Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 244
   Dnes: 147
   Za mesiac: 2863
   Celkom: 359413

noimage
SINAPIS ALBA
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2009-09-01
noimage
predám pšenicu a jačmeň
( / Rastlinná výroba)
2009-10-08
Predám báger
Predám báger
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-02-14

Bio je „in“, no trochu aj „out“ PDF Tlačiť Email
Biopotraviny sú na Slovensku čoraz viac „in“. Rastie poľnohospodárska výmera, na ktorej sa na ne pestujú suroviny, viac je obchodov, kde sa predávajú, a stúpa aj záujem z radov spotrebiteľov. Slovenský trh sa však na nákup a predaj biovýrobkov ešte úplne nepripravil. Aj keď v zahraničí kladú dôraz na zdravý spôsob života bez chemikálií, propagácia na Slovensku v tomto smere nie je celkom dostatočná. NITRA. Kto by sa nechcel stravovať zdravo! Nejedného záujemcu však odradí vyššia cena biopotravín. Veď v priemere sú drahšie o dvadsať až štyridsať percent, ba niektoré aj o viac. Prečo by si mal zákazník kúpiť kilogram múky za päťdesiat korún, keď za obyčajnú dá trinásť; prečo by mal za jablká minúť štvornásobne viac? Cena bioproduktov však podľa odborníkov zodpovedá kvalite a aj výrobným nákladom. Pri ekologickej produkcii hrozia vyššie straty, využíva sa pri nej viac ručnej práce, tovar sa vyrába v menších množstvách. Okrem toho sa biopotraviny spracúvajú a skladujú bez použitia chemikálií, majú preto kratšiu dobu trvanlivosti. Jedným z nákladov je i certifikácia výrobku.

Záujem o produkty z ekologického poľnohospodárstva u nás stúpa a narastá aj výmera pôdy a počet subjektov pracujúcich v systéme ekologického poľnohospodárstva. Žiaľ, veľká väčšina bioprodukcie ide na vývoz vo forme suroviny na ďalšie spracovanie.

Slovenský trh s biopotravinami je totiž zatiaľ viac-menej v zárodku. Úzky sortiment biopotravín nájdete v niekoľkých špecializovaných predajniach a v niektorých supermarketoch.

Keď sa však na vývoz biosurovín pozrieme z pohľadu slovenského spotrebiteľa, musíme konštatovať, že je to škoda. Biopotraviny sú veľmi chutné a zdravé. Žiaľ, bežný spotrebiteľ ich ešte ani nemusel objaviť - nepozná pojem certifikovaná biopotravina, ba ani logo, ktorým sa označuje. Lenže bez informovaného spotrebiteľa nie je dopyt, bez dopytu niet ponuky, nerozvinie sa spracovateľský priemysel a bioprodukty poputujú i naďalej do zahraničia.

A to určite nie je ideálny stav ani pre samotných roľníkov. Nehovoriac už o zdravotnom a celospoločenskom hľadisku. Nakoľko počet biovýrobcov na Slovensku sľubne rastie jestvuje predpoklad, že na trhu bude čoskoro širší sortiment domácich biopotravín, ako aj lepšie ceny.

„Väčšina biopotravín, ktoré sa u nás predávajú, pochádzajú z dovozu a z toho vyplývajú aj ich vysoké ceny. Samozrejme, vždy je to i o tom, kde sa výrobky predávajú. Veľké cenové rozdiely sú aj medzi jednotlivými obchodmi, medzi supermarketom či špecializovaným bioobchodom. Na slovenských gazdovstvách, žiaľ, zatiaľ ešte nie je povolené priamo predávať biovýrobky. Po zlegalizovaní takzvaného „predaja zo dvora“ budú ceny podstatne nižšie,“ uviedla Zuzana Homolová, predsedníčka Zväzu ekologického poľnohospodárstva Ekotrend Slovakia.
Patrícia Dolešová
(Roľnícke noviny, č. 18, 2. mája 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >valtra serie
Crazy Zetor

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten