Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 247
   Dnes: 35
   Za mesiac: 2025
   Celkom: 458200

filtre na zetor
filtre na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-01-10
LIS - JOHN DEERE
LIS - JOHN DEERE
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-06-15
Predám TATRU
Predám TATRU
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-12-03

Doma nie sme doma? PDF Tlačiť Email
Nedávno sa pod taktovkou českej Agrárnej komory uskutočnila veľkolepá protestná akcia za účasti poľnohospodárov z nových členských krajín, ktorí sa dožadovali okrem riešenia mliečnej krízy aj vyrovnania dotačných podmienok medzi starými a novými členskými krajinami EÚ. Aj početná delegácia poľnohospodárov zo Slovenska, pozostávajúca z členov SPPK, sa „nahlas“ domáhala rovnakého postavenia a rovnakých podmienok, aké majú vo väčšine prípadov roľníci v tzv. starých členských krajinách EÚ, hospodáriaci na niekoľkých desiatkach hektárov pôdy. To, že na domácej slovenskej pôde medzi subjektami hospodáriacimi na pôde nie je dodržaná rovnosť šancí, zrejme nikomu neprekážalo.


Prebudili sa zo spánku

Nerovnosť podmienok hospodárenia pretrvávajúca takmer dvadsať rokov, nerovnosť šancí pri získavaní finančnej pomoci zo štrukturálnych fondov, diskriminačné postupy zo strany štátnej moci, ako aj dopady hospodárskej krízy doliehajúcej na celý agrárny sektor v nie jednom prípade i s katastrofálnym a likvidačným dopadom na rodiny roľníkov konečne prebudili z letargického spánku aj samostatne hospodáriacich roľníkov (SHR).

Na podnet roľníkov z lučeneckého a poltárskeho regiónu sa 17. marca 2009 konalo v Lučenci mimoriadne Valné zhromaždenie Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska za prítomnosti Jarmily Dúbravskej, koordinátorky vidieckej politiky a záujmových zväzov MP SR, a Zsolta Simona, poslanca NR SR. Na sneme roľníci definovali najzávažnejšie problémy, jasne formulovali svoje požiadavky so záverom, že ak nedôjde k náprave, zorganizujú celoslovenské protestné zhromaždenie SHR.


Na roľníkov zabudli

Jednou z požiadaviek bola náprava v novele zákona o DPH, v ktorej sa na zmiernenie dopadu hospodárskej krízy v prípade mesačných platcov, teda veľkých podnikov, skrátilo obdobie vrátenia DPH zo 60 dní na 30 dní.

Na štvrťročných platcov DPH, kam patria malí živnostníci a samostatne hospodáriaci roľníci, sa však pozabudlo. Znamená to, že Rada pre hospodársku krízu nedala rovnosť šancí pre všetkých, a pre uvedenú kategóriu naďalej platí vrátenie DPH v polročnom intervale. Združenie ZVPAS požiadalo predsedu vlády SR Roberta Fica, ministra financií SR Jána Počiatka a ministra pôdohospodárstva SR Stanislava Becíka o nápravu.

Hlboký pokles cien poľnohospodárskych komodít, ale najmä v skladoch nahromadené a doposiaľ roľníkom nezaplatené obilie, vedie v mnohých prípadoch k platobnej neschopnosti, zadlženosti voči bankám a leasingovým spoločnostiam, a tiež si žiada urýchlené riešenie či určitú formu štátnej pomoci. Odporučené intervenčné nákupy pre súkromných roľníkov nesplnili svoje poslanie kvôli pomerne vysokým nákladom a nízkym výkupným cenám.


Nerovné podmienky

Najbolestivejším problémom však ostáva už mnohokrát prediskutovaný Program rozvoja vidieka a jeho Os 1, zameraná na modernizáciu fariem, z ktorej boh samostatne hospodáriaci roľníci cielene nastavenými hodnotiacimi kritériami úplne vylúčení. Je to vyše 740 žiadateľov, ktorých projekty neboli schválené pre nedostatok finančných prostriedkov.

Uprednostnené boli najmä projekty veľkých firiem. Zsolt Simon „trafil klinec po hlave“, keď konštatoval, že je nemysliteľné dávať rovnaké kritériá a podľa rovnakých kritérií hodnotiť päťtisíchektárové obchodné spoločnosti a stohektárového roľníka. Pán minister Stanislav Berik sa roľníkom verejne ospravedlnil za to, že pri poskytovaní finančnej pomoci z Programu rozvoja vidieka nebola daná rovnosť šancí pre SHR.

Z toho zvyšného malého balíka financií navrhuje vypísať nové výzvy na malé projekty, určené pre fyzické osoby a zamerané na diverzifikáciu výroby a na predaj z dvora. Ako však konštatoval predseda ZVPAS Vladimír Kočárik, tým približne 700 SHR, ktorým projekty neprešli, to už nepomôže, pretože väčšina z nich už stroje kúpila či začala s realizáciou investície, a teraz stojí pred dilemou, ako splácať úvery, a určite nebudú investovať do nových projektov, pretože na to už nemajú finančné prostriedky. Vyjadril však presvedčenie, že racionálne riešenie sa určite nájde.

Jarmila Dúbravská ponúkla „pomocnú ruku“, keď povedala, že do nových výziev zostáva ešte niekoľko mesiacov, zatiaľ nič nie je konkretizované, a to je práve vhodný priestor na to, aby sa v rámci spolupráce a dialógu s ministerstvom našiel spôsob, ako pomôcť tým, ktorí už svoje projekty úplne alebo čiastočne realizovali a potrebujú peniaze na splácanie úverov.
Ing. Mária Klamarcsíková
(Roľnícke noviny, č. 13, 27. marca 2009)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >john deere
John Deere 8400 beim Grubbern

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten