Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

balíkovaÄ
balíkovač
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-04-19
noimage
KUKURICA
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2008-04-13
noimage
Predam broskyne
(Rastlinná výroba / Iné)
2011-08-03

Zázrak: syr, čo nie je z mlieka PDF Tlačiť Email
Dnešná doba je naozaj plná zázrakov: v supermarketoch dostať párky bez mäsa, čokoládu bez kakaa, a čoraz väčším hitom je i syr, ktorý má k mliečnemu výrobku blízko len vtedy, ak vedľa nejakého leží na pulte. BRNO. Keďže cena už dávno prestala byť smerodajná a správne označovanie výrobkov často pokrivkáva, jedinou možnosťou je ujasniť si, čo má daný produkt obsahovať, vziať si na nákup lupu a potom s dôkladnosťou Sherlocka Holmesa študovať jeho zloženie.

Náhrada syra, takzvaný analóg, je produkt, pri výrobe ktorého bola mliečna zložka sčasti alebo úplne nahradená nejakou inou látkou, najčastejšie rastlinným tukom. Aj keď takýto výrobok nie je nebezpečný ani zdraviu škodlivý, spotrebitelia by mali vedieť, že za svoje peniaze vonkoncom nedostávajú skutočný syr. Európske predpisy preto určujú podmienky, za ktorých môžu obchodníci náhrady predávať.

Takáto potravina nesmie byť v žiadnom prípade označovaná ako syr, a rastlinné tuky musia byť, samozrejme, riadne uvedené v zložení na obale. Obchodníci nemôžu ponúkať náhradu syra spôsobom, ktorý by v zákazníkoch vzbudzoval dojem, že ide o skutočný mliečny výrobok.

Nie je nevyhnutné vyhradiť pre podobné produkty špeciálny chladiaci box, no na druhej strane je zakázané označovať box, v ktorom sa nachádzajú syry i náhrady syrov, súhrnným nápisom mliečne výrobky. Na viditeľnom mieste, napríklad na regálovom štítku, musí byť uvedené, že ide o alternatívny mliečnych výrobkov.

Na praktiky obchodníkov si v uplynulých týždňoch posvietila česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia, pričom kontrola podmienok predaja odhalila mnohé nedostatky.

„Tri obchodné reťazce už uložené opatrenia splnili, jedna spoločnosť požiadala o predĺženie termínu a jeden reťazec opatrenia v stanovenej lehote nesplnil,“ povedala Martina Šmídtová, hovorkyňa Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie ČR.

Kontrolóri okrem toho odobrali niekoľko vzoriek mliečnych výrobkov, najmä tvrdých a tavených syrov, aby zistili, či neobsahujú na obale nedeklarované rastlinné tuky. V tomto prípade však nikto nepochybil.

Zdá sa, že zákazníci majú v oblasti syrov a ich náhrad chaos. „Na združenie sa stále častejšie obracajú spotrebitelia, ktorí nevedia, či v obchodoch kupujú naozajstné syry alebo ich náhrady,“ povedala Marcela Reichelová z ostravskej pobočky Združenia obrany spotrebiteľov ČR.

„Laik väčšinou náhradu nespozná ani po prečítaní zloženia výrobku, pretože nevie, že rastlinný tuk nemá v syre čo robiť,“ doplnila ju Ivana Picková, hovorkyňa združenia. „Zákazník sa nemôže orientovať ani podľa ceny, pretože tá sa nijako nelíši, aj keď sa dá predpokladať, že náklady na výrobu analógov sú výrazne nižšie než pri výrobe pravých syrov, kde sa používa mlieko a mliečny tuk, teda drahé suroviny,“ dodala pre Deník Ivana Picková.
Markéta Brunnerová
(Roľnícke noviny, č. 20, 16. mája 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Nathan tracteur
zetor

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten