Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

Nisssan Patrol GR 2.8 TD
Nisssan Patrol GR 2.8 TD
( / Mechanizácia)
2012-03-06
diferencial kompletný na Zetor
diferencial kompletný na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-10-21
noimage
Predám
( / Rastlinná výroba)
2009-04-09

Aj majster tesár sa raz sekne, ale... PDF Tlačiť Email
Bohužiaľ, akosi sa už stáva pravidlom, že agrárne odvetvie „upúta“ záujem verejnosti len vtedy, keď má nejaké problémy. Tentoraz sa stredobodom záujmu stal klasický mor ošípaných, ktorý veterinári zistili v chovoch ošípaných v Dolných Semerovciach (okres Levice) a v Jesenskom (okres Rimavská Sobota). BRATISLAVA, Mor sa pritom odvtedy, ako sme po dohode s EÚ v roku 2000 prestali očkovať ošípané proti tomuto vírusu, vyskytol v našich chovoch už viackrát, no ktovie prečo, práve teraz si zaslúžil zvýšenú pozornosť zo strany médií. Možno aj preto, že bol zistený v chovoch, ktoré patria jednej z viacerých v SR podnikajúcich dánskych podnikateľských skupín, konkrétne spoločnosti Pigagro Jesenské.

Teda tých chovateľov, ktorí patria k svetovej špičke v celom odvetví výroby bravčového mäsa a ktorí vraj pri príchode na Slovensko vyhlasovali, že nám ukážu, ako sa to robí a že oni s morom veru problémy mať nebudú. Lenže, ako hovorí naša stará ľudová múdrosť, aj majster tesár sa utne. V tomto prípade sa však vyskytlo niekoľko okolností, ktoré naznačujú, že ten majster nemusel byť až taký dobrý vo svojom remesle.


Zatiaľ bez záverov

Samozrejme, že v čase, kedy ešte stále prebieha likvidácia ošípaných a preverujú sa všetky potrebné okolnosti, nikto nemôže vynášať žiadne súdy. „Našou prvoradou úlohou je znížiť infekčný tlak a zabrániť rozšíreniu vírusu. Potom musíme podrobne spoznať všetky pohyby zvierat, ľudí, krmív, odvoz kadáverov, ako aj chovateľské a veterinárne podmienky na farmách,“ uviedol Ján Pliešovský, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Potvrdil nám však to, že v stredisku v Dolných Semerovciach chýbal napríklad dezinfekčný brod a že sa tam našlo nadvihnuté pletivo i známky pohybu diviakov v blízkosti farmy. Tie sú nielenže rezervoárom moru, ale sú aj premnožené, a to i v regióne Levíc. To by mal minimálne súkromný veterinár, ktorý sa mal na starosti chov v Dolných Semerovciach, vedieť. Rovnako musel vedieť, že len 12 - 13 kilometrov vzdušnou čiarou od Dolných Semeroviec sa vo februári našiel uhynutý diviak, u ktorého bol zistený mor.

A tu sa vynára prvá pochybnosť o správnosti konania tých, ktorí mali uvedenú farmu na starosti. Veď ak sa za takýchto okolností v chove zvýši chorobnosť i úhyn - nik nám to síce nechcel potvrdiť, ale čvirikajú si to aj vrabce na streche - tak každý zootechnik či veterinár musí byť v strehu a čakať to najhoršie. Za daných okolností nemôže byť ospravedlnením ani to, ak viditeľné príznaky choroby nesvedčia o prítomnosti moru v chove. „Na zvýšený úhyn na farme v Dolných Semerovciach nás upozornili 9. apríla. Odobrali sme vzorky, ale nezistili sme príznaky moru. No zdravotný stav zvierat sa ďalej zhoršoval a o dva dni už patologické nálezy nasvedčovali na výskyt moru, ktorý sa následne aj potvrdil,“ konštatoval Ján Števko, riaditeľ RVPS v Leviciach.


Začali konať neskoro

V Dolných Semerovciach teda začali zrejme konať až príliš neskoro. Je totiž isté, že vírus moru tam mali už pred 16. marcom, pretože práve vtedy presunuli 69 prasničiek zo Semeroviec do Jesenského a u dvoch z nich sa v minulom týždni potvrdila prítomnosť moru. „Laboratórne výsledky potvrdili, že v prípade Semeroviec a Jesenského ide o ten istý typ vírusu,“ uviedol Radoslav Serbák, riaditeľ RVPS v Rimavskej Sobote.

Rezultát je teda jasný, mor si chovatelia preniesli zo Semeroviec do Jesenského sami. A keďže spoločnosť Pigagro vlastní aj ďalších osem fariem, nie je vylúčené, že si ho preniesli aj inde. To sa však zatiaľ (do 21. apríla -pozn. red.) nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.

„Kým nebude známy presný pohyb zvierat, ale i ľudí, automobilov či krmiva medzi jednotlivými farmami spoločnosti Pigagro, musíme byť v strehu. Sú totiž rozptýlené na pomerne veľkom území - v okresoch Trnava, Nové Zámky, Levice, Nitra a Zlaté Moravce - a tak by mor mohol zasiahnuť veľa chovateľov i oblastí. A to aj také, ktoré už mali štatút oblasti bez nákazy,“ povedal Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.

Zarážajúci je však aj iný fakt, ktorý s morom síce priamo nesúvisí, ale svedčí o chovateľskej úrovni dánskeho chovateľa, ktorý sa nezapája ani len do kontroly úžitkovosti. Tých spomenutých 69 prasničiek totiž presúvali z výkrmu (z Dolných Semeroviec) do chovu (v Jesenskom). Takéto niečo dobrý chovateľ v žiadnom prípade nerobí a len to potvrdzuje dohady, že spoločnosť Pigagro prevádzkovala čiernu plemenitbu.


Koľko nás to bude stáť?

Samozrejme, chceli sme požiadať o vyjadrenie aj predstaviteľov spoločnosti Pigagro, ale napriek úsiliu sa nám s nimi nepodarilo skontaktovať. Na príslušnej regionálnej veterinárnej správe sme sa akurát dozvedeli, že v tejto chvíli sa k celému prípadu odmietajú vyjadrovať.

Na verejnosť už však preniklo, že požiadajú o odškodnenie za zabitie zvierat. A to veru nebude nízke, veď prišli o takmer 21 500 ošípaných. Jeho konkrétna výška však bude známa až neskôr. Rovnako ako aj to, či zo strany chovateľa neprišlo k porušeniu zákona.
Ján Dubovec
(Roľnícke noviny, č. 17, 25. apríla 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Wystawa w Sitnie
Zetor Crystal 12045

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten