Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Predám žeriav GROVE
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-12-21
Predám vleÄku
Predám vlečku
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-10-12
noimage
predaj obilia
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2010-09-29

Financujú aj ochranu prírody PDF Tlačiť Email
Súčasná situácia v chove rýb na Slovensku je pre podnikateľov v rybnom priemysle nepriaznivá. Za ostatných šesť rokov do tohto odvetvia nesmerovali žiadne podpory z národných zdrojov. Českí a maďarskí chovatelia sladkovodných nížinných rýb sa však práve vďaka domácej podpore dokázali už vlani vysporiadať so zvýšenými cenami vstupov. VEĽKÉ REVIŠTIA. Firma Dona, s. r. o., Veľké Revištia (okres Sobrance) už od novembra 2000 obhospodaruje v tesnej blízkosti Národnej prírodnej rezervácie Senianske rybníky celkovo 480 hektárov rybníkov. Je to územie, na ktorom sa nachádza 27 rybníkov s rozlohou od 1,5 do 57 hektárov. Sú to chovné rybníky, kde chovajú kapry, zubáče, amury, sumce či tolstolobiky, teda prakticky všetky druhy rýb nížinných vôd.

„Územie NPR Senianske rybníky je celé vysušené, nikto tam nehospodári. Po dlhšom čase sa našli peniaze na opravu hrádzí, a preto dúfam, že sa už v budúcom roku naplní aspoň časť z nich vodou. Ak však chceme spoločne chrániť tunajšiu prírodu a jej vtáčích obyvateľov, je bezpodmienečne nutné toto územie nielen zavodniť, ale aj zarybniť. Po skúsenostiach z minulých rokov mám tušenie, že tými samaritánmi, ktorí budú aj naďalej kŕmiť tisícky vtákov, budeme opäť len my. To množstvo rýb, ktoré skonzumujú vtáky, sa musí prejaviť v ekonomike firmy. Ročne ide o osem miliónov korún. To sa jednoducho nedá tolerovať, tieto straty musíme nahradiť,“ hovorí Martin Vaľo, vedúci strediska chovu rýb spoločnosti Dona.

V oblasti Senianskych rybníkov zaznamenávajú ochranári, ale i pracovníci spoločnosti Dona počas sezóny 150 - 200 hniezdiacich kormoránov a ďalších 300 až 400 kusov sa tu zastavuje počas migrácie. To sú stovky kilogramov rýb denne, ktoré tieto veľké vodné vtáky vylovia z udržiavaných rybníkov. Okrem toho sú tu volavky, potápky či labute.

„Ako hlavné krmivo pre ryby v rybníkoch používame pšenicu. V ostatnom období vzrástla jej cena z troch na osem korún za kilogram. Na kilogram prírastku ryba spotrebuje tri kilogramy krmiva. To znamená, že dnes na kilogram prírastku musíme vynaložiť o 15 korún viac ako vlani. Už v druhej polovici minulého roka sa objavovali informácie o zvýšení cien sladkovodných rýb. Nakoniec sa situácia na trhu ustálila len kvôli tomu, že českí a maďarskí chovatelia dokázali vykryť zvýšené náklady zo štátnych dotácií a my sme sa museli prispôsobiť. V tomto roku to už tak nemusí byť,“ hovorí Martin Vaľo.

Vlaňajšok nebol pre Veľkorevišťanov a ich rybníky optimálny. V lete bolo málo zrážok a vládli vysoké teploty. Boli problémy s kvalitou vody a odrazilo sa to na nižších prírastkoch. Našťastie, veľký úhyn rýb však nezaznamenali.

„Nielen my, ale ani ostatní chovatelia rýb na Slovensku nedostali ani korunu za škody, ktoré nám spôsobujú vodné vtáky. Na jednej strane dávame na známosť zahraničiu, že prírodu a jej obyvateľov chránime, a na druhej strane túto prírodu a jej obyvateľov financujeme zo súkromných finančných prostriedkov, čo je v trhovom hospodárstve ojedinelý jav. Ochranári číhajú na vtáctvo pri hniezdach, evidujú jedince, znesené vajíčka, zrejme na to financie majú, ale my tie vtáky kŕmime zadarmo,“ dodáva Martin Vaľo.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 21, 23. mája 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Wystawa w Sitnie
Zetor 12145 Gorzów

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten