Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 175
   Dnes: 51
   Za mesiac: 226
   Celkom: 226

krmivo
krmivo
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2013-08-10
filter na vzduch na zetor super 35 a 50
filter na vzduch na zetor super 35 a 50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2012-07-13
kolesá Barum na zetor predné
kolesá Barum na zetor predné
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2016-01-31

Vyššia spotreba mlieka: len hmlisté nádeje PDF Tlačiť Email
Extrémne nízka spotreba mlieka na Slovensku a najmä neutešená situácia na trhu s mliekom v Európe sa podpísali pod dlhodobo nepriaznivú situáciu s touto komoditou. Aby sa docielila jeho vyššia spotreba u nás. Slovenský mliekarenský zväz a Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka odštartovali v polovici januára kampaň Objav mlieko. Otvorenou však zostáva otázka, v akej miere sa podarí rozhýbať jeho odbyt. BRATISLAVA. Kampaň sa orientovala na tri cieľové skupiny, na ženy, deti a mládež. Ako pre Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY uviedla Zuzana Nouzovská, generálna sekretárka SMZ, kampaň orientovaná na ženy sa už skončila.

„Ženy sme si nevybrali náhodne. Práve ony totiž rozhodujú o stravovacích návykoch celej rodiny. Nakupujú, varia a vyberajú potraviny. Preto sme sa na ne sústredili aj v televíznych a v rozhlasových spotoch, ktoré sa počas uplynulých dvoch mesiacov odvysielali v hlavných vysielacích časoch. Kampaň orientovaná na deti a mládež pokračuje do konca apríla. Televízne spoty sa vysielajú najmä cez víkendy, keď deti najčastejšie pozerajú rozprávky či iné im určené programy,“ povedala Zuzana Nouzovská.


Vyšší odbyt by pomohol

Úspešnosť kampane sa zatiaľ zhodnocuje a výsledky budú organizátori poznať koncom apríla alebo začiatkom mája. „Chceli sme, aby sa o mlieku začalo nielen pozitívne hovoriť,“ uviedla Z. Nouzovská, „ale aby sa mlieko u nás konečne začalo aj viac piť. Veď v Európe patríme ku krajinám s jeho najnižšou spotrebou. Aj keď zatiaľ nedokážeme presne vyčísliť efektivitu kampane, na základe priaznivých ohlasov si myslím, že sa nám cieľ podarí naplniť. A to aj napriek nepriaznivej situácii, ktorá postihla náš trh s mliekom.“

Vyšší odbyt by teraz určite pomohol slovenským prvovýrobcom mlieka a mliekarňam. Prebytok mlieka na európskom trhu neustále „tlačí“ na znižovanie jeho ceny. Ani opatrenia Európskej komisie vo forme intervenčného nákupu a exportných náhrad zatiaľ nepriniesli významné zlepšenie. Slovenský mliekarenský zväz vidí jedno z východísk z tejto krízovej situácie v odstránení prebytkov mlieka z európskeho trhu, v účinnejšej pomoci našim roľníkom, ale najmä v „sprístupnení agropotravinárskych produktov, vyrobených na Slovensku, slovenskému spotrebiteľovi. Cezhraničná nákupná turistika dosahuje alarmujúce rozmery, obchodníci v pohraničí žiadajú od slovenských dodávateľov výrazné zľavy, aby mohli konkurovať lacnejšej ponuke zo susedných krajín“.


Mlieko konečne zlacnelo

A ako to vyzerá v našich obchodoch? Dostaneme tam vôbec slovenské mlieko? Mlieko teraz môžeme naozaj kupovať lacnejšie, a spomedzi slovenských výrobkov má z hľadiska spotrebiteľa veľmi výhodné ceny mlieko zo spoločnosti Agro-Bio Hubice.

„Cenu mlieka sme pred dvoma týždňami opäť výrazne znížili,“ povedal Ľuboš Bohumel, vedúci závodu spracovania mlieka. „Aj keď sa nám takto podarilo zvýšiť jeho odbyt, nárast nie je adekvátny vynaloženým nákladom. A pritom máme šťastie na serióznych obchodníkov, s ktorými spolupracujeme už dlhšie. Tí si na mlieko neuplatňujú príliš vysokú maržu.“


Čo môže pomôcť?

Situácii by podľa neho pomohlo, keby sa konečne zmenil prístup obchodu voči producentom a dodávateľom mlieka, ale aj zníženie DPH na potraviny.

„Naozaj robíme všetko, čo je v našich silách, ideme dokonca až na hranicu našich možností, ale rozhodujúce kroky musí podniknúť ministerstvo pôdohospodárstva a administrácia v Bruseli. Tam sa musí rozhodnúť o ďalšom vývoji agrárnej politiky. A zmeniť treba najmä základné podmienky, aby boli rovnako spravodlivé pre všetkých poľnohospodárov v Európskej únii,“ dodal Ľ. Bohumel.
Alena Erdziaková
(Roľnícke noviny, č. 12, 20. marca 2009)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Nathan tracteur
Zetor 8011 tunig

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten