Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  1 Hosť

   Návštevy včera: 175
   Dnes: 54
   Za mesiac: 229
   Celkom: 229

filter na vzduch na zetor super 35 a 50
filter na vzduch na zetor super 35 a 50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-12
disky
disky
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-02-09
predsejbovy rotavator
predsejbovy rotavator
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-06-15

Slovenské lesy môžu poskytnúť viac ako len finančné prostriedky! PDF Tlačiť Email

Vďaka novej európskej spolupráci na projekte sa slovenskí lesníci a odborníci pracujúci v oblasti životného prostredia  pozerajú na naše lesy z iného uhla.   

FUTUREforest je projektom z kategórie INTERREG IVC, ktorý zisťuje, ako stromy a lesy môžu prispôsobiť  klimatickým zmenám a poskytnúť šancu na ich zmiernenie.  

Slovenskí lesníci už vďaka tomuto projektu videli, ako partneri od Walesu v najzápadnejšej časti EÚ cez Lotyšsko a Katalánsko v Španielsku využívajú svoje lesy najrozmanitejšími spôsobmi.   

“Európske lesy nie sú len o ekonomike a tvorbe bohatstva, ale tiež o prínose rekreačných a environmentálnych možností,“ povedal Ing. Gabriel Huraj, predseda OZ PES.  

“Takže potrebujeme začať hovoriť o multifunkčnosti lesov na Slovensku. Ukladanie uhlíka z atmosféry je dôležitým spôsobom, akým stromy môžu pomôcť zredukovať klimatické zmeny.“  

“Ukladanie  uhlíka v rastlinách, stromoch a iných biologických produktoch, ktoré sa dajú využiť na budovanie napríklad dreveníc, nábytku a mnohých iných výrobkov má nielen ekonomický efekt, ale tiež pozitívny aspekt pre prírodu a atmosféru.“   

“V porovnaní s našimi partnermi máme veľkú výhodu, pretože naše lesy sú v dobrom stave vďaka lesníkom, správcom parkov a ochranárom. Mali by sme propagovať naše lesy ako prírodné bohatstvo a dedičstvo, ktoré si zaslúži náš rešpekt,“ povedal Ing. Gabriel Huraj.  

Našlo by sa toho ešte mnoho, čo by Slovensko mohlo urobiť pre rozvoj multifunkčnosti……….      

Tím projektu FUTUREforest už videl, ako zmiešané lesné porasty od the Auvergne v južnom Francúzku až po Brandenburg v Nemecku môžu byť krokom vpred.

Členovia tímu navštívili každý región ako súčasť prvej „Lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť“ fázy programu, spoznávali bežné problémy a začali sa podieľať na ich riešeniach.

Teraz budú spoločne zhromažďovať na konferencii zozbierané poznatky o vodnom manažmente, erózii pôdy, uhlíkovom manažmente, biodiverzite, produkcii dreva a prírodných rizikách. Toto predstavuje druhú fázu programu nazývanú „Dospievame k niečomu spoločne“.

“Veríme, že všetky tieto hodnotné informácie využijeme na nájdenie spôsobov, ktorými európske lesy viac pomôžu zmierniť efekty klimatických zmien – pomôžu zredukovať povodne, uskladniť viac uhlíka, obmedziť eróziu pôdy a eventuálne zadržať viac vody v pôde pre tie krajiny, ktoré už zažili jej nedostatok,“ povedala Helen Cariss,

Úlohou našich tímov špecialistov v každej oblasti je pracovať spoločne na vývoji holistického prístupu k lesnému hospodárstvu, dobrých praktických príručkách, návrhoch zákonov, strategických smerniciach a lesných programoch.

Kompletná štruktúra projektu FUTUREforest sa následne pohne do tretej a zároveň poslednej fázy programu – predávanie skúseností, dobrých myšlienok do praxe a pre tvorcov európskych zákonov, pre politikov a kľúčových zainteresovaných osôb.   

Guy Pargeter

Taliesin Communications

Z anglického originálu preložila Bac. Janka Vargová

Jazyková korektúra Mgr. Petra Hurajová

Ing. Gabriel Huraj


 
< Predchádzajúca   Ďalšia >zetor 6340 bfe-3 szántás szentpálon
Claas Jaguar Speedstar

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten