Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

lamborghini Labinprogress Tuber40
lamborghini Labinprogress Tuber40
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-04-15
prevodovka na Zetor 6711
prevodovka na Zetor 6711
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-19
â¬6.200 Belarus 921.T 2007
€6.200 Belarus 921.T 2007
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-11-19

Roľníci: Do Prahy sme nešli zbytočne PDF Tlačiť Email
Fuuuj!!! Hanbaaaa!!! Keď tomu nerozumieš, odstúp! Osemtisíchlavý dav roľníkov z ôsmich krajín EÚ sa minulý štvrtok v pražskom Těšnove nespokojne vlnil takmer po každom slove českého ministra poľnohospodárstva Petra Gandaloviča. PRAHA. Nebo nad matkou miest sa viackrát zatiahlo, ale demonštrantov napokon od dažďových kvapiek „uchránilo“.

„Nerozumiem vašej dnešnej demonštrácii. Nie je všetko pravda, čo vám hovoria vaši predstavitelia. Kde ste boli pred piatimi rokmi? Vtedy ste mali verejne protestovať. Dnes sú podmienky nových členských krajín uzavreté a až do roku 2013 sa nezmenia,“ prezentoval svoju pozíciu muž, ktorý momentálne predsedá Rade ministrov poľnohospodárstva EÚ.

Musel počítať, že za to nezožne potlesk. Alebo to tak naozaj chcel?


Minister utŕžil fiasko

„Na čej strane vlastne stojíš? Si predsa český minister, sedíš v budove, postavenej z peňazí našich poľnohospodárov,“ zasvišťalo vzduchom skôr, ako sa český politik stačil otočiť.

Zhromaždenie od neho zjavne čakalo viac. Keď nič iné, aspoň ochotu bojovať za vyrovnanie podmienok prvovýrobcov v starých a nových členských krajinách. Aj keď ich nevýhodná podoba je zakotvená priamo v prístupových zmluvách, nemalo by to znamenať, že sa s diskrimináciou nedá nič robiť a treba ju len mlčky trpieť. Český minister si to však nemyslí. Skôr ako po roku 2013 sa s tým podľa neho nedá nič urobiť.

„Ja som vám také podmienky nedohodol,“ pokúsil sa uchlácholiť čoraz nervóznejšiu masu ľudí, ktorá sa domáhala najmä dvoch kľúčových vecí - rýchlych opatrení na záchranu mliečneho sektora a vyrovnania podporných nástrojov pre všetkých členov EÚ už od budúceho roka. Keďže nič z toho nesľúbil, utŕžil fiasko.

„Pán minister zjavne nezvládol situáciu,“ zhodnotil jeho vystúpenie pod sochou Svätého Václava na Václavskom námestí, kde sa demonštrácia skončila, prezident Agrárnej komory ČR Jan Veleba. A demonštranti s ním zborovo súhlasili. Našťastie, počuli aj iné slová. A dokonca zo slovenských úst.

„Je dobré, že svoju nespokojnosť dávate takto najavo. Vaše požiadavky sú opodstatnené a musíte sa ich domáhať dovtedy, kým nebudete úspešní,“ povedal slovenský europoslanec Peter Baco.

Na záverečnej tlačovej konferencii bol konkrétnejší. „Úprava prístupových zmlúv by bol komplikovaný proces, pretože by ju museli odobriť národné parlamenty všetkých 27 členských štátov Európskej únie. Na druhej strane sa však vyrovnanie podmienok dá dosiahnuť aj inak - napríklad zmenou agrárnej politiky.“


Cenová regulácia

Z hľadiska záchrany mliečneho sektora upriamil pozornosť - okrem iných opatrení - aj na prechodnú cenovú reguláciu surového kravského mlieka, obsiahnutú v petícii slovenskej samosprávy.

Viaceré delegácie prostredníctvom svojich zástupcov pripomenuli, že v období krízy vlády nalievajú miliardy eur do automobilového priemyslu či ďalších hospodárskych odvetví, ale na poľnohospodárstvo zabúdajú. Bavorskí farmári deklarovali, že „férová“ cena mlieka pre prvovýrobcov sa začína pri 40 centoch za liter.


Pôjdu aj ku komisárke

„Stanovenie minimálnej nákupnej ceny - povedzme na prechodné obdobie jedného roka -predstavuje z hľadiska trhovej ekonomiky možno nie celkom štandardné opatrenie, ale momentálne sme v kríze, kedy sa neštandardne pristupuje aj k iným odvetviam národného hospodárstva. Toto opatrenie by navyše európskych daňových poplatníkov nič nestálo. Veď vyššie ceny sme tu už pred časom mali a trh ich „ustal“. Keby sa ukázalo, že sa ho podarilo stabilizovať rýchlejšie, minimálna cena by sa dala kedykoľvek zrušiť,“ zdôvodnil Peter Baco tento návrh pred novinármi.

Budú ho kompetentní akceptovať, alebo nebudú? Uvidíme, ale o mlieku by sa v tretej marcovej dekáde malo opäť hovoriť aj na rokovaní Rady ministrov poľnohospodárstva. Okrem toho, komisárka Mariann Fischerová-Boelová predstaviteľom poľnohospodárov z ôsmich krajín, ktorí verejne protestovali v Prahe, prisľúbila, že ich na podrobnejšie rokovanie prijme v bruselskom sídle Európskej komisie.

„Dnes sme tu rozhodne neboli zbytočne,“ zhodnotil výsledky zhromaždenia Jan Veleba. Súhlasné šumenie davu, zhromaždeného okolo symbolu českej štátnosti, mu dalo za pravdu.
Ivan Javor, Praha
(Roľnícke noviny, č. 12, 20. marca 2009)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Jaguar
VALTRA İLE AĞAÇ KÖKÜ PARÇALAMA

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten