Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

noimage
Predám balíkované seno
(Živočíšna výroba / Krmivá)
2008-06-17
noimage
predám teliatko
(Živočíšna výroba / Zvieratá)
2010-02-04
noimage
zelenina-ovocie
(Rastlinná výroba / Rastlinné produkty)
2011-06-24

Lesy pre nás a my pre lesy PDF Tlačiť Email

Na začiatku bol les. Aj takto by sa dalo začať. V rámci projektu Future forrest sme sa dohodli na  napísaní pozitívneho príkladu správania sa k lesu. Ako by sme sa mali správať k lesu, by sme mohli snáď vedieť. V súčasnej pretechnizovanej dobe počítačov, elektroniky nám padne ako balzam na dušu, prechádzka v prírode, prečistenie si pľúc od smogu a splodín veľkomiest.

 

 

Slovensko má za úlohu tematicky pracovať nad ukladaním uhlíka. Dáte si otázku. O čo vlastne ide? Ide o uloženie uhlíka z atmosféry do rastlín, drevín a iných biologických produktov. Z pohľadu Slovenska je najvhodnejším spôsobom ukladať uhlík napríklad do dreveníc, nábytku z masívu a pod. má to nielen ekonomický efekt, ale aj pozitívny aspekt pre prírodu a atmosféru.  Na  konferencii v Barcelone ma zaujalo aj niečo iné . Les, má funkciu nielen ekonomickú, ale aj funkciu rekreačnú, čistiacu – už spomínané nadväzovanie CO2 z atmosféry, je zdrojom aj iných prírodných surovín ako húb, malín, jahôd atď.. Teda hovoríme o multifunkčnosti lesa a jeho funkciách. To je to, na čo by sme sa v rámci a regiónu mali zamerať. Využívať jeho pridanú hodnotu, ale zároveň ju aj rozvíjať a pomáhať lesu v jeho rozvoji. Oproti našim partnerom máme obrovskú výhodu v našich lesoch. Máme ich zachované aj vďaka lesníkom, správcom parkov, ochranárom... Mali by sme ich propagovať ako naše prírodné bohatstvo a dedičstvo, ktoré si zaslúži  našu úctu. To je môj súčasný, poopravený  názor na les a jeho funkciu.

 

Ing. Gabriel Huraj
Predseda OZ PES

Nikdy som nebola nejakým veľkým priaznivcom turistiky a prechádzok v prírode. Po niekoľkých rokoch ignorovania týchto aktivít ma požiadali o spoluprácu na projekte FUTUREforest a až vtedy som pochopila aké úžasné a nádherné lesy máme na Slovensku. Predtým bola pre mňa turistika len čosi únavné a sústredila som sa hlavne na bolesť nôh a nevšímala si okolie, stromy, lesné cestičky a všetky tie ostatné veci, kvôli ktorým ľudia do lesa chodia. Nemôžem povedať, že teraz chodím na turistiku pravidelne, ale pripúšťam, že môj rešpekt voči našim lesom a lesom, ktoré som mala možnosť vidieť na konferencii v Barcelone sa omnoho zvýšil. V minulosti boli lesy niečím absolútne bežným a nezaujímavým pre väčšinu spoločnosti. Až teraz chápeme, že klimatické zmeny sú vážne a počet lesných porastov sa zmenšuje a sú stále viac a viac ohrozené. Je dôležité pochopiť, ako som mala možnosť počuť v Barcelone, že nemôžeme tieto zmeny zastaviť, musíme sa zmieriť s tým, že existujú a robiť všetko preto, aby sme ich priebeh nezrýchlili.

Jana Vargová
Člen OZ PES

 

 

Pomôžme lesom

V dňoch 9. až 11. októbra sa pod záštitou Správy Národného parku Slovenský raj, Štátnej ochrany prírody, Asociácie horských vodcov a neziskovej organizácie Kláštorisko, konal v severnej časti Národného parku Slovenský raj zber odpadu a oprava turistických chodníkov.
Tejto zaujímavej a hlavne prospešnej akcie sa spolu so správcami a ochranármi Národného parku Slovenský raj zúčastnili študenti z Ústavu vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine, študenti zo Strednej odbornej školy drevárskej a z Gymnázia v Spišskej Novej Vsi a ďalší priaznivci prírody.

Prostredníctvom tohto zberu boli vyčistené rokliny a lesné chodníčky. Po skončení letnej turistickej sezóny bolo toto čistenie potrebné. Najviac znečistené boli turistické chodníky v tesnej blízkosti východísk turistických trás, t. j. Podlesok a Kláštorisko. Všetci účastníci boli ubytovaní na Kláštorisku priamo v kláštore Kartuziánov z konca 13. storočia.

I napriek nepriazni počasia sa jesenný zber odpadu vydaril. Fauna a flóra Národného parku Slovenský raj sa tak môže začať pripravovať na zimný odpočinok.

Dominika Mačáková

Študentka, členka OZ PES
 

 

 

 

   

 

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >Nathan tracteur
ZETOR 7745 Horal

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten