Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Cibuľa - Zemiaky
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-08-09
IFA rozmetadlo nadstavec, korba a postrekovaÄ
IFA rozmetadlo nadstavec, korba a postrekovač
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2008-03-06
sedaÄky Å¡oféra na zetor
sedačky šoféra na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-10-07

Nová správa odhaľuje skutočnú cenu biopalív v Latinskej Amerike PDF Tlačiť Email

Brusel (Belgicko) / Porto Alegre (Brazília) / Montevideo (Uruguaj). 12. september 2008 – Rapídny rozvoj biopalív v Latinskej Amerike podporuje zisky veľkopodnikateľov, avšak neprináša úžitok pre miestnych ľudí, píše sa v novej správe vydanej 10. septembra 2008 Spoločnosťou priateľov Zeme (Friends of the Earth International - FoEI).


Nová správa FoEI – „Skaza biopalív v Latinskej Amerike“ – analyzuje súčasný a plánovaný vývoj vo viacerých juho- a stredoamerických krajinách, ktoré zvyšujú produkciu biopalív do alarmujúcich čísiel, aby dokázali uspokojiť domáci dopyt ako aj narastajúci dopyt po náhradách nafty a benzínu v Európe a USA. 

Správa uvádza, že aktuálne rozširovanie plochy určenej na pestovanie plodín pre biopalivá znamená nárast odlesňovania a ničenie prírodných ekosystémov, nárast počtu a sily konfliktov o pôdu, vysťahovávanie vidieckeho obyvateľstva, zlé pracovné podmienky a znečisťovanie životného prostredia.

Paul de Clerk, koordinátor kampane zameranej na problematiku nadnárodných spoločností, FoEI, povedal: „Pestovanie biopalív v Latinskej Amerike na veľkej rozlohe je neudržateľné a nepomáha ani bežným ľudom, ani životnému prostrediu. Viac biopalív znamená, že poľnohospodárske koncerny, finanční špekulanti a veľkí vlastníci pôdy budú vytvárať obrovské zisky, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia ľudia a životné prostredie.


Správa dokazuje že:
• Prakticky všetok rozvoj smeruje do obrovských intenzifikovaných monokultúr plodín, ktoré sú závislé od chemických pesticídov a hnojív ako aj od častého zavlažovania. Takéto plantáže často krát vytláčajú iné poľnohospodárske aktivity do citlivejších území, ako sú napríklad dažďové pralesy a savany, čo vedie k masívnemu odlesňovaniu a ohrozovaniu biodiverzity.

• Pracovné podmienky sú často krát veľmi zlé, podobné modernému otroctvu a detská práca je ešte stále v mnohých krajinách bežnou záležitosťou. Špekulácie tlačia ceny pôdy nahor a existujú dôkazy, že produkcia biopalív nahrádza produkciu potravín pre lokálnych obyvateľov.

• Vidiecke komunity sú premiestňované, aby vytvorili miesto pre plantáže. Súčasťou tohto procesu vznikajú konflikty ohľadom práv na pôdu, ktorých neustále pribúda. S rozvojom biopalív v latinskej Amerike sa rozvíja politika postavená na nízkej úrovni transparentnosti a demokracie, kde neexistuje prakticky žiadny systém územného plánovania, kde je vládny systém veľmi slabo kontrolovaný a kontrolovateľný a v niektorých prípadoch je súčasťou procesu aj násilie prostredníctvom rôznych polovojenských skupín.  

• Úzke kontakty medzi obchodom a politikmi vyúsťujú v to, že vlády zavádzajú politiku, mimoriadne atraktívnu pre agrobiznis - vo forme daňových úľav, práv na pôdu a potrebnej infraštruktúry. Tieto úzke prepojenia znamenajú taktiež konflikty záujmov a korupciu, pričom vlády zatvárajú oči pred ilegálnymi aktivitami vlastníkov pôdy a výrobcov.

• Veľký výrobcovia, obchodníci a investori zvyšujú svoje zisky vďaka narastajúcim predajom poľnohospodárskych komodít, rastu poľnohospodárskych vstupov a vďaka ziskom zo špekulácií s pôdou. Ako odhaľuje táto správa, nadnárodné spoločnosti sú stále viac a viac zainteresované do agro–biznsu v krajinách Južnej a Strednej Ameriky.


Paul de Clerck, koordinátor kampane, pokračuje: “ Produkcia biopalív narastá najmä vďaka nezdravému dopytu po plodinách pre automobilové palivá v Európe a Severnej Amerike. Biopalivá nie sú riešením našich klimatických alebo energetických problémov, ale ako vychádza z výsledkov správy „Skaza biopalív v Latinskej Amerike“, ešte viac zvyšujú už existujúce sociálne, environmentálne problémy ako aj problémy dodržiavania ľudských práv v rozvojových krajinách. 

„Sociálne a environmentálne problémy by sa po odsúhlasení záväzných cieľov pre biopalivá v EÚ zhoršili. Expanzia veľkoplošného pestovania biopalív nie je trvalo udržateľná. Vzrastajúci dopyt EÚ po biopalivách nie je pre klímu a energetickú krízu riešením: riešením je klesajúca spotreba a úspory energie,“ povedal Lucia Ortiz, koordinátor Friends of the Earth, Brazília.


 

Vo Zvolene 12. septembra 2008  
Andrej Devečka, Koordinátor kampane ohľadom Biopalív,
tel: 0905 973 650, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript, aby ste ju mohli vidieť. ,
Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA), Slovensko, 
adresa: CEPTA, Nográdyho 39, 96001 Zvolen  

 

Elektronickú verziu článku môžete nájsť tu

 

 

Stanoviská vyjadrené v článkoch sa nemusia zhodovať s názorom prevádzkovateľa servera polnohospodari.sk  

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >John Deere 6620 autopowr
Claas Quadrant 5700

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten