Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 246
   Dnes: 84
   Za mesiac: 2792
   Celkom: 458967

noimage
Kúpim traktor MTZ Belarus
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-10-09
Ložiská, guferá, klinové remene
Ložiská, guferá, klinové remene
( / Mechanizácia)
2011-03-29
Predá vabku st-a80 mg sterimob
Predá vabku st-a80 mg sterimob
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-10-19

Chystajú sa na mliečnu vojnu PDF Tlačiť Email
Spokojnosť nemeckých chovateľov dojníc netrvala dlho. Po tom, ako sa v druhej polovici minulého roka nákupná cena mlieka konečne dostala na úroveň, ktorá im zabezpečovala dôstojnú existenciu, sa situácia opäť zhoršila. MNÍCHOV. Veľké obchodné reťazce v apríli znížili ceny mlieka a mliečnych výrobkov o 15 až 20 percent, a stratu pokryli tak, že dodávateľom dali menej peňazí. Nemeckí poľnohospodári už nechcú čakať so založenými rukami a chystajú sa preto na celoplošný štrajk.

Za liter mlieka chovatelia v súčasnosti dostávajú približne 30 centov, no argumentujú, že kvôli skokovému rastu nákladov by za liter museli inkasovať aspoň 43 centov, aby sa im produkcia mlieka oplatila.

Veľké obchodné reťazce -konkrétne Aldi, Lidl, Rewe a Edeka - zlacnili v uplynulých dňoch mlieko až o 18 percent, takže zákazníci teraz za liter polotučného mlieka platia 54 centov a za liter plnotučného mlieka 61 centov. Podľa poľnohospodárov z Nemeckého zväzu producentov mlieka sa takého ceny rovnajú vyhláseniu vojnového stavu, a preto sú pripravení zastaviť dodávky mlieka, kým sa situácia nezmení.


Mliekari sa bránia

Mliekárne aj obchodníci sa, samozrejme, bránia. „Cenu určuje ponuka a dopyt, to musia chovatelia akceptovať,“ povedal Michael Brandl, obchodný vedúci Zväzu spracovateľov mlieka, ktorý združuje zhruba sto tamojších mliekarní.

„Neverím, že poľnohospodári pristúpia k plošnému štrajku. Na to sú príliš nejednotní,“ povedal Christian Ehrmann, majiteľ rovnomennej mliekárne v meste Allgäu. Keby sa chovatelia predsa len odhodlali k zastaveniu dodávok, nebol by podľa jeho slov problém doplniť chýbajúcu surovinu z Francúzska, Holandska, Dánska či Rakúska.

Ani obchodné reťazce si z protestov poľnohospodárov zatiaľ príliš veľa nerobia. „Nemeckí chovatelia sú príliš romantickí. Množstvo mlieka, a tým aj jeho cenu viac-menej riadi Európska únia, a nie roľníci z nemeckého vidieka,“ vyhlásili obchodníci zo spoločnosti Edeka.


Na jeseň sa to zmení

Chovatelia však majú podporu Horsta Seehofera, spolkového ministra poľnohospodárstva. „Mám veľký záujem na tom, aby sa v čase, kedy svet zápasí s nedostatkom potravín, v našej krajine zachovalo fungujúce poľnohospodárstvo,“ povedal pre tlačovú agentúru DPA.

„Spotrebitelia sa musia pripraviť na to, že najneskôr na jeseň sa ceny zasa začnú uberať iným smerom,“ varoval zákazníkov Helmut Born, generálny sekretár Nemeckého poľnohospodárskeho zväzu. Časť chovateľov bude zrejme nútená s podnikaním skončiť, čím na trhu vznikne nedostatok mlieka. Negatívny vývoj cien však môže mať krutý vplyv na celý mliekarenský sektor, ktorý v Nemecku dáva prácu približne miliónu ľudí.
Marína Dúbravská
(Roľnícke noviny, č. 18, 2. mája 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor race
Claas Ares 600-500

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten