Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 248
   Dnes: 0
   Za mesiac: 6419
   Celkom: 428790

â¬7.800 Massey Ferguson 757.4 TV-2008
€7.800 Massey Ferguson 757.4 TV-2008
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-11-19
katalógy náhradnych dielov na Zetor
katalógy náhradnych dielov na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-10-21
JatoÄné ošípané
Jatočné ošípané
(Živočíšna výroba / Zvieratá)
2012-11-19

Žatva bola zložitá... PDF Tlačiť Email
Žatva bola zložitá, dlhá a drahá. Tak charakterizoval priebeh žatvy v levickom regióne Ing. Ján Pásztor, podpredseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska (ZVPAS) a podpredseda regionálneho ZVPAS v Leviciach. „Zo začiatku sa ukazovala veľmi sľubná úroda, porasty boli dobre zapojené a sľubovali dobrú úrodu aj dobrú kvalitu, teda i slušný zisk pre farmára. Počasie si však aj v tomto roku zobralo svoju daň. Časté dažde a búrky, ktoré neboli regionálneho charakteru, ako to väčšinou býva, ale celoplošné, brzdili prácu kombajnov, predlžovali zber, zničili časť úrody, v značnej miere zhoršili kvalitu a zvyšovali náklady," konštatuje.

„Minimálne 75 percent môjho obilia je kŕmne a iba zvyšných 25 percent som mal zaradených do potravinárskeho," hovorí.

„Najviac na tohtoročnú žatvu doplatili samostatne hospodáriaci roľníci, ktorí nevlastnili zberovú techniku. Kto ju vlastní, najprv si pozberal svoje obilie. Predlžovanie žatvy nepridávalo na úrode ani na kvalite. Ja som to mal o niečo jednoduchšie, lebo som kúpil kombajn počítajúc s tým, že získam nejaké financie z Programu rozvoja vidieka. Aj som vypomohol niektorým kolegom," dodáva.

„Život nám roľníkom počas zberu však nestrpčovalo iba počasie, ale aj samotné výkupné organizácie, u ktorých boli veľké rozdiely tak v samotnej organizácii práce, najmä z hľadiska prispôsobenia sa našim potrebám, ako aj z hľadiska objektívnosti hodnotenia kvality. V Leviciach preberali obilie napríklad iba do 16. hodiny s tým, že pre niekoľko fúr sa im neoplatí držať tam pracovníka, kým v Tekovských Lužanoch sa prispôsobili našim potrebám. Rovnako možno pochybovať aj o odbornosti pri určovaní kvality. Tá istá vzorka obilia na jednom mieste bola hodnotená ako kŕmna a na druhom mieste už bola zaradená ako potravinárska. Hlavnú príčinu takéhoto postoja vidím v tom, že výkupné organizácie svojho času neprešli do rúk prvovýrobcov," poznamenáva.

„Rovnako sa postupne rozplynuli vízie o bezproblémovom výkupe a dobrej cene obilia. Dnes je ho na trhu prebytok a kŕmne obilie nikto nechce. Na začiatku žatvy ponúkali približne 4-tisíc Sk za tonu, ale dnes je to už iba okolo 3-tisíc Sk a podobná situácia je aj pri potravinárskej pšenici, kde sa výkupná cena tiež rapídne znížila," hovorí a ako dodáva: „Túto situáciu využívajú najmä úverujúce dodávateľské firmy, ktoré veľmi rýchlo zredukovali cenu pri zápočte záväzkov za vstupy. Znovu na to najviac doplácajú SHR, pretože nemajú malé sklady na dočasné preskladnenie obila, verejné sklady pre intervenčný výkup sú príliš drahé a neisté, takže im neostáva nič iné, ako odpredať obilie priamo z poľa.
Ale aj v týchto prípadoch je výkupca schopný zaplatiť až o 30 dní. Pýtam sa: z čoho máme potom financovať jesenné práce a založenie novej úrody? Takto sa dá veľmi ťažko hospodáriť a ochudobňovanie súkromného roľníka stále pokračuje. Už aj neustálym zvyšovaní ceny vstupov. Drahé sú pohonné látky, súčiastky na obnovu a opravu strojov, o priemyselných hnojivách už ani nehovoriac.

Podľa môjho hrubého odhadu sa ich cena napríklad oproti vlaňajšku zvýšila o 30 až 50 percent, ale oproti predchádzajúcemu roku až o 100 - 120 percent. Povedal by som, že podniky služieb zneužívajú svoje postavenia a to, že sme na nich viazaní úvermi. Uvedené problémy vyplývajú aj zo skutočnosti, že k jednotlivým formám hospodárení nie je rovnaký prístup a najmä to, že o rodinné hospodárstva nie je spoločenský záujem," pripomína Ján Pásztor.
MÁRIA KLAMARCSÍKOVÁ
(Roľnícke noviny, č. 36, 5. septembra 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >BELARUS MTZ 50 TRACTOR MIX
John Deere 8400 beim Grubbern

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten