovenských zákonoch od roku 1959.

Napriek nespornosti Slovenského Tokaja ako súčasti svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, Zsolt Simon v roku 2003 nezabránil jeho výmene za Slovenské pralesy. Evidentne konal proti záujmom Slovenskej republiky a politickú zodpovednosť za to nesie vláda M. Dzurindu. Po odchode Z. Simona z ministerstva nezostala žiadna dokumentácia k týmto otázkam.

Slovensku pri vyjednávaní s Maďarskom uvedená gentlemanská dohoda výrazne sťažila vyjednávaciu pozíciu, ale napriek silnému tlaku od maďarských producentov, sme nepodľahli. Slovensko je však aj naďalej ochotné hľadať cestu k spolupráci s Maďarskou republikou v záujme ochrany týchto unikátnych a svetovo známych vín, ako aj v záujme dosiahnutia dlhodobej stability tohto regiónu.

Keďže nariadenie, ktoré bolo 29. apríla 2008 schválené, hovorí iba o ohraničení geografickej oblasti, nevidíme potrebu presne stanovovať hektárovú výmeru iba na území Slovenskej republiky. Medzivládna dohoda by mala byť vyvážená a nemôže byť jednostranne nevýhodná. Návrh Slovenskej republiky v zmysle uvedeného je v súčasnosti akceptovať na území Slovenskej republiky katastrálne územie 7 obcí, rovnako ako my akceptujeme na území Maďarskej republiky katastrálne územie 27 obcí.

Nakoľko obe krajiny majú v súčasnosti rovnocennú registráciu tokajských vín v Bruseli, ktorú je možné obnoviť podľa procedúry stanovenej v nariadení, uzavretie medzivládnej dohody nie je potrebné. Slovenská republika je pripravená aj naďalej harmonizovať svoju legislatívu s maďarskou a spoločne spolupracovať pri špecifikácii tokajských vín v Bruseli. Rovnako Tokajské združenie je pripravené aj naďalej spolupracovať so svojím maďarským partnerom - Radou vinohradníckych obcí.
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >zetor 7341 /5
silage in mayo 08

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten