Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Kúpime obilie od obchodníkov a polnohospodárov!!!
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2012-08-13
noimage
kupim most na zetor 40
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-05-21
Predám bencalor 25m3 s výdajným stojanom
Predám bencalor 25m3 s výdajným stojanom
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2015-09-16

Žatva? Boj techniky s počasím! PDF Tlačiť Email
Dažde a silný vietor, ktoré sa u nás vyskytli v druhej polovici júla, napáchali na úrode obrovské škody. Hoci ešte nie sú vyčíslené, už dnes sa hovorí o desiatkach miliónov korún. ZEMPLÍN. „Zber repky olejnej z vyše 15-tisíc hektárovej výmery je skončený. Priemerná hektárová úroda dosiahla 2,75 tony. Časť repky však zostala na poliach. Z 21-tisíc hektárov pšenice bolo do konca uplynulého týždňa zožatých vyše 50 percent. Z 10 500 nektárov jačmeňa bolo v rovnakom čase pod strechou 65 percent. Poľnohospodári sú s úrodou spokojní, ale kvalita je v porovnaní s minulými rokmi oveľa nižšia, čo sa prejaví aj na cene obilia. Zvýšili sa tiež náklady na zber,“ hovorí Július Fazekas, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Michalovciach.

Ak v minulosti rozhodoval o kvalite obilia bezstratový zber, dnes je prvoradou úlohou aspoň ho pozberať. Kombajny môžu denne do poľa len na niekoľko hodín a ich výkon je v porovnaní s predpokladanými parametrami polovičný.

„Nepríjemné dažde a silný vietor nás pripravili len v prípade repky, ktorú sme mali na 550 hektároch, asi o 2,5 milióna korún. Vyše 200-hektárový chotár pšenice nespĺňa parametre potravinárskej, pretože ho napadli plesne. Dáme ju na rozbor, aby sme vedeli, či ju budeme môcť využiť aspoň na kŕmne účely. Okrem toho, kvôli poľahnutému obiliu a podmáčanej pôde sa nám nedarí využiť technické parametre výkonných kombajnov. Tie za normálnych okolností pokosia za deň asi sto hektárov, kým teraz aj napriek veľkej snahe dokážu zožať sotva polovicu z tejto výmery,“ povedal Ján Petro, predseda PD Vinohrady Choňkovce v okrese Sobrance.

S technikou majú problémy aj poľnohospodári hospodáriaci na území medzi riekami Uh a Latorica. Nemôžu im pomôcť ani kombajny z partnerských podnikov zo severovýchodu Maďarska, lebo aj tam je situácia veľmi zložitá.

„Repku z 317-hektárovej výmery už máme pod strechou. Negatívne sa však na nej podpísala 7-dňová prestávka počas zberu, keď sme pre dážď nemohli na polia. Je to škoda, lebo úroda bola na úrovni troch ton z hektára. Už dnes máme vyčíslenú škodu na vyše 1,8 milióna korún. Straty očakávame i na jarnom jačmeni. Máme ho na 204 hektároch. Takmer 80 percent už máme pod strechou, ale perspektíva nie je dobrá. Veľká časť úrody totiž nespĺňa kritériá sladovníckeho jačmeňa. A to je zlé, pretože rozdiel medzi sladovníckym a kŕmnym je takmer 2-tisíc korún na tone,“ hovorí Michal Žolna, predseda PD Gama Pavlovce nad Uhom v okrese Michalovce.

Pomalý priebeh žatvy prináša aj ďalšie komplikácie. Kombajny zo severných okresov, ktoré pomáhali v regióne stredného Zemplína, sa už musia vrátiť do svojich materských podnikov.

„Mali sme na výpomoc tri kombajny zo severných okresov Prešovského kraja. Tie sa museli vrátiť domov, kde sa už tiež začala žatva. Chýbajú nám, preto sme mimo plánu zakúpili starší kombajn, aby sme zachránili úrodu. Sú to neplánované investície, ktoré nám zvýšia straty. No aj tak predpokladáme, že časť obilia budeme musieť zaorať,“ dodáva Michal Žolna.

Podobné problémy majú aj roľníci v západných regiónoch Košického kraja. Tam sa podarilo zobrať repku ešte pred dažďami. Výnosy boli síce dobré, ale kvalita nižšia.

„Repka nám sypala v priemere 2,5 tony z hektára. Zber pšenice a jačmeňa pokračuje s prestávkami. Kombajny pracujú kvôli dažďom v priemere len štyri hodiny denne. Obilie je vlhké. Máme síce aj sušičku, ale dosušovanie nám načiera hlboko do vrecka a cena za obilie nám tieto náklady nepokryje. Pri zbere 500 hektárov pšenice nám vychádzajú vysoké straty nielen kvôli poľahnutým porastom, ale aj kvôli nižšej kvalite,“ konštatuje Alexander Korcsmaros, predseda V.O.D. Mokrance v okrese Košice - vidiek.
Štefan Varšaník
(Roľnícke noviny, č. 32, 8. augusta 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Ares 600-500
VALTRA T140 + AMAZONE

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten