Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

zetor 5011
zetor 5011
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-05-18
diferencial kompletný na Zetor
diferencial kompletný na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-26
noimage
ND na HON 053
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-01-26

Chcú, aby sa dotovala biomasa PDF Tlačiť Email
Aj keď sa konferencia o biomase konala v estrádnej sále Domu kultúry v Leviciach, nemalo to nič spoločné so zábavou. Téma bola vážna a hlavne aktuálna. LEVICE. Premiér Robert Fico privítal hostí v lesníckej uniforme. Dostatok potravín, dostatok energií a využitie odpadov označil za tri hlavné problémy, ktoré sú základom všetkých vojnových konfliktov.

Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík poukázal v súvislosti s biomasou na možnosť vytvárania nových pracovných miest, a to hlavne pre menej kvalifikovaných pracovníkov. Predniesol tiež návrh lesníkov, aby tona biomasy bola dotovaná sumou päť eur.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek informoval o návrhu zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorým sa mala v tomto týždni zaoberať aj vláda. Niekoľkokrát však zopakoval vysokú finančnú náročnosť obnoviteľných zdrojov energie a prikláňa sa k akémusi „energetickému mixu“, ktorý je spojením viacerých zdrojov.

Návrh nového zákona o obnoviteľných zdrojoch definuje pojem obnoviteľný zdroj a na 15 rokov garantuje odber energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. Cena takejto energie pritom nebude môcť byť nižšia ako 90 percent z priemernej ceny energií.

Minister životného prostredia Ján Chrbet poukázal zasa na vysokú finančnú náročnosť využitia slnečnej energie a na nepriamy negatívny dopad na živočíchy v prípade veterných elektrární, ako aj malých vodných elektrární. Na margo biomasy uviedol, že ide o zdroj s najvyšším technickým potenciálom. Dva kilogramy biomasy totiž dokážu nahradiť jeden liter ropy.
Jana Bauerová
(Roľnícke noviny, č. 12, 20. marca 2009)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >ZETOR 7745 Horal
Valtra power

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten