Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

roh
Hlavné menu
roh
roh
Naši partneri
roh

Webnoviny

roh
Kto je pripojený?
roh
   Práve je pripojených:
  3 Hostí

   Návštevy včera: 207
   Dnes: 272
   Za mesiac: 5714
   Celkom: 402260

noimage
auto prives
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2008-08-13
predam KOMPAKTOR HANOMAG CL240
predam KOMPAKTOR HANOMAG CL240
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2012-08-29
noimage
ZETOR
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2010-11-05

Poľnohospodári sú srdcom každej krajiny PDF Tlačiť Email
NITRA - Myšlienka založiť organizáciu, ktorá by združovala ľudí so spoločným záujmom o orbu, sa v histórii poľnohospodárstva objavila viackrát, ale až konferencie o obrábaní pôdy a regionálne súťaže v orbe viedli k tomu, že v roku 1952 bola založená Svetová organizácia pre orbu (World Ploughing Organisation - WPO). V súčasnosti WPO združuje vyše tridsať krajín, vrátane Slovenska, a každoročne sa v jednej z nich konajú Majstrovstvá sveta v orbe. V tomto roku, od 7. do 17. septembra, sa uskutočnia v Litve. Z každého členského štátu môžu byť na majstrovstvá sveta prihlásení dvaja oráči, pričom súťaž pozostáva z dvoch kategórií - záhonová orba dvojradličným konvenčným pluhom a orba do klina dvojradličným otočným pluhom. Vlastnej súťaži, ktorá sa uskutoční 14. a 15. septembra, predchádzajú tréningy oráčov. Slovensko budú na 54. majstrovstvách sveta reprezentovať Daniel Neštický, v kategórii konvenčných pluhov, a Boris Tomšík v kategórii otočných pluhov. Obaja naši oráči už majú určité skúsenosti z medzinárodných podujatí, keďže nás reprezentovali aj na predchádzajúcich majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v Írsku.

Pre usporiadateľskú krajinu sú majstrovstvá sveta v orbe už tradične veľkým sviatkom poľnohospodárov. Íri sa vlani svojej úlohy hostiteľa zhostili fantasticky. Pripravili nielen kvalitné podmienky pre priebeh samotných majstrovstiev, ale aj bohatý odborný a kultúrny program. Samotným majstrovstvám sveta v orbe prechádzala súťaž domácich oráčov, na ktorej sa zúčastnilo, vo viacerých súťažných kategóriách, celkovo 265 oráčov. Na otváracom ceremoniáli 53. majstrovstiev sveta v orbe sa zúčastnili prezidentka Írskej republiky, predseda vlády a ministerka poľnohospodárstva. Prezidentka vo svojom otváracom príhovore okrem iného vyhlásila: Poľnohospodári sú srdcom krajiny a tými najlepšími ľuďmi, ktorí na Zemi žijú.

Majstrovstvá sveta sprevádzal bohatý sprievodný program, napríklad bohatá výstava techniky a zvierat a ponuka služieb pre poľnohospodárstvo. Priamo v poľných podmienkach ponúkalo svoje služby vyše 800 vystavovateľov! Bol zabezpečený aj zábavný program v podobe rôznych atrakcií pre návštevníkov. Počas štyroch dní vlastných súťaží areál majstrovstiev navštívilo viac ako 250-tisíc návštevníkov.

Súbežne s prípravou slovenských oráčov na 54. majstrovstvá sveta v orbe vrcholia aj prípravy 12. majstrovstiev SR v orbe, ktoré sa uskutočnia 20. a 21. septembra v Bánove pri Nových Zámkoch. Ich hlavní organizátori - Slovenská spoločnosť pre orbu, generálny partner orieb -spoločnosť KWS SEMENA Záhorská Ves, masmediálny partner - Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY, a hostiteľský podnik Poľnohospodár Nové Zámky vás aj touto cestou pozývajú na toto podujatie.
doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.
(Roľnícke noviny, č. 34, 24. augusta 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >john deere 6810 6205 6200 5400
valtra serie

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten