Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

JOHN DEERE 6310 SE
JOHN DEERE 6310 SE
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2010-02-26
predné závažie
predné závažie
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-07-15
noimage
NÁHRADNÉ DIELY NA POSTREKOVAČE
( / Mechanizácia)
2010-06-01

Rastie len hospodárstvo PDF Tlačiť Email
Demografický vývoj na Slovensku môže predstavovať tikajúcu časovanú bombu

Životná úroveň citeľne neklesne, lebo je stále ešte dosť nízka. Prestane ale rásť.

Napriek súčasnému rýchlemu ekonomickému rastu štát stále nebude mať dostatok zdrojov, aby dokázal plniť potreby obyvateľov vo výrazne väčšej miere, než v súčasnosti, zhodli sa oslovení ekonómovia. BRATISLAVA. Nepriaznivý demografický vývoj navyše podľa nich zastaví rozmach slovenskej ekonomiky. „Súčasný rast daňových príjmov nie je dostatočný na to, aby mohla vláda vysokým tempom rozširovať škálu výdavkov bez zvyšovania deficitu verejnej správy," poznamenal analytik bratislavského mimovládneho inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Pre štát by to znamenalo ďalšie zadlžovanie, pričom aj pri terajšom rýchlom ekonomickom raste minie v tomto roku na jedného obyvateľa asi o 8600 korún (285 eur) viac, než vyberie. Výraznejší nárast zdrojov, z ktorých by štát mohol uspokojiť potreby svojich obyvateľov, nepredpokladá ani niekdajší poradca ministra financií Richard Sulík. Mnohomiliardové požiadavky adresovali tento rok vláde invalidi. Ak by sa štátna podpora zvýšila podľa ich predstáv, vyžiadala by si asi 15 miliárd korún (498 miliónov eur) navyše. Dlhodobo nespokojní sú i zdravotníci. Ak by lekári a sestry mali dostávať odmenu adekvátnu k svojej práci, malo by ísť na ich platy asi o 14 až 15 miliárd korún (465 až 498 miliónov eur) viac. Miliardy z verejných zdrojov budú potrebné na budovanie vodovodov či kanalizácií, vláda čelí aj požiadavke uvoľniť peniaze na stavbu bytov pre mladé rodiny. Na viaceré projekty však investori môžu získať príspevok z fondov EÚ. Súbežne s týmito požiadavkami bude štát v čoraz väčšej miere čeliť starnutiu obyvateľstva, a teda vyšším výdavkom na penzie, upozornil ekonóm zo SAV a poradca premiéra Róberta Fica Peter Staněk. „Na najbližších 20, 30 rokov to bude najvážnejší ekonomický problém," poznamenal.

„Demografický vývoj, ktorý sa prejaví najmä tlakom na zvyšovanie platieb rozširujúcej sa populácie starších obyvateľov, vyústi do potreby škrtať výdavky alebo v horšom prípade zvyšovať daňové zaťaženie," myslí si R. Ďurana. Ani v budúcnosti si tak podľa R. Sulíka nebudú môcť zo svojich platov lúdia kúpiť omnoho viac než dnes. „Som presvedčený, že životná úroveň citeľne neklesne, lebo je ešte stále dosť nízka. Prestane ale rásť. Prestaneme dobiehať západné štáty EÚ," predpovedal.
(čtk)
(Roľnícke noviny, č. 36, 5. septembra 2008)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >John deere
massey

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten