Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

predám diferenciál kompletný  na Zetor SUPER 35, Super 50
predám diferenciál kompletný na Zetor SUPER 35, Super 50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-05-06
noimage
Predam Zetor 6745 kabrio
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-10-31
noimage
Predám kabínu na zetor crystal
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-10-19

Nová správa odhaľuje skutočnú cenu biopalív v Latinskej Amerike PDF Tlačiť Email

Brusel (Belgicko) / Porto Alegre (Brazília) / Montevideo (Uruguaj). 12. september 2008 – Rapídny rozvoj biopalív v Latinskej Amerike podporuje zisky veľkopodnikateľov, avšak neprináša úžitok pre miestnych ľudí, píše sa v novej správe vydanej 10. septembra 2008 Spoločnosťou priateľov Zeme (Friends of the Earth International - FoEI).


Nová správa FoEI – „Skaza biopalív v Latinskej Amerike“ – analyzuje súčasný a plánovaný vývoj vo viacerých juho- a stredoamerických krajinách, ktoré zvyšujú produkciu biopalív do alarmujúcich čísiel, aby dokázali uspokojiť domáci dopyt ako aj narastajúci dopyt po náhradách nafty a benzínu v Európe a USA. 

Správa uvádza, že aktuálne rozširovanie plochy určenej na pestovanie plodín pre biopalivá znamená nárast odlesňovania a ničenie prírodných ekosystémov, nárast počtu a sily konfliktov o pôdu, vysťahovávanie vidieckeho obyvateľstva, zlé pracovné podmienky a znečisťovanie životného prostredia.

Paul de Clerk, koordinátor kampane zameranej na problematiku nadnárodných spoločností, FoEI, povedal: „Pestovanie biopalív v Latinskej Amerike na veľkej rozlohe je neudržateľné a nepomáha ani bežným ľudom, ani životnému prostrediu. Viac biopalív znamená, že poľnohospodárske koncerny, finanční špekulanti a veľkí vlastníci pôdy budú vytvárať obrovské zisky, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia ľudia a životné prostredie.


Správa dokazuje že:
• Prakticky všetok rozvoj smeruje do obrovských intenzifikovaných monokultúr plodín, ktoré sú závislé od chemických pesticídov a hnojív ako aj od častého zavlažovania. Takéto plantáže často krát vytláčajú iné poľnohospodárske aktivity do citlivejších území, ako sú napríklad dažďové pralesy a savany, čo vedie k masívnemu odlesňovaniu a ohrozovaniu biodiverzity.

• Pracovné podmienky sú často krát veľmi zlé, podobné modernému otroctvu a detská práca je ešte stále v mnohých krajinách bežnou záležitosťou. Špekulácie tlačia ceny pôdy nahor a existujú dôkazy, že produkcia biopalív nahrádza produkciu potravín pre lokálnych obyvateľov.

• Vidiecke komunity sú premiestňované, aby vytvorili miesto pre plantáže. Súčasťou tohto procesu vznikajú konflikty ohľadom práv na pôdu, ktorých neustále pribúda. S rozvojom biopalív v latinskej Amerike sa rozvíja politika postavená na nízkej úrovni transparentnosti a demokracie, kde neexistuje prakticky žiadny systém územného plánovania, kde je vládny systém veľmi slabo kontrolovaný a kontrolovateľný a v niektorých prípadoch je súčasťou procesu aj násilie prostredníctvom rôznych polovojenských skupín.  

• Úzke kontakty medzi obchodom a politikmi vyúsťujú v to, že vlády zavádzajú politiku, mimoriadne atraktívnu pre agrobiznis - vo forme daňových úľav, práv na pôdu a potrebnej infraštruktúry. Tieto úzke prepojenia znamenajú taktiež konflikty záujmov a korupciu, pričom vlády zatvárajú oči pred ilegálnymi aktivitami vlastníkov pôdy a výrobcov.

• Veľký výrobcovia, obchodníci a investori zvyšujú svoje zisky vďaka narastajúcim predajom poľnohospodárskych komodít, rastu poľnohospodárskych vstupov a vďaka ziskom zo špekulácií s pôdou. Ako odhaľuje táto správa, nadnárodné spoločnosti sú stále viac a viac zainteresované do agro–biznsu v krajinách Južnej a Strednej Ameriky.


Paul de Clerck, koordinátor kampane, pokračuje: “ Produkcia biopalív narastá najmä vďaka nezdravému dopytu po plodinách pre automobilové palivá v Európe a Severnej Amerike. Biopalivá nie sú riešením našich klimatických alebo energetických problémov, ale ako vychádza z výsledkov správy „Skaza biopalív v Latinskej Amerike“, ešte viac zvyšujú už existujúce sociálne, environmentálne problémy ako aj problémy dodržiavania ľudských práv v rozvojových krajinách. 

„Sociálne a environmentálne problémy by sa po odsúhlasení záväzných cieľov pre biopalivá v EÚ zhoršili. Expanzia veľkoplošného pestovania biopalív nie je trvalo udržateľná. Vzrastajúci dopyt EÚ po biopalivách nie je pre klímu a energetickú krízu riešením: riešením je klesajúca spotreba a úspory energie,“ povedal Lucia Ortiz, koordinátor Friends of the Earth, Brazília.


 

Vo Zvolene 12. septembra 2008  
Andrej Devečka, Koordinátor kampane ohľadom Biopalív,
tel: 0905 973 650, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript, aby ste ju mohli vidieť. ,
Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA), Slovensko, 
adresa: CEPTA, Nográdyho 39, 96001 Zvolen  

 

Elektronickú verziu článku môžete nájsť tu

 

 

Stanoviská vyjadrené v článkoch sa nemusia zhodovať s názorom prevádzkovateľa servera polnohospodari.sk  

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Quadrant 5700
ZETOR Forterra 11441

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten