Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  2 Hostí

   Návštevy včera: 175
   Dnes: 53
   Za mesiac: 228
   Celkom: 228

noimage
Predám slnečnicu, proso a pšenicu.
( / Rastlinná výroba)
2009-12-04
disky
disky
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-10-18
na zetor 12045
na zetor 12045
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2013-01-24

Lesy pre nás a my pre lesy PDF Tlačiť Email

Na začiatku bol les. Aj takto by sa dalo začať. V rámci projektu Future forrest sme sa dohodli na  napísaní pozitívneho príkladu správania sa k lesu. Ako by sme sa mali správať k lesu, by sme mohli snáď vedieť. V súčasnej pretechnizovanej dobe počítačov, elektroniky nám padne ako balzam na dušu, prechádzka v prírode, prečistenie si pľúc od smogu a splodín veľkomiest.

 

 

Slovensko má za úlohu tematicky pracovať nad ukladaním uhlíka. Dáte si otázku. O čo vlastne ide? Ide o uloženie uhlíka z atmosféry do rastlín, drevín a iných biologických produktov. Z pohľadu Slovenska je najvhodnejším spôsobom ukladať uhlík napríklad do dreveníc, nábytku z masívu a pod. má to nielen ekonomický efekt, ale aj pozitívny aspekt pre prírodu a atmosféru.  Na  konferencii v Barcelone ma zaujalo aj niečo iné . Les, má funkciu nielen ekonomickú, ale aj funkciu rekreačnú, čistiacu – už spomínané nadväzovanie CO2 z atmosféry, je zdrojom aj iných prírodných surovín ako húb, malín, jahôd atď.. Teda hovoríme o multifunkčnosti lesa a jeho funkciách. To je to, na čo by sme sa v rámci a regiónu mali zamerať. Využívať jeho pridanú hodnotu, ale zároveň ju aj rozvíjať a pomáhať lesu v jeho rozvoji. Oproti našim partnerom máme obrovskú výhodu v našich lesoch. Máme ich zachované aj vďaka lesníkom, správcom parkov, ochranárom... Mali by sme ich propagovať ako naše prírodné bohatstvo a dedičstvo, ktoré si zaslúži  našu úctu. To je môj súčasný, poopravený  názor na les a jeho funkciu.

 

Ing. Gabriel Huraj
Predseda OZ PES

Nikdy som nebola nejakým veľkým priaznivcom turistiky a prechádzok v prírode. Po niekoľkých rokoch ignorovania týchto aktivít ma požiadali o spoluprácu na projekte FUTUREforest a až vtedy som pochopila aké úžasné a nádherné lesy máme na Slovensku. Predtým bola pre mňa turistika len čosi únavné a sústredila som sa hlavne na bolesť nôh a nevšímala si okolie, stromy, lesné cestičky a všetky tie ostatné veci, kvôli ktorým ľudia do lesa chodia. Nemôžem povedať, že teraz chodím na turistiku pravidelne, ale pripúšťam, že môj rešpekt voči našim lesom a lesom, ktoré som mala možnosť vidieť na konferencii v Barcelone sa omnoho zvýšil. V minulosti boli lesy niečím absolútne bežným a nezaujímavým pre väčšinu spoločnosti. Až teraz chápeme, že klimatické zmeny sú vážne a počet lesných porastov sa zmenšuje a sú stále viac a viac ohrozené. Je dôležité pochopiť, ako som mala možnosť počuť v Barcelone, že nemôžeme tieto zmeny zastaviť, musíme sa zmieriť s tým, že existujú a robiť všetko preto, aby sme ich priebeh nezrýchlili.

Jana Vargová
Člen OZ PES

 

 

Pomôžme lesom

V dňoch 9. až 11. októbra sa pod záštitou Správy Národného parku Slovenský raj, Štátnej ochrany prírody, Asociácie horských vodcov a neziskovej organizácie Kláštorisko, konal v severnej časti Národného parku Slovenský raj zber odpadu a oprava turistických chodníkov.
Tejto zaujímavej a hlavne prospešnej akcie sa spolu so správcami a ochranármi Národného parku Slovenský raj zúčastnili študenti z Ústavu vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine, študenti zo Strednej odbornej školy drevárskej a z Gymnázia v Spišskej Novej Vsi a ďalší priaznivci prírody.

Prostredníctvom tohto zberu boli vyčistené rokliny a lesné chodníčky. Po skončení letnej turistickej sezóny bolo toto čistenie potrebné. Najviac znečistené boli turistické chodníky v tesnej blízkosti východísk turistických trás, t. j. Podlesok a Kláštorisko. Všetci účastníci boli ubytovaní na Kláštorisku priamo v kláštore Kartuziánov z konca 13. storočia.

I napriek nepriazni počasia sa jesenný zber odpadu vydaril. Fauna a flóra Národného parku Slovenský raj sa tak môže začať pripravovať na zimný odpočinok.

Dominika Mačáková

Študentka, členka OZ PES
 

 

 

 

   

 

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Zetor Tractor Original Video...
Zetor Crystal 8011 ciągnący pug Raberwerk

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten