Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

predné nápravy na Zetor 2011, 3011
predné nápravy na Zetor 2011, 3011
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-06-11
noimage
Predám MEDOVINU
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-11-20
predam vaÄÅ¡ie množstvo kukurice
predam vačšie množstvo kukurice
( / Rastlinná výroba)
2010-03-11

Kežmarskí študenti zvíťazili v Maďarsku PDF Tlačiť Email

Už ôsmy rok študenti Strednej odbornej školy Kežmarok z Pradiarne sa začiatkom októbra v rámci partnerstva zúčastňujú medzinárodnej súťaže v odborných zručnostiach stredných poľnohospodárskych škôl v maďarskej Nyíregyháze. Na pôde poľnohospodárskej školy Janosa Lippaia a v peknom areáli školského hospodárstva sa stretli mladí poľnohospodárski odborníci 16 stredných škôl z Maďarska, Česka, Poľska, Rumunska a Slovenska (Michalovce, Veľké Kapušany a Kežmarok). 

 Tohtoročné podujatie malo slávnostný rámec, pretože škola oslavuje 70. výročie svojho založenia. Úspešnú prácu ocenili na slávnostnom otváracom ceremoniáli predstavitelia ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ako aj zástupcovia štátnej správy a miestnej samosprávy. 
 Napriek oproti minulosti zmenenému profilu absolventa, družstvo SOŠ Kežmarok zostalo verné tradíciám svojej predchodkyne („peteešky“) a v zložení Matej Lopúch, Ján Vida a Tomáš Gallik, svojou šikovnosťou a odbornou zdatnosťou vynikajúco reprezentovalo podtatranský región.
 Dvojdňový program začal v piatok agroturistickými disciplínami. Každé súťažné družstvo malo za úlohu v prírodných podmienkach pod otvoreným nebom v kotlíku navariť jedlo, pripraviť prestierania a ponúknuť odbornú porotu. Kežmarčanov predchádzala výborná povesť z minulých rokov, keď bodovali goralským gulášom či spišskými pirohmi. Chlapci sa nechceli dať zahanbiť a tak sa rozhodli pre odvážny krok – varili typickú maďarskú špecialitu - halászlé - jedlo z ryby (najhlavnejší je kapor, ostatné druhy sú len na vylepšenie chuti), cibule (požíva sa len tzv. odležaná, stará) a mletej papriky. „Za gazdinku si chalani zvolili mňa, pretože vedia, že vo svojom voľnom čase rád chodím na rybačku a ryby sú u nás často na jedálnom lístku,“ vysvetľuje Jano Vida a zároveň dodáva, že doma ich pripravuje mamka, ktorá mu dala aj cenné rady z vlastnej kuchyne do Maďarska. „Musím chlapcov pochváliť, halászlé sa im naozaj vydarili, o čom svedčil aj prázdny kotlík, ktorý zostal po návštevách záujemcov o jeho koštovku,“ skonštatovala spokojná Ing. Anna Krejsová, ktorá ich na súťaž pripravovala a dala aj cenné rady. „Pomohlo im to aj pri zvýšení sebavedomia do ďalších kôl súťaže.“
 Spoznávanie 17 druhov semien rastlín a následné priradenie k dospelej kultúre a odhad hmotnosti zeleninárskych produktov (kapusta, kukurica, zemiaky) bolo niekedy aj typovacou lotériou, ale Matej Lopúch a Tomáš Gállik sa tejto úlohy zhostili k všeobecnej spokojnosti.
 Po kulinárskom entreé súťaž pokračovala na druhý deň farmárskymi disciplínami. Jano dokázal, že vie obratne narábať nielen s udicou, ale aj s kosou. Svoj pridelený úsek lucerny skosil rýchlo a kvalitne, čo mu prinieslo 2. miesto. V „striebornom“ kroku pokračoval Tomáš pri orezávaní paznechtov u oviec. „Sústredil som sa na kvalitu a dôkladnosť,“ spomína sa súťaž Tomáš, „ a vyšlo to. Trochu som sa aj obával, ale špeciálny nožík, ktorý mi ponúkol miestny chovateľ mi veľmi pomohol. Aj desiatka ovečiek, ktorým som „robil manikúru“ v rámci prípravy, priniesli svoje ovocie.“
 Ručné moržovanie kukurice nepatrí pod Tatrami medzi obvyklé poľnohospodárske činnosti. Jano však potvrdil svoju univerzálnosť a za 7 minút nalúskal 2,85 kg, čo znamenalo medailovú pozíciu.
 Poslednou a divácky najatraktívnejšou disciplínou je už tradične jazda zručnosti vo vedení povozu ťahaného poníkmi. Minuloročný víťaz tejto disciplíny Tomáš si veril aj v tomto roku a chcel potvrdiť nesporný lendacký fortieľ v zaobchádzaní s koňmi. Drobné zaváhanie pri prejazde jednej z bránok mu zabránilo triumf zopakovať avšak aj jeho výkon prispel k tomu, že záverečné vyhodnotenie prinieslo nečakané ale veľmi príjemné rozuzlenie – celkové prvenstvo a zlaté jablko pre víťaza si po prvýkrát z Nyíregyházy odniesli študenti z Kežmarku.
 „Veľmi sa teším z úspechu našich študentov. Je to nesporný príklad toho, že pod Tatrami sme schopní pripraviť žiakov, ktorí dokážu byť absolútne vyrovnanými partnermi v odborných zručnostiach či teoretických vedomostiach študentom z okolitých európskych štátov“, hodnotí úspech svojich žiakov riaditeľ školy RNDr. Daniel Dudzik a dodáva: „Ďalšou príležitosťou na vzájomne spoznávanie a porovnanie bude „Študentský európsky štvorboj, ktorý v júni už po piatykrát pripravuje SOŠ Kežmarok. V areáli našej školy v Pradiarni angličtina spojí študentov z Poľska, Maďarska, Rumunska, Česka a Slovenska, ktorí budú súťažiť v teoretických znalostiach a praktických zručnostiach.“ 
 

  Mgr. Ján Angelovič

 

Fotogaléria zo súťaže:

   

 

       

 

    

 

  

 

    

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >zetor
CLAAS ARES 500-600 Series

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten