Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 297
   Dnes: 56
   Za mesiac: 6419
   Celkom: 420030

Sezónna zelenina z domácej produkcie
Sezónna zelenina z domácej produkcie
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2014-06-27
noimage
kosa
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-04-08
noimage
Kupim-psenicu
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2009-09-23

Rovnaký meter na všetkých PDF Tlačiť Email
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora bude presadzovať rozvojovú agrárnu politiku a naďalej sa mieni podieľať na riešení otázok, súvisiacich s usmerňovaním agropotravinárskeho trhu a tvorbou podnikateľského prostredia. BRATISLAVA. „Priestor na spoluprácu vidíme v zamestnávateľských organizáciách i na pôde Národného hospodárskeho a sociálneho výboru. V týchto zoskupeniach mienime hľadať podporu pri presadzovaní takých úprav legislatívy, ktoré pomôžu zvýšiť atraktívnosť agrárneho odvetvia v očiach mladých ľudí a prispejú k zlepšeniu podnikateľského prostredia. V niektorých prípadoch sú totiž naše národné rámce prísnejšie ako európske, čo na spoločnom trhu znevýhodňuje domácich podnikateľov,“ povedal predseda komory Milan Semančík.

Diskusie medzi roľníkmi aj naďalej vzbudzuje otázka dane z pozemkov. Podľa výberového zisťovania SPPK sa jej úroveň v tomto roku opäť zvýšila, hoci jednotlivé obecné a mestské zastupiteľstvá k nej pristupovali diferencovane. K nárastu došlo aj u dane z nehnuteľností, takže prakticky všetky samosprávne organizácie volajú po úprave jej legislatívneho rámca.

„Dlhodobým cieľom komory zostáva úplné zrušenie dane z pozemkov. V krajnom prípade sme aj za riešenie vo viacerých etapách, ale počas žiadnej z nich by nemalo dochádzať k takým veľkým regionálnym rozdielom, akých sme svedkami doteraz,“ uviedol M. Semančík

Z návrhu zmien agrárnej politiky EÚ vyplýva, že Európska komisia to myslí vážne so škrtmi podpôr pre väčšie podnikateľské subjekty. Z pohľadu tzv. zdravotnej prehliadky reforiem spoločnej poľnohospodárskej politiky bude teda tento bod jedným z kľúčových pre našich podnikateľov na pôde.

„Nemáme dôvod meniť svoje stanovisko. Sme proti akejkoľvek forme diskriminácie podnikateľov a táto by bola viac ako zjavná,“ zdôraznil M. Semančík. Zároveň vyjadril nádej, že proti tomuto návrhu budú vystupovať samosprávni i rezortní predstavitelia z krajín, kde by jeho uplatnenie výrazne „zoštíhlilo“ výšku priamych platieb.

Podľa Dušana Janíčka, predsedu Únie podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle na Slovensku, producenti potravín trvajú na tom, aby aj dovážaný tovar spĺňal rovnaké parametre z hľadiska hygieny, zdravotnej bezpečnosti a ochrany životného prostredia, aké sú kladené na domácich producentov. Z toho by mala vychádzať aj kontrola potravinárskeho importu, dodržiavanie zásad prepravy a predaja výrobkov, aplikácia zákonov či priority pri sledovaní rizík a nebezpečných látok.

„Prechod na euro niektoré veci uľahčí, no platí to aj o importe potravín z krajín európskej menovej zóny,“ konštatoval D. Janíček. Preto podľa neho nemožno vylúčiť, že tento aspekt zvýši tlak na domácich producentov. Niektorí ekonómovia očakávajú aj možnosť rýchlejšieho cenového približovania potravín s ostatnými štátmi, využívajúcimi spoločnú menu. „Kúpyschopnosť obyvateľstva však v týchto procesoch takisto zohrá dôležitú úlohu,“ dodal Dušan Janíček.
Ivan Javor
(Roľnícke noviny, č. 21, 23. mája 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Lexion Stadtlohn
Claas Jaguar Green Aye

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten