Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 247
   Dnes: 213
   Za mesiac: 4861
   Celkom: 427232

noimage
Predám Agro Tatru
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2007-09-10
noimage
Predám
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2009-09-18
LKT Brzdova celust
LKT Brzdova celust
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-12-12

Kežmarskí študenti zvíťazili v Maďarsku PDF Tlačiť Email

Už ôsmy rok študenti Strednej odbornej školy Kežmarok z Pradiarne sa začiatkom októbra v rámci partnerstva zúčastňujú medzinárodnej súťaže v odborných zručnostiach stredných poľnohospodárskych škôl v maďarskej Nyíregyháze. Na pôde poľnohospodárskej školy Janosa Lippaia a v peknom areáli školského hospodárstva sa stretli mladí poľnohospodárski odborníci 16 stredných škôl z Maďarska, Česka, Poľska, Rumunska a Slovenska (Michalovce, Veľké Kapušany a Kežmarok). 

 Tohtoročné podujatie malo slávnostný rámec, pretože škola oslavuje 70. výročie svojho založenia. Úspešnú prácu ocenili na slávnostnom otváracom ceremoniáli predstavitelia ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ako aj zástupcovia štátnej správy a miestnej samosprávy. 
 Napriek oproti minulosti zmenenému profilu absolventa, družstvo SOŠ Kežmarok zostalo verné tradíciám svojej predchodkyne („peteešky“) a v zložení Matej Lopúch, Ján Vida a Tomáš Gallik, svojou šikovnosťou a odbornou zdatnosťou vynikajúco reprezentovalo podtatranský región.
 Dvojdňový program začal v piatok agroturistickými disciplínami. Každé súťažné družstvo malo za úlohu v prírodných podmienkach pod otvoreným nebom v kotlíku navariť jedlo, pripraviť prestierania a ponúknuť odbornú porotu. Kežmarčanov predchádzala výborná povesť z minulých rokov, keď bodovali goralským gulášom či spišskými pirohmi. Chlapci sa nechceli dať zahanbiť a tak sa rozhodli pre odvážny krok – varili typickú maďarskú špecialitu - halászlé - jedlo z ryby (najhlavnejší je kapor, ostatné druhy sú len na vylepšenie chuti), cibule (požíva sa len tzv. odležaná, stará) a mletej papriky. „Za gazdinku si chalani zvolili mňa, pretože vedia, že vo svojom voľnom čase rád chodím na rybačku a ryby sú u nás často na jedálnom lístku,“ vysvetľuje Jano Vida a zároveň dodáva, že doma ich pripravuje mamka, ktorá mu dala aj cenné rady z vlastnej kuchyne do Maďarska. „Musím chlapcov pochváliť, halászlé sa im naozaj vydarili, o čom svedčil aj prázdny kotlík, ktorý zostal po návštevách záujemcov o jeho koštovku,“ skonštatovala spokojná Ing. Anna Krejsová, ktorá ich na súťaž pripravovala a dala aj cenné rady. „Pomohlo im to aj pri zvýšení sebavedomia do ďalších kôl súťaže.“
 Spoznávanie 17 druhov semien rastlín a následné priradenie k dospelej kultúre a odhad hmotnosti zeleninárskych produktov (kapusta, kukurica, zemiaky) bolo niekedy aj typovacou lotériou, ale Matej Lopúch a Tomáš Gállik sa tejto úlohy zhostili k všeobecnej spokojnosti.
 Po kulinárskom entreé súťaž pokračovala na druhý deň farmárskymi disciplínami. Jano dokázal, že vie obratne narábať nielen s udicou, ale aj s kosou. Svoj pridelený úsek lucerny skosil rýchlo a kvalitne, čo mu prinieslo 2. miesto. V „striebornom“ kroku pokračoval Tomáš pri orezávaní paznechtov u oviec. „Sústredil som sa na kvalitu a dôkladnosť,“ spomína sa súťaž Tomáš, „ a vyšlo to. Trochu som sa aj obával, ale špeciálny nožík, ktorý mi ponúkol miestny chovateľ mi veľmi pomohol. Aj desiatka ovečiek, ktorým som „robil manikúru“ v rámci prípravy, priniesli svoje ovocie.“
 Ručné moržovanie kukurice nepatrí pod Tatrami medzi obvyklé poľnohospodárske činnosti. Jano však potvrdil svoju univerzálnosť a za 7 minút nalúskal 2,85 kg, čo znamenalo medailovú pozíciu.
 Poslednou a divácky najatraktívnejšou disciplínou je už tradične jazda zručnosti vo vedení povozu ťahaného poníkmi. Minuloročný víťaz tejto disciplíny Tomáš si veril aj v tomto roku a chcel potvrdiť nesporný lendacký fortieľ v zaobchádzaní s koňmi. Drobné zaváhanie pri prejazde jednej z bránok mu zabránilo triumf zopakovať avšak aj jeho výkon prispel k tomu, že záverečné vyhodnotenie prinieslo nečakané ale veľmi príjemné rozuzlenie – celkové prvenstvo a zlaté jablko pre víťaza si po prvýkrát z Nyíregyházy odniesli študenti z Kežmarku.
 „Veľmi sa teším z úspechu našich študentov. Je to nesporný príklad toho, že pod Tatrami sme schopní pripraviť žiakov, ktorí dokážu byť absolútne vyrovnanými partnermi v odborných zručnostiach či teoretických vedomostiach študentom z okolitých európskych štátov“, hodnotí úspech svojich žiakov riaditeľ školy RNDr. Daniel Dudzik a dodáva: „Ďalšou príležitosťou na vzájomne spoznávanie a porovnanie bude „Študentský európsky štvorboj, ktorý v júni už po piatykrát pripravuje SOŠ Kežmarok. V areáli našej školy v Pradiarni angličtina spojí študentov z Poľska, Maďarska, Rumunska, Česka a Slovenska, ktorí budú súťažiť v teoretických znalostiach a praktických zručnostiach.“ 
 

  Mgr. Ján Angelovič

 

Fotogaléria zo súťaže:

   

 

       

 

    

 

  

 

    

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zgmaschne, videos showing kbt online part tracrnd john deer
NEW CLAAS TRACTOR AXION IS WORKING

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten