Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  3 Hostí

   Návštevy včera: 243
   Dnes: 58
   Za mesiac: 7049
   Celkom: 412316

Facélia vratiÄolistá
Facélia vratičolistá
(Rastlinná výroba / Osivá)
2009-12-14
noimage
Samolepiace nápisy
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-01-26
Predam papiere na 5211
Predam papiere na 5211
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2013-01-04

Kežmarok určil víťazov súťaže o mlieku pre rok 2009 PDF Tlačiť Email
     Na pôde Strednej odbornej školy v Kežmarku sa na základe poverenia Ministerstva školstva a ŠIOV-u v dňoch 25. – 26. marca 2009 uskutočnilo celoslovenské kolo Súťaže o mlieku za účasti víťazov krajských kôl stredných odborných škôl z celého Slovenska a trojica súťažiacich zo Střední zemědělské školy z českého Lanškrouna.
Súťaž preverila teoretickú aj praktickú pripravenosť 25 súťažiacich a zároveň umocnila presvedčenie, že nám vyrastá dobre pripravená mladá poľnohospodárska generácia v oblasti výroby mlieka.
 Študenti si zmerali sily v štyroch súťažných disciplínach. V prvej časti absolvovali obsiahly test o mlieku. V chemickom laboratóriu preukazovali svoje praktické zručnosti pri stanovení mernej hmotnosti, kyslosti a N-testom dokazovali prítomnosť produktov zápalu vemena v mlieku. V degustačných skúškach ochutnávali a vizuálne posudzovali 5 druhov mliečnych výrobkov, stanovovali senzorické vlastnosti surového kravského mlieka, druhovo rozlišovali kravské, kozie, ovčie mlieko a zatrieďovali ho podľa znakov kvality. O celkovom prvenstve sa rozhodovalo v záverečnej, praktickej časti, ktorá sa mohla uskutočniť vďaka ústretovosti a pochopeniu súkromnej farmy Laterra Poprad-Matejovce. Praktické úlohy - prípravu pomôcok na dojenie, prípravu stojiska, kontrolu zdravotného stavu a hygieny a tvaru vemena ako aj vlastné dojenie, všetci súťažiaci zvládli veľmi dobre.  
Po vyrovnanom priebehu, slovenská komisia na čele s doc. Ing. Vladimírom Tančinom, DrSc. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, určila konečné poradie. Pohľad na výsledkovú listinu potešil najmä študentku Strednej odbornej školy z Topoľčian Ľubicu Bruchatú, ktorá obhájila minuloročné prvenstvo. Korunným princom súťaže sa stal reprezentant kežmarského odborného školstva Ján Kovalčík z SOŠ Kežmarok a tretie miesto obsadila reprezentantka Nitrianskeho kraja Dominika Tvrdoňová z SOŠ veterinárnej Nitra.
 Súťažou o mlieku však žila celá škola celý týždeň. Výzdoba v každej triede a ostatných priestoroch bola venovaná mlieku, vyše tridsiatka výtvarných prác v rámci Zlatej špinerajskej palety dotvárala atmosféru súťaže, na každej vyučovacej hodine počas „mliečnej pätnásťminútovky“ žiaci s učiteľmi hodnotili význam mlieka vo výžive človeka, aktuálne číslo školského časopisu bolo venované súťaži o mlieku, pre účastníkov bol vydaný občasník Špinerajské mliečko. Plejáda sprievodných podujatí vyvrcholila Milkfestom, sériou zábavných súťaží pre študentov venovaných mlieku.
Spoločenský rámec podujatia podčiarklo prijatie členov slovenskej komisie primátorom mesta Kežmarok Ing. Igorom Šajtlavom na mestskej radnici, osobná účasť a výdatná podpora primátorov Spišskej Belej a Spišskej Starej Vsi, Tatranskej mliekarne a aj iných firiem a organizácií v podtatranskom regióne, celoštátnych i miestnych médií a propagačného a informačného programu na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov Objav mlieko.
Organizátorov podujatia potešili slová uznania predsedu slovenskej komisie za výbornú prípravu organizáciu podujatia a ubezpečenie, že finále tejto súťaže sa v budúcnosti na pôdu Strednej odbornej školy v kežmarskej Pradiarni určite vráti.
Ani študenti usporiadajúcej školy nezostali bokom, pretože téma mlieka rezonovala na pôde školy celý týždeň.


Mgr. Ján Angelovič

Fotogaléria:
 
         
 
       
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Valtra T190 - Kaweco SV30
Belarus

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten