Header Pic Header Pic
Header Pic
 
Header Pic
Header Pic Header Pic
Header Pic

obal diferenciálu na zetor
obal diferenciálu na zetor
(Mechanizácia / Náhradné diely)
2011-08-12
Baliaci stroj
Baliaci stroj
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2011-06-15
Predam traktor
Predam traktor
(Mechanizácia / Stroje a zariadenia)
2009-06-13

Poľnohospodári sú srdcom každej krajiny PDF Tlačiť Email
NITRA - Myšlienka založiť organizáciu, ktorá by združovala ľudí so spoločným záujmom o orbu, sa v histórii poľnohospodárstva objavila viackrát, ale až konferencie o obrábaní pôdy a regionálne súťaže v orbe viedli k tomu, že v roku 1952 bola založená Svetová organizácia pre orbu (World Ploughing Organisation - WPO). V súčasnosti WPO združuje vyše tridsať krajín, vrátane Slovenska, a každoročne sa v jednej z nich konajú Majstrovstvá sveta v orbe. V tomto roku, od 7. do 17. septembra, sa uskutočnia v Litve. Z každého členského štátu môžu byť na majstrovstvá sveta prihlásení dvaja oráči, pričom súťaž pozostáva z dvoch kategórií - záhonová orba dvojradličným konvenčným pluhom a orba do klina dvojradličným otočným pluhom. Vlastnej súťaži, ktorá sa uskutoční 14. a 15. septembra, predchádzajú tréningy oráčov. Slovensko budú na 54. majstrovstvách sveta reprezentovať Daniel Neštický, v kategórii konvenčných pluhov, a Boris Tomšík v kategórii otočných pluhov. Obaja naši oráči už majú určité skúsenosti z medzinárodných podujatí, keďže nás reprezentovali aj na predchádzajúcich majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v Írsku.

Pre usporiadateľskú krajinu sú majstrovstvá sveta v orbe už tradične veľkým sviatkom poľnohospodárov. Íri sa vlani svojej úlohy hostiteľa zhostili fantasticky. Pripravili nielen kvalitné podmienky pre priebeh samotných majstrovstiev, ale aj bohatý odborný a kultúrny program. Samotným majstrovstvám sveta v orbe prechádzala súťaž domácich oráčov, na ktorej sa zúčastnilo, vo viacerých súťažných kategóriách, celkovo 265 oráčov. Na otváracom ceremoniáli 53. majstrovstiev sveta v orbe sa zúčastnili prezidentka Írskej republiky, predseda vlády a ministerka poľnohospodárstva. Prezidentka vo svojom otváracom príhovore okrem iného vyhlásila: Poľnohospodári sú srdcom krajiny a tými najlepšími ľuďmi, ktorí na Zemi žijú.

Majstrovstvá sveta sprevádzal bohatý sprievodný program, napríklad bohatá výstava techniky a zvierat a ponuka služieb pre poľnohospodárstvo. Priamo v poľných podmienkach ponúkalo svoje služby vyše 800 vystavovateľov! Bol zabezpečený aj zábavný program v podobe rôznych atrakcií pre návštevníkov. Počas štyroch dní vlastných súťaží areál majstrovstiev navštívilo viac ako 250-tisíc návštevníkov.

Súbežne s prípravou slovenských oráčov na 54. majstrovstvá sveta v orbe vrcholia aj prípravy 12. majstrovstiev SR v orbe, ktoré sa uskutočnia 20. a 21. septembra v Bánove pri Nových Zámkoch. Ich hlavní organizátori - Slovenská spoločnosť pre orbu, generálny partner orieb -spoločnosť KWS SEMENA Záhorská Ves, masmediálny partner - Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY, a hostiteľský podnik Poľnohospodár Nové Zámky vás aj touto cestou pozývajú na toto podujatie.
doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.
(Roľnícke noviny, č. 34, 24. augusta 2007)
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >VALTRA + NEW HOLLAND TM 165
CLAAS JAGUAR 950-980 2007

roh
Prihlásenie
roh

roh
Anketa
roh
Čo by Vás najviac zaujalo v našom pripravovanom E-SHOPe?
 
Header Pic
left unten right unten