Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 248
   Dnes: 0
   Za mesiac: 6419
   Celkom: 428790

noimage
Predam kukuricu
( / Rastlinná výroba)
2012-02-20
diely na kosaÄku MF70
diely na kosačku MF70
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-11-11
zetor 7245
zetor 7245
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-03-13

Načrtli východiská z krízy PDF Tlačiť Email
Delegácia Zväzu spracovateľov dreva SR, v ktorej boli aj zástupcovia š. p. Lesy SR, sa stretla s ministerkou pôdohospodárstva Zdenkou Kramplovou. Cieľom tohto rokovania bolo nájsť východisko z vážnej situácie, ktorú spôsobili objektívne faktory na trhu drevom. BANSKÁ BYSTRICA. Podľa Igora Petráša, prezidenta ZSD SR, výrazné posilnenie kurzu slovenskej koruny v predchádzajúcich dvoch rokoch pripravilo viaceré drevospracujúce spoločnosti približne o 15 percent z cien výrobkov.


Pokles cien

Trh s piliarskymi komoditami zažíva doslova dramatické znižovanie cien, ktoré vyvolal prebytok piliarskej guľatiny a následne aj výrobkov. Spôsobili ho najmä veterné kalamity v predchádzajúcich troch rokoch a k tomu sa pridružili aj dôsledky americkej hypotekárnej krízy.

Okrem toho na tradičných trhoch, kde pôsobia slovenskí producenti reziva, ako sú napríklad Rakúsko, Maďarsko, Grécko, Cyprus a Egypt, sa začali vďaka dumpingovým cenám presadzovať výrobcovia reziva z Balkánu a z Ukrajiny, ale aj z ČR a Rakúska.


Krízová situácia

Ministerka Z. Kramplová uznala obavy drevárov z možnej eskalácie krízovej situácie na trhu s drevom a potvrdila svoje rozhodnutie, aby sa problém riešil na úrovni rezortu.

Po vypočutí argumentov požiadala generálneho riaditeľa štátnych lesov, aby vypracoval finančný rozbor dopadu zníženia cien dreva na hospodársky výsledok š. p. Lesy SR. Rovnako aj odhad možných škôd v speňažení dreva, ktoré by vznikli jeho znehodnotením, ak by došlo k zastaveniu odberu dreva zo skládok.


Rozpočet MP SR

Zároveň však potvrdila aj zámer naplniť príjmovú kapitolu rozpočtu ministerstva, v ktorej figuruje aj naplánovaný zisk štátnych lesov v objeme 200 miliónov korún. V prípade jeho nenaplnenia hrozí krátenie výdavkovej kapitoly, určenej predovšetkým na agrárne dotácie. Ministerka však pripustila i možnosť prehodnotenia percentuálneho podielu dotácií, aby tým odľahčila rozpočet MP SR.


Riešenie problému

Podľa vyhlásenia Zväzu spracovateľov dreva vidí ministerka riešenie problému v dvoch rovinách.

V operatívnej, ktorá zahŕňa možnú rýchlu dohodu o cenách medzi ZSD SR a š. p. Lesy SR. Ďalej potom v systémovej oblasti, teda v rokovaní o dlhodobých zmluvách, stabilizácii trhu s drevom formou uzavretej komoditnej burzy a v rokovaní s Protimonopolným úradom o prehodnotení rozdelenia kompetencií medzi Generálnym riaditeľstvom š. p. Lesy SR a jednotlivými odštepnými závodmi štátnych lesov.
Peter Bystrický
(Roľnícke noviny, č. 20, 16. mája 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >John Deere  wheelie!!!
Tractor Square Dancing

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten