Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  8 Hostí

   Návštevy včera: 239
   Dnes: 0
   Za mesiac: 2711
   Celkom: 359261

tiahlo na Zetor
tiahlo na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-09-25
spojka kompletná na zetor super 50
spojka kompletná na zetor super 50
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-10-07
tiahlo na Zetor
tiahlo na Zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-19

Zvýšenie agrárneho rozpočtu je len optické PDF Tlačiť Email
Poľnohospodári by mali v roku 2008 dostať nižšie priame platby ako v tomto roku, hoci celková výška rozpočtu rezortu má byť vyššia. Práve preto minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa označil návrh rozpočtu z dielne ministerstva financií za „sabotáž“ a rozpočet rezortu chce zvýšiť.

Žiadame viac peňazí na priame platby. Dôležité sú najmä na stabilizovanie živočíšnej výroby, - povedala Magdaléna Králová, hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva. Cez priame platby poľnohospodári financujú takmer celú výrobu, čím zabezpečujú, aby sme potraviny nenakupovali za vysoké ceny.

Roľníci sa obávajú, že vláda prestáva považovať pôdohospodárstvo za svoju prioritu. Z návrhu rozpočtu totiž vyplýva, že na rok 2008 majú byť priame platby nižšie o 3,6 miliardy korún, čo by znamenalo ich pokles na 50,5 percenta z ich úrovne v EÚ-15. Tento rok pritom čerpajú 70 percent, z ktorých 30 kryje štátny rozpočet. - Nemôžeme sa s tým zmieriť, - tvrdí hovorca agropotravinárskej komory Stanislav Nemec.

- Pre nás je rozhodujúci deficit verejných financií, ktorý smeruje k splneniu podmienok na prijatie maastrichtských kritérií, ako aj pakt stability a rastu, - upozorňuje Miroslav Šmál, hovorca rezortu financií. Podľa neho sú obavy poľnohospodárov neodôvodnené. Lebo okrem svojej kapitoly, kde je vyčlenených 14,55 miliardy korún, majú peniaze aj vo Všeobecnej pokladničnej správe. Ich využitie je však spojené s čerpaním eurofondov, ktoré na ďalšie roky nie sú ešte presne rozdelené. Tieto príjmy však pre pôdohospodárstvo každoročne rastú a s nimi aj rozpočet. V budúcom roku by zo Všeobecnej pokladničnej správy malo dostať 11 miliárd korún. - To je ale iná vec. Z nich sa priame platby nevyplácajú, - pripomína S. Nemec.

Podľa M. Šmála bude dôležité aj to, aké priority si na rok 2008 vytýči vláda. Na ne je v budúcoročnom rozpočte vyčlenených 6,5 miliardy korún, o rozdelení ktorých má ešte rokovať koalícia. Predstavitelia agrárno-potravinárskej samosprávy sú však skeptickí. Obávajú sa, že pri rozdeľovaní rezervy vláda z nej nedá na priame platby ani polovicu.

Požiadavku rezortu pôdohospodárstva na zvýšenie priamych platieb podporili už viacerí politici ĽS-HZDS. Premiér Róbert Fico je však zdržanlivejší. Pripomína, že rozpočet nie je konečný, ale bude sa o ňom „intenzívne rokovať“. Stanovisko SNS sa nám nepodarilo získať. Táto strana však súhlasila s tým, že pôdohospodárstvo je vládnou prioritou.

- Ak sa priame platby nezvýšia, slovenskí poľnohospodári stratia schopnosť konkurovať, - tvrdí exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
Vladimír Turanský, Hospodárske noviny, 21. 8. 2007
(Roľnícke noviny, č. 34, 24. augusta 2007)

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >John Deere 4320 Tractor Pulling
valtra serie

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten