Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 247
   Dnes: 35
   Za mesiac: 2025
   Celkom: 458200

noimage
Proso- predaj
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2008-08-11
diely na kosaÄku MF70
diely na kosačku MF70
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-26
noimage
PARADAJKOVÝ KONCENTRÁT
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2008-04-13

Dotácia na kravu zostane snom PDF Tlačiť Email
Českí chovatelia požadujú od ministra poľnohospodárstva Petra Gandaloviča, aby pre nich schválil mimoriadnu dotáciu vo výške tristo eur na kravu. Minister označil túto požiadavku za nereálnu a okamžite ju zamietol. Roľníci sa preto rozhodli obrátiť sa priamo na predsedu vlády Miroslava Topolánka. BRNO. „Kríza okolo mlieka sa nezastavila, ale naopak sa prehlbuje. V porovnaní s vlaňajším prvým štvrťrokom prišli českí chovatelia za prvý tohtoročný štvrťrok na tržbách o 1,7 miliardy korún. Nepožadujeme však ďalšie zvýšenie rozpočtu ministerstva poľnohospodárstva. Domnievame sa, že by bolo možné poskladať túto sumu preskupením vnútorných zdrojov rozpočtovej kapitoly ministerstva,“ povedal pre Hospodárske noviny Jan Veleba, prezident Agrárnej komory. Peniaze by sa podľa neho dali vyčleniť z Programu rozvoja vidieka (PRV).

Poľnohospodári dali ministrovi čas do 15. apríla, a keď dovtedy situáciu nevyrieši, zvážia ďalší postup. Petr Gandalovič ich ale dlho na pochybách nenechal: „Príspevok vo výške tristo eur na kravu je v súčasnej dobe nemysliteľný nielen z pohľadu možností rozpočtu ministerstva poľnohospodárstva, ale i celkovej vyváženosti v rámci sektoru,“ znela jeho reakcia.

Minister P. Gandalovič zároveň zosumarizoval svoj plán pomoci. V najbližších týždňoch ministerstvo „spustí“ program zameraný na pohodu hospodárskych zvierat s využitím záchranného balíčka EÚ, a podpora na dojnicu by sa tak mohla zvýšiť oproti súčasnému stavu až o tisíc Čk. O rovnakú sumu by táto čiastka mohla narásť od roku 2010, kedy bude možné vyčleniť 3,5 percenta z národnej obálky na špeciálne programy, pričom sa počíta s tým, že sektor mlieka bude uprednostnený.

Ministerstvo okrem toho pomáha roľníkom prekonať krízu aj prostredníctvom programu Podporného roľníckeho fondu PGRLF. A ďalšiu príležitosť ušetriť predstavuje zľava na sociálnom poistení pre zamestnávateľov, ktorú schválila česká vláda ako súčasť protikrízového balíčka. Českí roľníci združení v Agrárnej komore s takýmto riešením ale spokojní nie sú, a rozhodli sa obrátiť priamo na predsedu vlády M. Topolánka.

Podľa vyhlásenia J. Velebu si po nedávnej demonštrácii už nie sú istí, že P. Gandalovič je schopný ich problémy riešiť. „My sme prišli v nádeji, že sa o nás rezortný minister oprie, že sa od neho dočkáme zásadného prejavenia podpory. Tá demonštrácia do chvíle, kedy začal hovoriť, nebola proti nemu. Nič také sa ale nestalo, dočkali sme sa niečoho iného. Arogancie, provokácie a nezáujmu o nás,“ napísal na stránke Agrárnej komory J. Veleba.

P. Gandalovič by si podľa Jana Velebu mal brať príklad zo svojho slovenského kolegu: „Pán minister P. Gandalovič počas demonštrácie stratil viac, než si myslí a je ochotný pripustiť. Nielen u nás, ale i v zahraničí, kde sú roľníci od svojho ministra zvyknutí na iné tóny. Aké, to predviedol slovenský minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. Ten český, predsednícky, bol pre nich šok,“ vyhlásil.
Marketa Brunnerová
(Roľnícke noviny, č. 13, 27. marca 2009)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Claas Celtis + New Holland
CLAAS ARES 500-600 Series

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten