Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  8 Hostí

   Návštevy včera: 245
   Dnes: 200
   Za mesiac: 3222
   Celkom: 352843

diely do prevodoviek na Zetor
diely do prevodoviek na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-12-20
kolesá 12,4 - 28 na Zetor
kolesá 12,4 - 28 na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-26
noimage
vybračný valec
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-03-14

Bez spolupráce roľníci nemôžu prosperovať PDF Tlačiť Email
Delegáti Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR sa na nedávnej konferencii nezaoberali len aktuálnymi problémami nášho agrárneho odvetvia, ale zároveň aj spomínali. Práve v tomto období totiž uplynie štyridsať rokov od založenia Slovenského zväzu družstevných roľníkov, ktorý bol predchodcom súčasnej organizácie. NITRA. „Keď sa pozriem do miestnosti, tak si myslím, že polovica z nás sa ešte pamätá na posledný zjazd Zväzu družstevných roľníkov v Prahe. Je dobré, že aj po 20 rokoch ešte žijeme a dvíhame hlavu. Kým mnoho podobných organizácií už neexistuje, naša i naďalej funguje. Som presvedčený, že vedenie zväzu vyvinie takú iniciatívu, aby zastupovalo celé Slovensko. Len týmto spôsobom môžeme ďalej fungovať,“ povedal Vladimír Palša, štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva.

Práve otázka spolupráce bola jednou z najčastejšie skloňovaných na spomenutom podujatí. Väčšina diskutujúcich sa totiž zhodla, že len vzájomné partnerstvo môže zabezpečiť rozvoj nášho chlebového odvetvia. Ako poznamenal poslanec Európskeho parlamentu Peter Baco, od roku 1990 sa v západnej Európe neustále zvyšuje poľnohospodárska produkcia. Na Slovensku však klesla o viac ako 40 percent. Aj to sú výsledky snahy rozdrobiť naše agrárne odvetvie.


Posun vpred?

„V súčasnosti sa hovorí o novej pozícii poľnohospodárstva nielen na Slovensku, ale aj v Európskej únii. Dôvodom je aktuálny vývoj na agropotravinárskom trhu a rozvoj pestovania energetických plodín. Zdôrazňuje sa nielen zdravotná bezpečnosť potravín, ale aj potravinová istota občanov, založená na vysokej miere sebestačnosti EÚ vo výrobkoch, na ktoré má produkčný potenciál,“ povedal predseda zväzu Milan Mišánik.

Ten si vo svojom úvodnom referáte pochvaľoval aj zmenu chápania poľnohospodárstva na Slovensku. Ako príklad uviedol prielom v otázke možného dorovnania priamych platieb, ale aj prvé kroky k zastaveniu úpadku živočíšnej výroby. Diskutujúci však poznamenali, že zmazať rozdiel medzi nami a napríklad českým agrokomplexom, ktorý vznikol za posledné desaťročie, bude náročné.

Okrem toho sa vynárajú stále nové otázky, ktoré budú musieť naši poľnohospodári urýchlene riešiť. Na jednu z nich, zákon o cestnej premávke, poukázal aj predseda PD Devio Nové Sady Ivan Oravec.

Ten poznamenal, že napriek tomu, že táto právna norma môže našim poľnohospodárom zastaviť prevádzky, roľníci akoby nevedeli zareagovať na danú situáciu.


Spolupráca je nevyhnutná

Ivan Oravec ako príklad uviedol Združenie cestných prepravcov, ktorí sa okamžite vedeli zjednotiť proti návrhu, ktorý bol pre nich nepriateľný a prijať stratégiu, ako dosiahnuť v nariadení zmeny.

„Bude nevyhnutné, aby poľnohospodári spolupracovali ako skutoční partneri a podnikali kroky, ktoré pomôžu odvetviu a tým aj našim členom,“ uviedol aj na margo cestného zákona Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.


Chcú silný kurz

Družstevníci venovali pozornosť aj zavedeniu spoločnej európskej meny. Tomáš Malatinský, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, väčšinu poľnohospodárov prekvapil, keď sa ich spýtal, či by niektorému z nich prekážal čo najsilnejší konverzný kurz koruny voči euru. Výsledok bol jednoznačný.

Žiadny poľnohospodár nevidí nevýhodu v posilňovaní našej meny. Ako uviedol I. Oravec, tento postoj roľníkov nemôže nikoho prekvapiť. Odzrkadľuje totiž skutočný stav našej prvovýroby. Pre našich agropodnikateľov je výhodnejšia silnejšia mena, pretože oveľa viac agrárnych komodít, strojov či chemických prostriedkov dovážame ako vyvážame.
Juraj Huba
(Roľnícke noviny, č. 21, 23. mája 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Massey Ferguson 8480 tractor traktor in action!!
CLAAS JAGUAR 950-980 2007

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten