Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

ťažba dreva - HĽADAM
ťažba dreva - HĽADAM
(Pracovné miesta / Hľadám prácu)
2010-11-12
noimage
Ošetrovanie paznehtov
(Živočíšna výroba / Zvieratá)
2010-01-19
noimage
PREDÁM CIBUĽU
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-08-16

Ceny kukurice sa udržiavajú na vysokej úrovni, sója na trhu chýba PDF Tlačiť Email
Napriek príchodu jari a prepadu viacerých komoditných trhoch prudko nadol sa ceny kukurice stále držia v blízkosti svojich historických maxím. Pokým ceny sóje sa držia zhruba 18 percent pod maximami dosiahnutými na začiatku marca a ceny pšenice dokonca klesli už o viac ako 40 percent z rekordných úrovní dosiahnutých na konci februára, ceny kukurice sa smerom nadol nechystajú. Dôvodom je najmä fundamentálna podpora, ktorú tento trh dostáva. Už na konci marca prinieslo americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo pravidelnú správu o odhade nasadenia jednotlivých obilnín pre budúci rok. Tá ukázala, že americkí farmári plánujú nasadiť kukuricu na ploche menšej zhruba o 8 percent oproti minulému roku. To by mohlo znamenať výrazný pokles produkcie a takisto pokles jej zásob v USA.

Treba si uvedomiť, že v roku 2007 sa nasadilo najviac kukurice za posledných 60 rokov a ani toto rekordné nasadenie nedokázalo zvýšiť zásoby v skladoch. Dôvodom bol hlavne extrémne silný dopyt po tejto zrnovine, ktorý držal tempo s vyššou produkciou. Na trhu tak pretrvávajú vážne obavy ohľadom veľkosti tohtoročnej úrody a hlavne veľkosti zásob na konci roka. Tieto špekulácie vedú k ďalším nákupom kukurice na trhu, ktoré tak držia jej cenu na súčasných vysokých úrovniach. Farmárom pritom zatiaľ nepraje ani počasie.

Počasie znásobuje obavy

V marci a apríli zažívali farmári v kľúčovom regióne amerického Stredozápadu najmä nekončiace prívaly dažďov, ktoré úplne rozmočili pôdu a neumožňujú tak také tempo nasadenie kukurice, aké by si pestovatelia želali. Hlavným cieľom farmárov je pritom vysadiť všetku kukuricu do konca mája, keďže plodina zasiata po tomto termíne bude vystavená letným horúčavám, čo bude mať za následok pokles výnosov. Vlhké počasie s množstvom zrážok pritom neprestáva ani na začiatku mája, čo znásobuje obavy obchodníkov na trhu a takisto je jedným z hlavných faktorov súčasných vysokých cien.

V prípade sóje je situácia diametrálne odlišná. Americké ministerstvo pre poľnohospodárstvo v marcovej správe informovalo, že americkí farmári sa v tomto roku chystajú vysadiť až o 18 percent sóje viac ako vlani. Príčinou je najmä obrovský rast ceny, ktorá len od minulého leta stúpla viac ako dvojnásobne, čo farmári vidia ako príležitosť na zvýšenie svojich ziskov.

Vyššie nasadenie by malo pomôcť hlavne zvýšiť zásoby sóje na skladoch, ktoré sú na veľmi nízkych úrovniach. Takisto silné dažde a premočená pôda nemajú pri tejto plodine taký zásadný vplyv, ako to bolo pri kukurici. Tempo sadenia sóje je nižšie ako po minulé roky, avšak začala sa sadiť neskôr ako kukurica a môže ťažiť práve z pomalšieho tempa. Ak totiž farmári nevysadia všetku kukuricu do konca mája, nemusia riskovať nižšie výnosy a radšej vysadia viac sóje. To pomáha tlačiť cenu sóje smerom nadol.

Jediným faktorom brzdiacim výraznejší prepad ceny sú spory medzi farmármi a vládou v Argentíne. Táto juhoamerická krajina je jedným z najvýznamnejších exportérov sóje na svete, lenže jej vývozy v súčasnosti stagnujú. Príčinou je štrajk farmárov, ktorí tak reagovali na zvýšenie exportných taríf zo strany argentínskej vlády. To ochromilo exporty sóje z krajiny a zahraniční odberatelia sa museli obrátiť na iné štáty, najmä v USA, ktoré tak ešte zvýšili už aj tak rekordné tempo exportov. Aj keď medzitým argentínski farmári štrajk prerušili, protesty pravdepodobne budú pokračovať a výsledkom by bol pravdepodobne ďalej stagnujúci export sóje z Argentíny.

Michal Májek
FIMEX Capital
(Roľnícke noviny, č. 19, 9. mája 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Michalov Zetor 5611
ZETOR 5340

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten